Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-19T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Renklerin Anlamları Nelerdir?

Renklerin Anlamları Nelerdir?


Renklerin anlamları bilimsel bir gerçek olarak karşımıza çıkarken renklerin insanlar üzerinde bıraktığı anlam ve algı değişiklik gösterebiliyor. Her rengin kendine özgü anlamları bulunur; sarı renk, mavi renk, kırmızı renk; her renk bir anlamı barındırır ve insanların üzerinde farklı etkiler bırakır. Renklerin anlamları bilimsel bir temele dayanır ve insan psikolojisi üzerinde yarattığı etkiler de kanıtlanmıştır. Renklerin anlamı içeriğimiz ile renkler ve ifade ettikleri anlamlar neler bunları öğreneceksiniz.

Sarı Renk ve Anlamı

renklerin anlamları

Sarı geçiciliği ifade etmektedir. Ayrıca sarı renk anlam olarak çekiciliği temsil eder.  Bütün dünyada taksilerin sarı olmasının sebebi dikkat çeksin ve geçici olduğu bilinsin diyedir. Araba kiralama firmalarının da logoları genellikle sarı renkte olmaktadır.

Bu yüzden dünya üzerinde hiçbir banka, amblemlerinde sarı renk ve sarıya yakın renklere yermez. Sarıyı sembol ve amblemler üzerinden kullanmak “parayı yatırdınız ama şimdi unutmanız lazım” demenin bir diğer yolu olarak algılanır.

Türkiye'de sarı renk ve sarı renge yakın renkler kullanan tek banka Vakıfbank’tır. Sarı geçiciliği ve hayatın sonlanmasını hatırlatmaktadır.

Sarı renk ile boyanmış evlerde, çocukların daha çok ağladığı ve yetişkinlerin gergin olduğu gözlemlenmiştir.

Mavi Renk ve Anlamı

renklerin anlamları

Sigmund Freud mavi rengi anlam olarak okyanusa benzetmiş ve sakinlik veren bir renk olarak betimlemiştir. Faber Birren ise mavi rengin tansiyonu düşürdüğünü söylemiştir. Sakinleştirici bir renk olan mavi renk, intiharların azaltılması için de kullanılır. Çoğu Avrupa ülkesinde yüksek köprülerin korkulukları mavi renk ile boyanır. Özellikle sosyal medya uygulamalarının kullandığı bir renk olan mavi, kişilerin o uygulamalarda daha çok zaman geçirmesini sağlamıştır. Facebook, Twitter, Tumblr, LinkedIn gibi uygulamalar mavi renk ve mavi rengin tonlarını kullanmışlardır.

Aynı zamanda mavi renk anlam olarak sağlamlığı ve sağlıklı olmayı da temsil eder. Bu nedenle diyet ürünlerinde sık sık mavi rengi görürken çok ünlü restoran zincirlerinin logosunda mavi renge rastlamayız. 

Gri Renk ve Anlamı

renklerin anlamı

Siyah ve beyazın karışımından elde edilen gri renk, anlam olarak resmi ve ağır bir renktir. Gözün en kolay ayırt edebildiği renk olan gri renk, ciddiyeti temsil eder. Yaratıcılığı öldürdüğü bilinen gri renk, resmiyet ve bürokratik bir renk olarak anlam kazanmıştır. Devlete ait kurumlar, askeri birlikler ve kolluk kuvvetleri genellikle gri rengin hakim olduğu yerlerdir.

Siyah Renk ve Anlamı

renklerin anlamları

Siyah renk, renklerin anlamları konusunda en fazla algı ve anlama sahip renktir. Siyah renk anlam olarak hırsı, güçlü olmayı, tutkuyu, istekli olmayı ve "tuttuğunu koparmayı" temsil eden bir renktir. Bu nedenle iş görüşmelerinde istekli ve hırslı gözükmek için insanlar siyah renklerden oluşan kıyafetler tercih ederler. Siyah renk anlam olarak aynı zamanda matemi, üzüntüyü ve karamsarlığı da çağrıştırmaktadır. Cenazelerde siyah renkli kıyafetler tercih edilirken yine üzüntülü olduğumuz zamanlarda siyah renk giysiler tercih etmeye yatkın oluruz.

Kahverengi Renk ve Anlamı

Kahverengi anlam olarak hızlılığı ve hareketliliği temsil etmektedir. Bu nedenle fast food restoranları, spor salonları gibi yerler mekan tasarımlarında kahverengi ve kahverengi tonlarında renkler kullanırlar. Aynı zamanda samimiyet algısı da veren kahverengi; ilk kez girilecek bir ortamda karşı tarafa "samimi olabiliriz" mesajı da vermektedir. Eğer ciddi ve resmi bir ortama girecekseniz kahverengi tonlarında giysiler giymemeye özen göstermeniz gerekiyor.

Turuncu Renk ve Anlamı

renklerin anlamları

Turuncu renk en dikkat çeken renk olarak algılanmaktadır. Ürün ve marka pazarlamalarında "herkes için" algısı yaratması için kullanılan turuncu renk, özellikle futbol maçlarında kalecilerin tercih ettiği bir forma rengi olarak da öne çıkar. Çünkü turuncu renk forma giyen kaleciler, dikkati kendi üzerine çekerler ve rakip takım oyuncusunun algısının dağılmasını sağlarlar. Aynı zamanda yemek ve restoran zincirlerinin de kullandığı bu renk, acıkma hissi de uyandırmaktadır.

Pembe Renk ve Anlamı

Pembe renk anlam olarak rahatlık hissi veren bir renktir. Giyim mağazalarındaki satış personelleri pembe renk ve pembe tonlarında giysiler giyerek sizin rahat hissetmenizi sağlar. Hem alışveriş yaparken hem de ödeme yaparken karşınızda pembe giyinmiş kişiler olursa rahat hissedersiniz; daha çok alışveriş daha çok ödeme yapmış olursunuz.

Beyaz Renk ve Anlamı

Beyaz renk anlam olarak masumiyeti ve saflığı temsil eder. Dengeleyici bir rolü olan beyaz renk; dürüstlüğün, barışın ve adaletin rengi olarak öne çıkar. Barış için beyaz güvercinler uçurulurken savaşlarda beyaz bayrak "barış istiyoruz" anlamına gelir.

Renklerin anlamı ve algısı, kültürlere ve ülkelere göre değişkenlik gösterse de beyaz rengin anlamı evrenseldir. Gelinlikler her yerde beyazdır, doktorlar her yerde beyaz önlük giyer, bunun nedeni saflığı ve dürüstlüğü en iyi şekilde yansıtmaktır. Dünyanın hiçbir ülkesinde beyaz renk olumsuz bir çağrışımda bulunmaz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?