Psikologluk Nedir? Nasıl Psikolog Olunur?

Psikologluk Nedir? Nasıl Psikolog Olunur?


Psikologluk ülkemizde bulunan en önemli meslek gruplarından birisidir. İnsanlar sıkıntılarıyla kendileri başa çıkamadıkları durumlarda psikologlara başvururlar. Bu durumda psikologa giden insan sayısının çok fazla olmasını sağlar. Ancak insanlar psikologlar hakkında pek çok yanlış bilgiye sahiptirler. Bu sebeple psikologluk ve nasıl psikolog olunacağına dair doğru bilgileri vereceğiz.

Psikoloji Nedir? Psikolog Nedir?

Psikoloji insanların davranışlarıyla ilgilenen bir bilim dalıdır. Ayrıca psikoloji insanların zihinlerinin incelenmesi üzerine de çalışır. Psikolojinin insanlar üzerinde yaptıkları çalışmalar arasında insanların birbiriyle ilişkileri de yer alır.

Psikolojinin geniş bir bilim dalı olması sebebiyle alt dalları oluşmuştur. Bunlar; deneysel, klinik, bilişsel, eğitim, okul, askeri, havacılık, endüstri, gelişim, örgüt, sağlık ve sosyal psikolojidir.

İnsanların psikolojisiyle ilgilenen ve psikoloji üzerine eğitim alan kişiler ise psikolog olarak adlandırılırlar. Psikoloji biliminin insanlar üzerinde yansımasını inceleyen psikologlar insanlarla yaptıkları görüşmeler aracılığıyla insanların kişilik, duygu, ilişki, algı ve dikkat olgularının incelemesini yaparlar.

Ayrıca bu olgularda bulunan bozuklukların ortadan kalkması adına çalışmalar yaparlar. Psikoloji alt dallarıyla ilgilenen ve bu konuda uzman olan psikologlar da alt dallara bağlı isimlerle anılabilirler. 

Bir Psikologda Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

İnsanların yaşadıkları sorunları çözmelerine yardımcı olan kişiler arasında psikologlar yer alır. Ancak her insanın psikolog olması mümkün değildir. Bir insanın iyi bir psikolog olabilmesi için sahip olması gereken birtakım özellikler bulunur.

Bir psikologda olması gereken özellikler şunlardır;

 • Psikologların sahip olmaları gereken en önemli özellik empatidir. İnsanlarla empati kurabilen ve onların içinde bulundukları durumları anlayabilen kişiler iyi bir psikolog olabilirler.
 • Psikologların açık fikirli olmaları gerekir. İnsanların düşüncelerinin ve davranışlarının çözümlenebilmesi için psikologların sabit fikirlere sahip olmaması gerekir. Açık fikirli olarak hastaların durumunu anlayabilirler ve yeni bir bakış açısı geliştirebilirler.
 • Profesyonel olması gerekir. Psikologların kendilerine güvenmeleri ve işlerinde profesyonel olmaları hastaların onlara güvenmelerini sağlar. Onlara yapılacak tedaviler konusunda açık olmaları ve yapılacak tedaviden emin olmaları hastaların da sorunlarından kurtulmak için inanç duymasını sağlar.
 • İyi iletişim kurmaları gerekir. Psikologların başarılı olabilmeleri için hastalarıyla iyi iletişim kurmaları gerekir. Kurdukları iletişim sayesinde onları iyi anladıklarını ve hak verdiklerini gösterebilirler.
 • Psikologların karşısındaki insanları gerçekten dinlemesi ve onun anlattıklarına göre bir yol belirlemesi gerekir.
 • Psikologların onlara gelen kişilerin rahatsızlıkları konusunda aceleci olmamaları ve iyi bir gözlem ve araştırma sonucunda rahatsızlıklarının nedenine karar vermeleri gerekir.
 • Konuşma becerileri gelişmiş olmalıdır. Psikologların hastalarına vermesi gereken bilgiyi onların anlayacağı şekilde net ve anlaşılır bir şekilde vermesi gerekir. Bunun için etkili konuşma becerisine sahip olmalıdır.

Bunlar dışında psikologların alçak gönüllülük, eleştiriye açık olma, insan ilişkilerinde başarılı olma, kendini tanıma ve hoşgörülü olma gibi özelliklere sahip olması gerekir.

Psikolog Unvanı Nasıl Alınır?

Psikolog olmak için insanların psikoloji bölümünde 4 yıllık eğitim almaları gerekir. Bu eğitimin ardından psikolog olarak mezun olurlar ve çalışmaya başlarlar. Ancak psikoloji bölümünde üniversite eğitimi almayanlar üniversite mezunu olmaları durumunda yüksek lisanslarını psikoloji üzerine yaptıklarında psikolog unvanına sahip olabilirler.

Psikolog ve Psikiyatrist Arasındaki Fark Nedir?

Psikolog ve psikiyatrist insanlar tarafından aynı kabul edilen ancak farklı olan iki meslek grubudur. Aynı kabul edilmenin yanı sıra ikisi sık sık karıştırılırlar. Ancak psikolog ve psikiyatrist arasında fark vardır. Psikologlar insanların düşünce ve davranışlarını inceleyen kişilerdir. Psikiyatristler ise kişilerin psikolojik sorunlarını inceleyerek onlara bir hastalık tanısı koyan kişilerdir.

İki meslek grubunun aldıkları eğitimlerde de farklılık vardır. Psikiyatristler tıp fakültelerinden mezun olurlar ve aynı zamanda doktor unvanı alırlar. Psikologlar ise fen edebiyat fakültelerine bağlı olan psikoloji bölümünde eğitim alırlar. Psikiyatristler doktor oldukları için ilaç yazarken psikologların ilaç yazma yetkisi yoktur. Bu sebeple psikolojik hastalığı olduğunu düşündükleri kişileri psikiyatristlere yönlendirerek onlara ilaç yazılmasını ve tedavi edilmesini sağlayabilirler. Psikologlar terapi üzerine çalışan kişilerdir. Ancak psikiyatristler de terapi eğitimlerinin olması durumunda terapi yapabilirler.

Psikologlar Ne Kadar Maaş Alır?

Psikologların maaşları en fazla merak edilen konulardan bir tanesidir. Ancak psikologların maaşları çalıştıkları kurum veya kuruluşa bağlı olarak farklılık gösterir. Ayrıca psikologların mesleklerindeki deneyimler onların daha çok maaş almasını sağlar.

Bunun dışında devlet kurumunda veya özel kurumlarda çalışmalarına bağlı olarak maaşlarında değişiklik görülür. Devlet kurumlarında çalışan psikologların maaşları deneyime bağlı olarak 4500-5100 arasında değişir. Özel kurumlarda psikolog olarak çalışanların maaşları ise tecrübelerinin olmadığı durumlarda 2500-3500 arasında 10 yıl üzerinde deneyimlerinin olması durumunda ise 15 bine kadar çıkabilmektedir.

Psikologların kendi kliniklerini açarak özel çalışma imkanları da vardır. Kendi kliniği olan psikologlar kendilerine tercih eden hasta sayısının fazla olmasına bağlı olarak kazanç elde ederler. Kendi kliniğinde çalışan psikologların aldıkları maaşlar ise 5000-10000 arasında değişir.

Psikologlar Nerelerde Çalışabilir?

Psikoloji eğitimi alarak psikologluk mesleğini icra etme hakkı kazanan psikologlar birçok alanda çalışma şansı elde ederler. Yetişkin, çocuk ve ergenlerle ilgilenmeleri durumunda da çalışma alanlarında değişiklikler görülebilir.

Psikologların çalıştığı yerler şunlardır; devlet hastaneleri, emniyet müdürlükleri, anaokulları, adliyeler, diyet klinikleri, özel hastaneler, sosyal hizmet merkezleri, özel okullar, şirketler, kreşler, huzurevleri, cezaevleri, üniversite hastaneleri ve danışmanlık merkezleridir. Kurumlara bağlı olarak çalıştıklarında psikologlar memur çalışma saatlerine bağlı olarak çalışırlar.

Ancak okullar, özel hastaneler ve özel kliniklerde çalıştıklarında çalışma saatleri değişiklik gösterebilir.

Psikologlar anaokullarında yaygın olarak görülürler. Çocukların sorunlarını dinleyerek çözüm üretmeye çalışırlar. Eğer anaokullarında veya kreşlerde psikologluk yapmak istiyorsanız Boğaziçi Enstitüsü tarafından verilen Anaokulu ve Kreş Psikologluğu Eğitimine başvurabilirsiniz.

Eğitimin ardından sahip olduğunuz sertifika aracılığıyla da anaokulu ve kreşlere psikolog olarak başvurabilirsiniz. Bu eğitimde zor çocuklarla çalışmak, aşırı hareketlilik, okulda ilk gün, eğitim psikolojisi, okula uyumluluk, özel çocuklar için eğitim ve çocuklara yapılacak testler konusunda bilgi alabilirsiniz.

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}