online-egitimler-bogazici-enstitusu
Modern pazarlamayı yönetmek için yazılım platformları nelerdir?

Modern pazarlamayı yönetmek için yazılım platformları nelerdir?


Günümüzde pazarlamayı yönetmek için şaşırtıcı derecede fazla yazılım, hizmet ve sistemler çeşitliliği vardır. Bunların çoğu, küçük işletmeler için pazarlama yönetimini oldukça uygun maliyetli kılan ve herhangi bir yükleme gerektirmediği için yönetmesi daha kolay olan SaaS platformları şeklinde temin edilebilir.

Seçeneklerin çeşitliliği, her yıl pazarlama teknolojisi alanının özetini yayınlayan Scott Brinker tarafından oldukça ustaca özetlenmiştir. Teknoloji çeşitliliği açısından pazarlamacılara incelemelerini tavsiye ettiği sistemin altı temel kategorisi şöyledir: 

yazılım platformları

1-Pazarlama deneyimleri

Reklamcılık, e-posta, sosyal medya, arama motoru optimizasyonu, içerik pazarlaması, A/B testi, pazarlama uygulamaları (modern pazarlamanın merkez bürosu  olarak adlandırılabilir) gibi potansiyel müşterileri ve müşterileri kendi yaşam döngüleri üzerinden doğrudan etkileyen daha özelleşmiş teknolojiler.

2-Pazarlama operasyonları

Pazarlamanın 'arka ofisini' yönetmek için kullanılan analiz, Pazarlama Kaynak Yönetimi (PKY), Dijital Varlık Yönetimi (DVY) ve çevik pazarlama yönetimi gibi araçlar ve veridir.

3-Pazarlama ara yazılımı

 Veri Yönetim Platformları (VYP), etiket yönetimi:, bulut sağlayıcıları, kullanıcı yönetimi ve API hizmetleri gibi. 

4-Pazarlama omurga platformları

Müşteri ilişkileri yönetimi, pazarlama otomasyonu, içerik pazarlama ve e-ticaret motorları gibi (Uygulamalarında oldukça farklıdırlar, bu yüzden ayrı ayrı gözden geçirilmelidirler).

 5-Altyapı hizmetleri

Veri tabanları, büyük veri yönetimi, bulut bilişim ve yazılım geliştirme araçları gibi.

 6-İnternet hizmetleri

 Facebook, Google ve Twitter gibi günümüz pazarlama çevresinin temelinde olan internet hizmetleri gibi. 

Dijital pazarlama için temel stratejik kararlar, geleneksel işletme ve pazarlama stratejileri kararlarıyla benzer özelliklerdedir. Dijital pazarlama stratejilerinde göreceğimiz üzere, bir dijital pazarlama stratejisi, müşteri bölümlendirmesi, hedefleme ve konumlandırma gibi tüm unsurlar etkili dijital pazarlama için temel unsurlardır. 

Alışıldık bu hedef pazarlama strateji yaklaşımları, hedef müşteri gruplarını seçmeyi ve hizmetlerin ve ürünlerin bir vaadi olarak bu gruplara nasıl değer sağlanacağının belirlenmesini de kapsar. 

Ana ürünün konumlandırılması veya marka vaadi kadar, genişletilmiş bir ürünün çevrimiçi geliştirilmesi veya çevrimiçi değer vaadi (ÇDV) de ayrıca önemlidir.

Bu, bir marka deneyiminin içerik, sanal tasarım, etkileşim, paylaşım ve zengin medya üzerinden nasıl elde edildiğini ve çevrimiçi mevcudiyetin çevrimdışı mevcudiyetle nasıl bütünleşeceğini açıklar. 

İşletmelerin tümü açık ve çok ilginç ÇDV'ne sahiptir. Bir işletmenin önerdiği gelecek ÇDV hakkında stratejik kararlar, internet pazarlama stratejisinin temel bir parçasıdır.

Dijital Pazarlama eğitim serisinin bir sonraki bölümünde neler göreceğiz?

 • dijital pazarlama stratejisinin temel özelliklerini,
 • dijital pazarlama uygulamalarını,
 • dijital pazarlamanın faydalarını göreceğiz.
Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?