Proje Yöneticiliği Nedir?
2020

Proje Yöneticiliği Nedir?


Birbirinden farklı alanlarda ve değişik amaçlara hizmet edecek şekilde birçok proje ile ilgili duyum almış veya sonuçlandığını görmüş olabilirsiniz. Projeler başından sonuna kadar çok fazla aşamanın iç içe olduğu ve bu nedenle de gereken adımların profesyonel atılmasının zorunlu olduğu işlerdir.

Konuyla alakalı aşamaları bilen, yapılacak olan işleri düzenli ve amacına uygun şekilde yerine getiren bir mesleki eksiklik fark edilince proje yöneticiliği şeklinde bir eğitim alanı oluşturulmasına karar verilmiştir. Proje yöneticiliği yapacak olan kişi projede yer alan her üretim anından, projenin bitişine kadar yönetimden sorumlu olmak zorundadır.

Ekibin kurulması, görevlerin verilmesi, gerekli iletişim ve koordinasyonun sağlanması gibi birçok becerilerin de yerine getirilmesi istenir. Bu becerilerin tamamına hakim olan ve çalışmalarına bunu yansıtan bir çalışan kolaylıkla işin altından kalkacağından dolayı proje yöneticisi seçiminde deneyim kriterine daha çok bakılarak işe alımlar gerçekleştirilir.

Proje Yöneticiliği Nedir?

Birimin hangi sektöre bağlı olduğuna bakılarak ne iş yapacağı da değişkenlik gösterebilir. Mesleğin amacı ihtiyaçların giderilmesi veya olası sorunların giderilmesi amacına uygun olarak ortaya çıkan projelerin yönetilmesidir.

İlk olarak projenin ne olacağına karar veren şirket veya kurum bazen fikirlerine paralel olarak proje taslağı ile bir yönetici ararken bazen de proje ve fikir konusunda da destek isteyebilir. Ekibin kurulması tamamen yöneticinin elinde olan bir işlemdir. Eleman sayısı, özellikleri ve yapılacak olan işlere dağılımları sayesinde proje ile alakalı adımların başarıyla tamamlanması amaçlanır. Projeyi yönetecek olan kişinin tam, yarı veya sadece proje süresini kapsayacak şekilde çalışması da beklenebilir.

Sektörün durumun ve projenin aşamalarına göre şekillenen bu durum çıktıların neler olacağına göre de şekillenir. İnşaatla alakalı projelerde yer alan bir çalışanla mühendislik alanında çalışan yöneticinin amacı, çalışmaları ve görevi aynı olmayacağından dolayı iş tanımı da değişkenlik gösterir.

Proje Yöneticisi Ne İş Yapar? Proje Yöneticiliği Görev Tanımı

Bu konuda bahsedilen nedenlerden dolayı tam bir görev tanımı ve iş şekillendirmesi yapmak kolay olmasa da temel anlamda bazı işlerin olduğu da inkar edilemez. Proje yöneticinin yaptığı işler arasında en sık olarak göze çarpanlar genelde proje sunumlarının hazırlanması olacaktır. Bu sunumların proje amacına uygun ve düzenli şekilde ortaya koyulması gerekir.

Proje süresince çalışacak olan kişilerin bulunması ve görevlendirilmesi de işleri arasındadır. Bu kişilerin gerekli olan donanımda ve sayıda olması proje sürecinin başarısına önemli oranda katkıda bulunur. Aynı zamanda toplantıların yapılması da gereklidir. Koordinasyonun bir gereği olarak bu konuda gereken işlerin ne durumda olduğunu ve proje süresini de göz önüne alarak sık sık haberleşmek durumdadır.

Proje içinde yer alanların sıklıkla performanslarının kontrol edilmesi de bir başka iştir. Çünkü ekipten birilerinin yeterli performansı sunamaması diğerlerinin işine ve projenin zamanlamasına yansıyacaktır. Bütçeye uygun şekilde hareket edilmesi için gereken kontrolleri de yapmalıdır. Gerekli noktalarda eğitim veya seminer tarında ek görevleri de olabilir.

Nasıl Proje Yöneticisi Olunur?

Bu alanda gereken deneyime sahip olmak için alınacak eğitimler vardır. Eğitim ve tecrübe ekseninde proje yöneticisi olmak biraz zaman alsa da yeteneklerinize uygun olduğunda sonunda olabileceğiniz bir işlemdir. Proje yöneticisi adı altında okutulan bölüm olmasa da ağırlıklı olarak alınması gereken derslerin olduğu bir alan bulunur. Yönetim bilişimleri sistemi bölümünden mezun olan kişiler gerekli deneyim ve yeteneğe sahip olduklarında proje yöneticisi olma yolunda ilerler. Bunun için yeteneklerinizin ve aldığınız eğitimin görevler ile uyumlu olması beklenir.

Proje Yöneticisi İlanlarında Nasıl Ön Plana Çıkarsınız?

Ön plana çıkmak için bu konularda en çok dikkat edilen etmen tecrübedir. Çünkü bu alanda yeteri kadar deneyimi olmayan birisi proje gibi detay, zamanlama ve ekip işi açısından gerekli yönetimi sağlayamaz. Bu da ciddi oranda projenin zarar görmesine, yetişmemesine, bütçelemenin dışına çıkılmasına neden olur. Bundan dolayı öne çıkmak için referanslarınızın olması veya yeteri kadar projede görev aldığınızı gösterir bir cv olması gerekir. Özellikle büyük çaplı olanlarda görev almış olmanız daha da kolay fark edilmenize neden olacağından gönüllü bile olsa sadece prestij için dahil olabilirsiniz. Yetenekleriniz dahilinde ön plana çıkma şansınız olur.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}