Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-30T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Rapor Nasıl Yazılır?

Rapor Nasıl Yazılır?


Raporun nasıl yazılacağı üç ana başlık altında incelenmektedir. Raporun nasıl yazılacağı; planlama, biçimsel ve içerik boyutu olarak belirlenmektedir. Peki rapor nasıl yazılır? Rapor yazma teknikleri nelerdir? Bu soruların cevabını detaylı şekilde inceleyelim.

Rapor Nasıl Yazılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Rapor yazmaya başlamadan önce planlama yapmak ardından biçimsel ve içerik olarak raporu ele almak gerekmektedir. Raporun nasıl iyi şekilde yazılacağı buna bağlıdır ve rapor yazma teknikleri bu noktada iyi bir yardımcı olacaktır. Planlama, biçim ve içerik kısmı düzenli ve tutarlı olmalıdır. Bu üç ana madde birbirini tamamlayan unsurlardır. Biçim olarak düzenli, ancak içerik olarak dağınık ya da yetersiz bilgiler içeren bir rapor etkisiz olacaktır. Aynı şekilde içerik olarak doyurucu ve detaylı olan bir rapor biçim olarak düzenli bir iyi bir görüntü vermezse yine etkisi düşük olan bir rapor ortaya çıkacaktır. Bu sebeple başarılı bir rapor oluşturmak istiyorsak rapor yazma teknikleri konusuna dikkat etmemiz gerekmektedir.

Rapor Yazma Teknikleri Nelerdir?

Rapor yazma teknikleri şunlardır:

 1. Planlama aşaması
 2. Biçimsel aşama
 3. İçerik aşaması

1. Planlama Aşaması

Raporu yazacak ve oluşturacak kişi, raporu yazmaya başlamadan önce yapacaklarını iyi şekilde planlaması gerekir. Raporun nasıl yazılacağını planlamadan işe başlarsa ya başa dönmek zorunda kalır ya da raporun birçok yerinde eksiklikler ortaya çıkar. Önceden yapılmış doğru bir planlama, rapor yazma süresini büyük oranda azaltacaktır.

Aynı zamanda planlama esnasında raporu oluşturan konular arasında mantık sıralaması daha kolay oluşturulur. Konuların doğru seçilmesi, yazım süreci, raporun bitirileceği tarih gibi süreçler ise net bir hal alır. Raporlama öncesinde planlama yapmak bu nedenler ötürü en önemli tekniktir. Peki rapor planlaması nasıl yapılır?

 

 

Rapor öncesi yapılan planlamada önce fiziki koşullar ve ortam, sonra araç gereç planlaması yapılmalıdır. Fiziki ortam, şartlar, kullanılacak araç ve gereçler planlandıktan hemen sonra çalışılacak rapor konusu belirlenir. Konu, konunun amacı ve içerik planlamaları bu aşamada netleştirilir.

2. Biçimsel Aşama

Raporun biçimsel aşamasında, raporun neyi, nasıl ve ne şekilde açıklanacağı kısım işlenmektedir.

Raporun yazımından önce kapak sayfasının hazırlanması biçimsel aşamanın en önemli noktasıdır. Bu kapak sayfası rapor yazılıp bitirildikten sonra varsa düzeltmeler ile son durumuna getirilir. Kapak sayfasında ilk olarak, en başa raporu hazırlayan kurumun resmî adı ve simgesi konulmalıdır. Resmî adın hem doğru hem de tam şekilde yazılması çok önemlidir. Kapak sayfasına konulacak simge ya da kurumu temsil eden simge, doğrudan kurumun kullandığı renkte ve biçimde olmalıdır.

Başlık bölümünden sonra raporun adı yazılmalı, rapor başlığı olabilecek en büyük karakterlerde seçilmelidir. Çünkü ilk okunacak şey kurumun adı değil raporun başlığıdır.

Daha sonrasında raporu yazan kişi ya da kişilerin ismi raporun kapak sayfasına eklenmelidir. Son olarak mutlaka raporun düzenlendiği tarih belirtilmeli, yıl özellikle yazılmalıdır. Eğer rapora uygun ise raporun yazıldığı il de kapak sayfasında tarihin yanına yazılabilir.

3. İçerik Aşaması

Raporlanacak konu genellikle raporu yazan kişiye özel olarak verilir. Verilen konu çerçevesinde içerik ve araştırma yapmak daha kolay ve basit olacaktır. Ancak konuyu, raporu hazırlayacak kişi belirliyor ise izlenilmesi gereken bazı adımlar bulunmaktadır.

Rapor konusu seçilirken konunun anlaşılabilir olması çok önemlidir. Seçilen konunun sıkılmadan okunabilmesi gerekir ve aynı zamanda seçilen konu genel bir konu da olmamalı, sınırlandırılmalıdır. Örnek vermek gerekirse "Türkiye'nin karşılaştığı sorunlar" konusu oldukça genel ve hangi sorundan bahsedeceği belirli olmayan bir konudur. Ancak "Türkiye'nin betonlaşma sorunu" isimli özel bir konu seçilirse hem raporun ne sunacağı, raporu okuyacak kişilerin neleri okuyacağı net bir şekilde belli olur hem de içerik aşaması daha sağlıklı geçer.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?