Pazartesi Sendromundan Kurtulmanın 5 Yolu
Kişisel Gelişim Yazıları

Pazartesi Sendromundan Kurtulmanın 5 Yolu

Düzenli bir iş yaşamına sahip olan insanların birçoğu genel olarak pazartesi gününe karşı bir sendrom geliştirirler. Tatilden sonraki ilk iş günü olduğu birçok insan pazartesi gününün gelmesinden pek hoşlanmaz.

Bu durum eğer insanlar üzerinde normalden farklı türde bir olumsuz etki meydana getirmeye başlarsa o zaman bu kişilerin yaşamları bu durumdan rahatsız edici şekilde etkilenebilir. Bundan dolayı bu sendromdan nasıl en az şekilde etkilenilir bunu daima bilmek gereklidir. Pazartesi sendromundan kurtulmanın 5 yolu herkes için yol gösterici bir niteliğe sahiptir.

Pazartesi Sendromu Nedir?

Haftanın ilk başlangıç günü olmasından dolayı pazartesinin insanlar üzerinde psikolojik yönden birtakım etkileri bulunmaktadır. Hafta sonundaki o sahip olunan özgürlüğün pazartesi günüyle birlikte biraz elden gittiği hissi insanlarda hâkim olur. Ayrıca bütün hafta sürecek sorumlulukların yeniden ele alınmasını gerektirdiği için yine pazartesi günlerini insanların büyük bir çoğunluğu pek sevemez.

Bu durum giderek insanların içinde ciddi bir endişe yaratmaya ve onların rahatsız etmeye başladıysa o zaman kişi de bir pazartesi sendromunun başladığı durumu söz konusu olabilir. Endişeyle birlikte stres de bu duruma eşlik ediyorsa bu sendrom ciddi anlamda o kişi üzerinden etkin hale gelmiş olur.

Yaşam kalitesinin düşmemesi için muhakkak kişilerin kendi içlerinde geliştirmiş oldukları bu durumdan iyi bir şekilde kurtulmaları gerekir. Bunun için fayda sağlanabilecek belli başlı birtakım teknikler vardır. Bunları yaşama doğru bir şekilde entegre edip bu sendromun üstesinden daima kolaylıkla gelinebilmesi mümkündür.

Hafta Sonunu İyi Geçirin

Pazartesi sendromundan kurtulmanın en iyi yollarından biri hafta sonunu daima iyi bir şekilde geçirmeye çalışmaktır. Güzel, hoş ve her şekilde istenen aktivitenin yerine getirildiği bir hafta sonu tatilin yeterince tadını çıkarabilmeye olanak sağlar. Bu durumun insanlar üzerinde her bakımdan pozitif yönde bir etkisi olur.

Güzel geçen bir hafta sonu ile kişiler kendilerini bir sonraki gün için daha motive olmuş hissederler. Birçok bakımdan daha istekli olurlar. Enerjileri ve memnuniyetleri her açıdan daha iyi bir duruma ulaşır. Hafta sonunu iyi geçirmek konusunda seyahate çıkmak, tiyatroya, konsere müzikale gitmek veya yakın dostlarla bir araya gelmek gibi etkinlikler tercih edilebilir.

Hafta İçi Beslenme Düzeninizi Koruyun

Yaşamsal rutinlerin daima korunması adına asla herhangi bir aksamaya fırsat vermemek gerekir. Bu durum özellikle beslenme konusunda önemini ortaya çıkarmaktadır. Pazartesi günlerine güzel ve dinamik bir şekilde başlangıç yapabilmek için hafta içi planları ve düzenini aynı şekilde hafta sonuna kadar sürdürmek gerekir.

Çünkü ağır ve yanlış bir beslenme düzenine geçilmesi pazartesi sendromuna ek olarak bünyeye daha fazla bir yük bindirebilir. Bundan dolayı vücudun da uyum sağladığı üzere aynı şekilde bu düzenle ilerlenmeye çalışılmalıdır. Makul ve sağlıklı bir beslenme planıyla insanlar psikolojik açıdan da kendilerinde bir rahatlama hissederler. Bu rahatlık bu sendromun üstesinden gelme konusunda insanlarda itici bir güç oluşturur.

Uyku Düzeninizi Bozmayın

Pazartesi sendromundan kurtulmanın olmazsa olmaz temel unsurlarından biri uyku düzenidir. Tıpkı beslenme de olduğu gibi uyku konusunda da alışılagelen düzeni mutlaka bozmadan takip etmek gerekir. Vücut direnci ve onun bir sonraki güne hazır olması açısından bu oldukça önem arz etmektedir. Kaliteli şekilde alınmış bir uyku insanı diğer gün için oldukça motive eder.

Bir Sonraki Haftayı Planlayın

Pazartesi sendromundan kurtulmak ve onun etkilerini azaltmak için daima bir sonraki haftayı iyi bir şekilde planlamak gerekir. Genel olarak insanlarda bir endişe ve stres meydana getirici durumlar büyük bir ölçüde bilinmezlikten kaynaklanır. Bu konuyu pazartesi sendromuyla ilişkilendirmek de mümkündür.

O hafta başlangıcından bitimine kadar bazen nelere olacağını bilmemek de temel bir stres faktörü olabilmektedir. Bundan dolayı her şeyi önceden planlamak ve bunun üzerinde düşünmek kişilerin çok daha fazla kendilerini rahat hissetmelerine yardımcı olur.

Pazartesi Gününe Kendinizi Ödüllendirerek Başlayın

Pazartesi gününe insanların kendisini daima ödüllendirerek başlaması da bu sendromdan kurtulmak konusunda olumlu etkiler ortaya çıkarılmasına yardımcı olur. İnternetten alınmak istenen bir ürünün alınması, sevilen bir yiyeceğin yenilmesi veya beğenilen bir kitabın okunması ya da müziğin dinlenmesi, insanları iyi şekilde motive edebilir. Pazartesi sendromu tükenmişlik sendromunun da önemli belirtilerindendir. Boğaziçi Enstitüsünün hazırladığı ücretsiz Tükenmişlik Sendromuyla Başa Çıkma Eğitimi sayesinde siz de bu zorlukların üstesinden gelebilirsiniz.

Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat