Python ile Neler Yapılabilir?

Python ile Neler Yapılabilir?


Python, oyun programlamadan web tasarımına kadar birçok alanda kullanılabilen bir programlama dilidir. Robotik uygulamalar, makine öğrenmesi, yapay zeka destekli bilgisayar programları gibi birçok alanda Python kullanılabilir. Bu yazımızda sizlerle dünyanın en popüler programlama dilleri arasında bulunan Python’ın kullanım alanları ile ilgili kullanışlı bilgiler paylaşacağız. Hazırsanız başlayalım!

Python Programlama Dili ile Neler Yapılabilir?

Python programlama dili ile şunlar yapılabilir:

 1. Web sitesi geliştirme
 2. Oyun tasarımı
 3. Robotik uygulamalar
 4. Veri analizi 
 5. Makine öğrenimi uygulamaları
 6. Yapay zeka uygulamaları
 7. Tarayıcı web uygulama otomasyonu
 8. Programların işlevselliğini arttırmak
 9. Hesaplama yapma
 10. Çekiliş uygulaması hazırlama
 11. Sözlük oluşturma
 12. Sosyal medya uygulamaları

1. Web Sitesi Geliştirme

python ile neler yapılabilir

Python programlama dili ile yapılabilecekler arasında ilk sırada web sitesi geliştirme yer alıyor. Python ile bir web sitesinin arayüzü, menüsü, kategorileri, kullanıcı paneli, yönetici paneli gibi bölümleri tasarlanabiliyor. Böylece hazır içerik yönetim sistemi (CMS) kullanmaya gerek kalmadan sıfırdan web sitesi kurmanız mümkün hale geliyor.

Python programlama dili, nesne yönelimlidir bu yüzden öğrenmesi kolaydır. Dolayısıyla Python’ı web geliştirme alanında da kolayca kullanabilirsiniz.

Bilişim alanında kendini geliştirmiş bir kişi, Python ile kurduğu web sitesini yapay zeka ve makine öğreniminden faydalanarak geliştirebilir. Hatta Python İle yapay zeka destekli uygulamalar oluşturulabildiği için bu dil web sitelerinde de bu amaçla kullanılabilir.

2. Oyun Tasarımı

python ile neler yapılabilir

Python programlama dili ile yapılabilecekler listesinin ikinci sırasında ise oyun tasarımı yer alıyor. Oyun tasarımı, Python kullanım alanları arasında en yaygın olanlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. 

Python ile basit ve karmaşık oyunlar tasarlanabiliyor. Örneğin macera oyunları, adam asmaca, masa tenisi gibi oyunlar dijital ortamda Python yazılım dili kullanılarak oluşturulabiliyor. Python programlama dili ile oyun karakterlerinin hangi komutta hangi davranışı yerine getireceği, hangi yön tuşlarının ya da mouse hareketlerinin kullanılabileceği gibi özellikler geliştirilebilir. 

Python programlama dili ile daha çok 2 boyutlu oyun tasarımı yapılıyor fakat Python kütüphanesi sayesinde oyunlara yeni fonksiyonlar eklenerek geliştirilmesi sağlanıyor.

 

 

3. Robotik Uygulamalar

python ile neler yapılır

Python programlama dili ile yapılabilecekler arasında üçüncü sırada ise robotik uygulamalar yer alıyor. Robotik uygulamaların karmaşık bir sisteme sahip olduğu düşünüldüğünde bu uygulamaların geliştirilmesinde kullanımı kolay olan bir programlama dilinin tercih edilmesi daha mantıklı olacaktır. Python’ın kullanımı son derece pratiktir bu yüzden robotik uygulamalarda da sıklıkla kullanılır.

Ayrıca robotik alandaki işletim sistemlerinin Python yazılım dili ile uyumlu olması, bu alanda Python kullanımını beraberinde getirir. Python’ın hesaplama kütüphaneleri sayesinde robotik uygulamalara yeni fonksiyonlar tanımlanabilir.

4. Veri Analizi 

Python programlama dili ile yapılabilecekler listesinde veri analizi de bulunuyor. Veri analizi, özellikler verilerin dağınık ve büyük olduğu durumlarda başvurulan bir alan. Python ile veri analizi yaparken verilerin görselleştirilmesi ve böylece daha kolay anlaşılması sağlanıyor. 

Python kullanım alanları arasında veri analizinin yanında veri manipülasyonu da bulunuyor. Veri manipülasyonu, verilerin kolay anlaşılması ve düzenlenmesi için değiştirilmesidir. Python kütüphaneleri arasında bulunan Panda kullanılarak veri analizi ve veri manipülasyonu yapmak mümkündür.

5. Makine Öğrenimi Uygulamaları

Python programlama dili ile yapılabilecekler arasında makine öğrenimi uygulamaları da bulunuyor. Makine öğrenimi, büyük veriler ile çalışılan bir alandır ve makine öğrenmesi sayesinde bilgisayar programlarına her seferinde yeni bir komut tanımlamaya gerek kalmaz. Python’ın kullanımının kolay ve pratik olması, makine öğrenimi alanında da sıklıkla tercih edilmesini sağlar.

6. Yapay Zeka Uygulamaları

python ile neler yapılabilir

Python programlama dili ile yapılabilecekler arasında yapay zeka uygulamaları da yer alır. Günümüzde birçok bilgisayar programının her seferinde yeniden kod yazmaya gerek kalmadan programlanması yapay zeka ile mümkün hale gelmiştir. Python, tam da bu noktada işe yarar ve büyük verilerle pratik bir şekilde çalışma imkanı sunduğu için sıklıkla kullanılır.

7. Tarayıcı Web Uygulama Otomasyonu

Python programlama dili ile yapılabilecekler listesinde web sitesini sosyal medya uygulamaları ile entegre etmek de yer alır. Bu uygulama ile kişi web sitesinde yayımladığı içeriklerin sosyal medyada otomatik olarak paylaşılmasını sağlayabilir.

Özellikle haber siteleri için bu uygulama çok kullanışlıdır. Örneğin Python yazılım dili kullanılarak metin odaklı bir sosyal medya uygulaması olan Twitter ile bir haber sitesi entegre edildiğinde haberlerin anlık olarak paylaşılması sağlanır. Böylece son dakika haberleri rakip sitelere göre daha hızlı bir şekilde paylaşılabilir.

8. Programların İşlevselliğini Arttırmak

Python programlama dili ile yapılabilecekler arasında mevcut programların işlevselliğini arttırmak da yer alıyor. Örneğin önceden hazırlanmış bir web sitesinin geliştirilmesi, bir süredir kullanıma sunulmuş bir sosyal medya uygulamasının özelliklerinin geliştirilmesi Python yazılım dili kullanılarak kolayca yapılır.

Python programlama dili ile mevcut bir bilgisayar programı ya da uygulamasının sahip olduğu fonksiyonlar geliştirilebilir. Bu sayede programın insanlara sunduğu hizmet de gelişir.

 

 

9. Hesaplama Yapma

Python programlama dili ile yapılabilecekler listesinde hesaplama yapmak da bulunuyor. Python yazılım dili, özellikle istatistik, bilimsel araştırma, matematik, muhasebe gibi alanlarda hesap yapmayı kolaylaştırıyor. Ayrıca Python ile bir hesap makinesi tasarlamak da mümkün.

10. Çekiliş Uygulaması Hazırlama

python ile neler yapılabilir

Python programlama dili ile yapılabilecekler arasında çekiliş uygulaması hazırlama da yer alıyor. Özellikle sosyal medyada sıklıkla karşılaşılan çekiliş etkinliklerinde kazanan kişiyi belirlemek için kullanılan programlar da Python yazılım dili kullanılarak hazırlanıyor. 

Çekiliş programlarının nasıl bir arayüze sahip olacağı, kapasitesinin ne kadar olacağı gibi detaylar Python programlama dili kullanılarak kodlanıyor.

11. Sözlük Oluşturma

Python programlama dili ile yapılabilecekler listesinde sözlük oluşturma da bulunuyor. Özellikle yabancı dil öğrenmek isteyen kişilerin yeni öğrendiği kelimeleri eklediği bir dijital sözlüğe sahip olması, öğrenme sürecine yardımcı olacaktır. Bu tip sözlükler, mevcut telefon uygulamaları ya da internet eklentileri aracılığıyla kullanılabileceği gibi kişi, Python yazılım dilini biliyorsa kendi sözlüğünü kendisi de oluşturabilir.

12. Sosyal Medya Uygulamaları

Python programlama dili ile yapılabilecekler listesinin son sırasında ise sosyal medya uygulamaları bulunuyor. Örneğin YouTube, Instagram gibi en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarının geliştirilmesinde Python yazılım dili kullanılmıştır.

Python Programlama Dili ile Ne Tür Uygulamalar Geliştirilebilir?

Python programlama dili ile sosyal medya uygulaması, hesap makinesi, sözlük uygulaması, web sitesi, oyun, mobil uygulama, yapay zeka uygulamaları gibi uygulamalar geliştirilebilir.

Ayrıca Python programlama dili ile makine öğrenmesi, veri analizi, veri manipülasyonu uygulamaları, ağ programlama gibi alanlarda da uygulamalar geliştirilebilir.

Python ile İşletim Sistemi Yazılabilir mi?

Hayır, Python ile işletim sistemi yazılamaz çünkü Python’ın kullanılabilmesi için bir derleyiciye ihtiyaç vardır.

Python programlama dili, yorumlanan bir dil olduğu için bir araç olmadan tek başına kullanılması mümkün değildir. Ancak Python ile bir ortam-arayüz kütüphanesi geliştirilebilir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?