Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-06-27T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
PHP Nedir? PHP Eğitimi Nedir?

PHP Nedir? PHP Eğitimi Nedir?


Modern teknolojinin vazgeçilmez unsurlarından birisi kuşkusuz web sayfaları. Dünya genelinde her gün kurum, kuruluş ya da bireylere ait milyonlarca web sayfaları hizmete girmektedir. 2000’li yılların başından bu yana gün geçtikçe artan sayısıyla web sayfaları kullanıcılarına birbirinden farklı ve özel hizmetler sunmaktadır. 

Bir web sayfasının kullanıcı tarafından sürekli olarak tercih edilmesi ise çeşitli parametrelere bağlıdır. Tasarımından yazılımına, kodlamasından içeriğine, SEO’sundan hitap ettiği kitlenin ihtiyaçlarını nasıl karşıladığına göre her sayfanın istatistikleri de değişkenlik gösterir. 

Web sayfaları içerik olarak birbirinden ayrı kategorilere ayrılırken, kullanıcıların ilgileri ve tıklanma sayılarına göre de kategorize etmek mümkündür.

Bu nedenle günümüzde web kullanıcılarının tercih ve yönelimlerini algoritmik olarak analiz etmek için çeşitli yazılımlar ve programlar ortaya çıkmıştır. 

PHP NEDİR?

Rasmus Lerdorf tarafından kişisel ana sayfasına gelen ziyaretçilerini takip etmek için oluşturduğu “Hypertext Preprocessor” yani PHP, günümüzde tüm web sayfaları tarafından aynı amaçla kullanılmaktadır. 

İçerisine HTML gömülebilen ve sunucu taraflı iletişim için geliştirilmiş bir betik dil olan PHP, form verilerini toplamak, veritabanlarını düzenlemek, sunucuda dosya yönetmek gibi çeşitli işlevleri yerine getirmektedir. 

Her amaca uygun olarak tasarlanan ve kullanıcı sayısı arttıktan sonra yaratıcısı Lerdorf tarafından açık kaynak olarak sunulan PHP, en çok web sayfaları için kullanılmaktadır. 

Bir web sayfasından kaynak kodu saklamak isteyen yazılım ve tasarımcılara büyük kolaylık sağlayan PHP, özellikle Wordpress alt yapısını kullanan web sayfalarına rakiplerinden bir adım önde olmak imkânı tanımaktadır. 

Wordpress ana temelini PHP yazılımından aldığı için, bu alt yapıyı kullanan sayfalar hızla yükselirken, bu sayfalar üzerinde özelleştirme yapmak da bir o kadar kolaylaşır. 

Web sayfasını bireysel, kurum ya da kurumsal olarak düzenlemek için PHP’yi eklentiler ve temalar üzerinde kullanabilir, önerdiği kılavuzlarla e-ticaret, sosyal medya, blog vb. sayfalarınızı kısa sürede yayına alabilirsiniz. 

MySQL, Oracle, Sybase, DB2 vb. veritabanları ile tam uyumlu çalışan PHP, dinamik içerikler oluşturmak için oldukça uygundur. İmleç komutunu alan dosyanın problemsiz bir biçimde kullanıcının ekranına gelmesini kolaylaştıran PHP, sayfaların browser yani tarayıcı da kolaylıkla tanınmasını sağlamaktadır.

JavaScript ve Python gibi programlama dillerinin alt kümesi olan PHP, web sayfasındaki görevlerin özel bir yürütme ortamında çalıştırılmasını otomatik hale getirmektedir. 

Günümüzde PHP dili kullanarak geliştirilen ve milyonlarca kullanıcıya ulaşan sayfalar arasında; Facebook, Yahoo, Google, Twitter, Flickr ve Wikipedia en bilinenleri olarak sayılabilir. 

Kullanımı pratik, işlevsel ve hızlı biçimde sonuça veren PHP’nin öğrenimi de oldukça kolaydır. Web sayfalarında kullanımı arttıkça PHP hem örgün öğretimin hem de özel eğitim kurumlarında kısa sürede öğrenilebilmektedir. 

PHP EĞİTİMİ NEDİR?

Aslen Linux tabanlı olan ve tüm web sayfalarında hızlı ve kusursuz çalışan PHP, yardımcı sınıflar sayesinde birden fazla dosya formatı üzerinde okuma yaparak işlem yürütebilir. 

PHP, temel eğitiminde web sayfası üzerindeki kullanımı başta olmak üzere statik sayfaları nasıl dinamik bir forma dönüştürebileceğinizi de öğrenebilirsiniz. 

Kişisel blog, e-ticaret sayfası, sosyal medya, takip sistemleri, e-posta uygulamaları, kullanıcı etkileşimli web sayfaları vb. syafalarınızı hızlı biçimde düzenlemenizde yardımcı olacak PHP Eğitimi ile kısa sürede istediğiniz web sitesine sahip olabilirsiniz. 

Yazılım ve programının temeli kabul edilen PHP Eğitiminin ardından Linux, birçok Unix türevi (HP-UX, Solaris, OpenBSD vb.), Microsoft Windows, Mac OS X, RISC OS dâhil olmak üzere çok çeşitli platformlarda http sunucularını büyük kısmını destekleyen betik dile kısa sürede hâkim olabilirsiniz. 

Siz de kısa sürede PHP Eğitimi alarak, hem web sayfanızı dinamik ve hızlı biçimde tasarlayabilir hem de kullanıcılarınızın sayfanızda gezinirken istedikleri her sayfaya kolayca ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?