Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-12-10T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Renklerin Anlamları

Renklerin Anlamları


Renklerin anlamları bilimsel bir gerçek olarak karşımıza çıkarken renklerin insanlar üzerinde bıraktığı anlam ve algı değişiklik gösterebiliyor. Her rengin kendine özgü anlamları bulunur; sarı renk, mavi renk, kırmızı renk; her renk bir anlamı barındırır ve insanların üzerinde farklı etkiler bırakır. Renklerin anlamları bilimsel bir temele dayanır ve insan psikolojisi üzerinde yarattığı etkiler de kanıtlanmıştır. Renklerin anlamı içeriğimiz ile renkler ve ifade ettikleri anlamlar neler bunları öğreneceksiniz.

Renklerin Anlamları Nelerdir?

Renklerin anlamları şunlardır:

 • Sarı renk: Geçiciliği, kısa süreli olmayı temsil eder. Dikkat çekici bir anlamı vardır.
 • Mavi renk: Sakinlik ve sağlıklı olma anlamı taşır.
 • Gri renk: Ciddiyet ve bürokrasi anlamına gelir.
 • Siyah renk: Güçlü olmayı, hırsı ya da üzüntüyü temsil eder.
 • Kahverengi: Samimi olma ve hareketlilik anlamı taşır.
 • Turuncu renk: Mutluluğu, hevesi, enerjik olmayı temsil eder ve dikkat çekicidir.
 • Pembe renk: Rahat olmayı temsil eder.
 • Beyaz renk: Saflık ve masumiyet anlamına gelir.
 • Kırmızı renk: Heyecan, sıcaklık, güç ve agresiflik anlamına gelir.
 • Mor renk: Asalet ve zenginliği temsil eder.
 • Yeşil renk: Huzur, umut ve güven anlamına gelir.
 • Su yeşili rengi: Dinginlik anlamı taşır.
 • Haki rengi: Doğayla bütünleşmeyi simgeler.
 • Lacivert renk: Otorite ve kendine güvenme anlamına gelir.
 • Turkuaz renk: Mutluluk ve hayattan zevk alma anlamı taşır.

Sarı Renk ve Anlamı

renklerin anlamları

Sarı geçiciliği ifade etmektedir. Ayrıca sarı renk anlam olarak çekiciliği temsil eder.  Bütün dünyada taksilerin sarı olmasının sebebi dikkat çeksin ve geçici olduğu bilinsin diyedir. Araba kiralama firmalarının da logoları genellikle sarı renkte olmaktadır.

Bu yüzden dünya üzerinde hiçbir banka, amblemlerinde sarı renk ve sarıya yakın renklere yermez. Sarıyı sembol ve amblemler üzerinden kullanmak “parayı yatırdınız ama şimdi unutmanız lazım” demenin bir diğer yolu olarak algılanır.

Türkiye'de sarı renk ve sarı renge yakın renkler kullanan tek banka Vakıfbank’tır. Sarı geçiciliği ve hayatın sonlanmasını hatırlatmaktadır.

Sarı renk ile boyanmış evlerde, çocukların daha çok ağladığı ve yetişkinlerin gergin olduğu gözlemlenmiştir.

Mavi Renk ve Anlamı

renklerin anlamları

Sigmund Freud mavi rengi anlam olarak okyanusa benzetmiş ve sakinlik veren bir renk olarak betimlemiştir. Faber Birren ise mavi rengin tansiyonu düşürdüğünü söylemiştir. Sakinleştirici bir renk olan mavi renk, intiharların azaltılması için de kullanılır. Çoğu Avrupa ülkesinde yüksek köprülerin korkulukları mavi renk ile boyanır. Özellikle sosyal medya uygulamalarının kullandığı bir renk olan mavi, kişilerin o uygulamalarda daha çok zaman geçirmesini sağlamıştır. Facebook, Twitter, Tumblr, LinkedIn gibi uygulamalar mavi renk ve mavi rengin tonlarını kullanmışlardır.

Aynı zamanda mavi renk anlam olarak sağlamlığı ve sağlıklı olmayı da temsil eder. Bu nedenle diyet ürünlerinde sık sık mavi rengi görürken çok ünlü restoran zincirlerinin logosunda mavi renge rastlamayız. 

Gri Renk ve Anlamı

renklerin anlamı

Siyah ve beyazın karışımından elde edilen gri renk, anlam olarak resmi ve ağır bir renktir. Gözün en kolay ayırt edebildiği renk olan gri renk, ciddiyeti temsil eder. Yaratıcılığı öldürdüğü bilinen gri renk, resmiyet ve bürokratik bir renk olarak anlam kazanmıştır. Devlete ait kurumlar, askeri birlikler ve kolluk kuvvetleri genellikle gri rengin hakim olduğu yerlerdir.

Siyah Renk ve Anlamı

renklerin anlamları

Siyah renk, renklerin anlamları konusunda en fazla algı ve anlama sahip renktir. Siyah renk anlam olarak hırsı, güçlü olmayı, tutkuyu, istekli olmayı ve "tuttuğunu koparmayı" temsil eden bir renktir. Bu nedenle iş görüşmelerinde istekli ve hırslı gözükmek için insanlar siyah renklerden oluşan kıyafetler tercih ederler. Siyah renk anlam olarak aynı zamanda matemi, üzüntüyü ve karamsarlığı da çağrıştırmaktadır. Cenazelerde siyah renkli kıyafetler tercih edilirken yine üzüntülü olduğumuz zamanlarda siyah renk giysiler tercih etmeye yatkın oluruz.

Kahverengi Renk ve Anlamı

Kahverengi anlam olarak hızlılığı ve hareketliliği temsil etmektedir. Bu nedenle fast food restoranları, spor salonları gibi yerler mekan tasarımlarında kahverengi ve kahverengi tonlarında renkler kullanırlar. Aynı zamanda samimiyet algısı da veren kahverengi; ilk kez girilecek bir ortamda karşı tarafa "samimi olabiliriz" mesajı da vermektedir. Eğer ciddi ve resmi bir ortama girecekseniz kahverengi tonlarında giysiler giymemeye özen göstermeniz gerekiyor.

Turuncu Renk ve Anlamı

renklerin anlamları

Turuncu renk en dikkat çeken renk olarak algılanmaktadır. Ürün ve marka pazarlamalarında "herkes için" algısı yaratması için kullanılan turuncu renk, özellikle futbol maçlarında kalecilerin tercih ettiği bir forma rengi olarak da öne çıkar. Çünkü turuncu renk forma giyen kaleciler, dikkati kendi üzerine çekerler ve rakip takım oyuncusunun algısının dağılmasını sağlarlar. Aynı zamanda yemek ve restoran zincirlerinin de kullandığı bu renk, acıkma hissi de uyandırmaktadır.

Pembe Renk ve Anlamı

Pembe renk anlam olarak rahatlık hissi veren bir renktir. Giyim mağazalarındaki satış personelleri pembe renk ve pembe tonlarında giysiler giyerek sizin rahat hissetmenizi sağlar. Hem alışveriş yaparken hem de ödeme yaparken karşınızda pembe giyinmiş kişiler olursa rahat hissedersiniz; daha çok alışveriş daha çok ödeme yapmış olursunuz.

Beyaz Renk ve Anlamı

Beyaz renk anlam olarak masumiyeti ve saflığı temsil eder. Dengeleyici bir rolü olan beyaz renk; dürüstlüğün, barışın ve adaletin rengi olarak öne çıkar. Barış için beyaz güvercinler uçurulurken savaşlarda beyaz bayrak "barış istiyoruz" anlamına gelir.

Renklerin anlamı ve algısı, kültürlere ve ülkelere göre değişkenlik gösterse de beyaz rengin anlamı evrenseldir. Gelinlikler her yerde beyazdır, doktorlar her yerde beyaz önlük giyer, bunun nedeni saflığı ve dürüstlüğü en iyi şekilde yansıtmaktır. Dünyanın hiçbir ülkesinde beyaz renk olumsuz bir çağrışımda bulunmaz.

Kırmızı Renk ve Anlamı

kırmızı renk anlamı

Kırmızı renk, renklerin anlamları denildiğinde en geniş anlama sahip olan bir renk olarak karşımıza çıkar. Kırmızı renk; gücü, aşkı, heyecanı simgelediği gibi samimiyet, tutku, agresiflik gibi durumları da temsil etmektedir.

Kırmızı rengin psikolojik anlamı ise kızgınlık, öfke, canlılık, heyecanlılık şeklinde açıklanabilir. Kırmızının tonları da psikolojik anlamını etkiler. Açık ve canlı tondaki bir kırmızı renk canlılığı, heyecanı, hareketi simgelerken koyu ve soluk tonda bir kırmızı renk daha resmi kabul edilir.

Kırmızı renk, iştah açıcı ve harekete geçirici bir özelliğe de sahiptir. Bu yüzden pazarlama teknikleri olarak sıklıkla kullanılır. Özellikle fast food markaları tarafından sıklıkla kullanılır. Bu markaların logoları da dükkanları da genellikle kırmızı renktedir. Hatta genelde fast food restoranlarında mutlaka kırmızı renkte bir aksesuar görülür. 

Kırmızı rengin anlamı “uyarı işareti ve harekete geçirme” şeklinde de ele alınabilir. Örneğin trafik levhalarının kenarında genellikle kırmızı şerit vardır ve hatta bazı trafik işaretleri (“dur”, “girilmez” gibi) doğrudan kırmızı renk ile tasarlanmıştır.

Mor Renk ve Anlamı

mor renk anlamı

Mor renk anlam olarak lüks, zenginlik ve asalet gibi kavramları çağrıştırır. Öyle ki mor renk, geçmişte sadece zengin ve üst kesimin kullanabildiği bir renk iken günümüzde her kesimden tarafından tercih edilebiliyor. Ancak mor rengin psikolojik anlamı günümüzde hala lüks ve gösteriş şeklinde açıklanır.

Mor renk, duygusallığı ve zarafeti de temsil eder. Mor rengin anlamı “mistisizm, kendine güven ve hayalcilik” biçiminde de değerlendirilir. Özellikle bir şeyin hayal olduğunu belirtmek gerektiğinde mor ve tonları kullanılabilir.

Yeşil Renk ve Anlamı

yeşil renk anlamı

Yeşil renk anlamı daha çok doğayı anımsattığı için huzur ve canlanma şeklinde ele alınır. Yeşil renk genel olarak doğallığı temsil eder. Bu yüzden süt ve süt ürünleri satan markalar genellikle yaptıkları tasarımda yeşil renginden faydalanır. 

Yeşil rengin anlamı tonlarına göre değişebilir. Örneğin koyu yeşil rengin anlamı parayı temsil etmesidir. Hatta bu yüzden birçok finans şirketi ya da bankalar logolarında koyu yeşil tonuna yer verir. Ancak koyu yeşil rengin anlamı kıskançlık ve açgözlülük şeklinde de değerlendirilir. Dolayısıyla bu rengi ölçülü bir şekilde kullanmak ve anlamı doğru yansıtmak için destekleyici ögelerden yararlanmak gerekir. Açık yeşil rengin anlamı ise huzur, doğallık, sakinlik gibi kavramlar ile ifade edilebilir.

Yeşil renk anlam olarak huzur ve umut demektir. Bu anlamların yanı sıra uyumlu olma, paylaşımcı ve cömert olma gibi manaları da taşır.

Su Yeşili Rengi ve Anlamı

Su yeşili rengi, renklerin anlamları denildiğinde merak edilenler arasında yer alan bir renktir. Su yeşili renginin anlamı, psikolojik olarak kişiyi rahatlatıcı bir etkiye sahip olmasıdır.

Su yeşili rengi, ferahlık anlamı taşır. Su yeşilinin sakinleştirici ve dinginleştirici bir etkisi vardır.

Haki Rengi ve Anlamı

haki rengi anlamı

Haki rengi, yeşilin bir tonudur ve daha çok askeri alanda ve avcılıkta kamuflaj amacıyla kullanılır. Haki rengi anlamı ise Farsçadaki hâk sözcüğünden gelir ve toprak demektir. Haki renginin kelime anlamı “yeşile çalan toprak rengi” demektir.

Eskiden İngilizler savaşlarda beyaz üniforma giyerlerdi fakat zamanla beyaz üniformanın savaşlarda başarısız olma nedenlerinden biri olduğu anlaşıldı. Çünkü beyaz üniforma, askerlerin kamuflaj olmamasına neden oluyordu ve düşmanlar tarafından hemen fark ediliyordu. Bu nedenle ilerleyen zamanlarda üniformaya toz ve çay sürüldü ve bu şekilde kamuflaj sağlandı. Günümüzde ise askerler haki renkte üniforma giyerek kamuflaj sağlamaktadır. Haki rengi yalnızca askeri alanda değil avcılıkta da kamuflaj olmaya yaramaktadır. 

Lacivert Renk ve Anlamı

lacivert renk anlamı

Lacivert renk, anlam olarak otorite ve gücü simgeler. Lacivert rengin anlamı, bir kişinin kendini çalışmaya ve görevine adadığı şeklinde de ele alınmaktadır. Örneğin polis üniformaları lacivert renkte tasarlanmıştır.

Lacivert renk, İskandinav ve Yunan mitolojisine göre sonsuzluk anlamı taşır. Hatta pek çok mitolojik hikayede geçen sonsuzluk taşının, diğer adıyla ruh taşının rengi de laciverttir.

Turkuaz Rengi ve Anlamı

Turkuaz rengi, renklerin anlamları denildiğinde en merak edilenler arasında yer alan bir diğer renktir. Turkuaz rengi, kişinin açık fikirli olduğunu, samimi olduğunu ve açık iletişim kurabildiğini simgeler. 

Turkuaz rengi anlamı hayattan zevk alma şeklinde de değerlendirilir. Ayrıca turkuaz rengi, Türk rengi olarak bilinir ve Türkler tarafından Orta Asya’dan beri kutsal kabul edilir. Fransızcada “Türk” kelimesinin söylenişinden türetilmiştir ve dilimize geçmiştir.

Bilinçaltında Renklerin Anlamı Nedir?

Bilinçaltında renklerin anlamı şu şekilde açıklanabilir:

 • Kırmızı renk: Bilinçaltında cinsellik, tutku gibi anlamlara gelir.
 • Mavi renk: Analiz etme, sorgulama gibi anlamlara gelir.
 • Beyaz renk: Bilinçaltında saflık, hafiflik anlamı taşır.
 • Sarı renk: Özgürlüğü ve rahatlatıcı olmayı simgeler.
 • Yeşil renk: Bilinçaltında garantici olma ve sağlık anlamı taşır.
 • Turuncu renk: Olumlu duyguları, neşeli ve yapıcı olmayı simgeler.
 • Siyah renk: Üzüntüyü, karamsarlığı ve resmiyeti temsil eder.

Renk Nedir?

Renk, ışığın göz retinasında oluşturduğu durum sonucu ortaya çıkan bir görünümdür. Farklı renklerin oluşumu ışığın maddeler üzerinde soğurulmasına bağlı olarak ortaya çıkar.

Işığı daha fazla soğuran maddeler koyu renk tonlarını, daha az soğuran maddeler ise açık renk tonlarını oluşturmaktadır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?