Pazarlama Bölümü (MYO)
2020

Pazarlama Bölümü (MYO)


İşletmelerin var oluş amaçlarının temelinde insanların ihtiyaç ve isteklerinin yerine getirilmesi vardır. Bunun yapılması için bir dizi bölüm ve birimin var olması ve sürekliliği sağlaması son derece önemlidir. Üretim, satış, pazarlama veya insan kaynakları gibi hayati birçok fonksiyon bu amaca hizmet etmek için var olur.

Bundan dolayı da birimlerin başarılı bir şekilde çalışması gerekir. Üretim bandında üretilen ve üretilecek ürünler sınıfına giren her ürünün satışının yapılması ve hedef kitledeki müşteriler ile karşı karşıya gelmesi pazarlama bölümünün ne iş yaptığını ortaya çıkarır. Bölümün amacı üretimi yapılan ürün ve hizmetlerin satışını gerçekleştirmektir. Kendi başına bir birim gibi görünmesine karşılık aslında oldukça karmaşık ve alt birimlerle entegre şekilde çalışır.

Klasik yöntemler olduğu kadar modern ve dijital kökenli yolları da kullanarak satış ve pazarlama faaliyetlerinin yapılması önemlidir. Reklam, basın yayın, sosyal medya veya başka birçok yol aynı anda veya farklı şekilde kullanılabilir. Bu bölümde yapılan işlemlerin hem eğitim hem de tecrübe ile bir araya gelmesi önerilir. İnsan ilişkilerinde başarılı, gözlemci, veri ve analiz okumalarında başarılı olan çalışanlar daha kolay ilerler.

Üniversitelerin ilgili bölümlerinde bu alanda çalıştırılmak adına yetiştirilen birim ve bölümler vardır. Pazarlama da hem meslek yüksek okulları hem de fakülteler arasında kendine yer edinir. Üniversite tercihlerinde entegre ve çalışma olanakları geniş bir birim olmasından dolayı sıklıkla da yer bulur.

Pazarlama Bölümü Nedir?

Pazarlama Bölümü, işletmelerin ortaya çıkardıkları ürün ve hizmetlerin pazarlanması yani üreticiden tüketiciye ulaştırılması, bunun olması için gereken nedenlerin sağlanması gibi temel ve önemli işlevleri olan bir bölümdür. Pazarlama bölümünün önemli olmasına neden olan ise pazarlama olmadan ticaretin olmasının imkânsız olmasıdır. Üretilen ürünler ihtiyaç sahipleri tarafından satın alınmadığında arz fazlası olur ve işletmenin ticari devamlılığı riske girer.

Pazarlama ise ürünün hangi talep ve isteklere cevap verdiğine bağlı olarak çeşitli çalışmalar yapar ve hedef kitlenin belirlenmesini sağlar. Hedef kitle ürünü alma olasılığı olan ve harekete geçirilmesi gerekli olan tüketicilerdir. Buna yönelik faaliyetlerin gerçekleştirilmesi sonucunda üretilen ürün ve hizmetlerin satın alınması için nedenler ortaya çıkar. Nedenlerin gösterilmesi için sosyal medya yönetimi kadar reklam filmleri de gerekli olabilir.

Tüm bunların birbirine uygun ve rakiplerden de üstün olacak şekilde yerine getirilmesi için stratejilerin olması önemlidir. Pazarlama bölümünü okumak ve 2 yıl sonunda mezun olmak isteyen kişiler, bu işlerin yapıldığı ana faaliyet birimlerinde yardımcı olarak çalışabilir. Pazarlama birimi her işletmede zorunlu olarak bulunması gereken, hayati ve oldukça geniş işlevleri olan bir birimdir.

Pazarlama Bölümü Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Bölümlerin temel puanlamasında ortalama olarak konuşmak bazı hataların oluşmasına neden olabilir. Çünkü gerekli puanlamaların yapılması ve buna göre güdülenerek çalışmak oldukça yanlış olur. Her sene ÖSYM tarafından puanların durumlarını ortaya koyan listeler oluşturulur. Yapılan değerlendirmeler puanlar ve üniversiteler üzerinden ayrı ayrı ve öğrencinin hedefine göre olmalıdır. Öğrenci buna göre çalışmalarına devam eder. Üniversitelerin özel, kamu veya vakıf olması gibi kriterler bile puanlama ve başarı sıralamalarının değişmesi anlamına gelir. Bundan dolayı mutlaka yeteneklerinize ve bölüm gerekliliklerine uygunluğunuza göre bir liste belirlemeye çalışmalısınız.

Pazarlama Bölümü Dersleri Nelerdir?

Pazarlama bölümü işletme içinde yer alan en geniş departmanlardan bir tanesidir. Bu durum işletmenin birçok alanıyla iç içe olunmasını zorunlu kıldığından dolayı dersler de bu şekilde oluşturulur. Öğrenci 4 yarıyılı kapsayan bu süreçte derslerinden farklı olarak kendi yeteneklerinin de ortaya çıkmasına neden olacak adımlar atmaya çalışmalıdır. Bu sayede daha da donanımlı bir mezun olması kolaylaşır. Tecrübe edinmek için çalışmak da bir başka önemli yoldur.

Üniversitelerin kendi programlarına göre farklılıkları olması muhtemel olsa da bölüm derslerinin genel sıralaması şu şekilde yapılabilir:

 • Pazarlama,
 • Pazarlama ve satış,
 • İstatistik,
 • Maliye,
 • Ekonomi,
 • Hukuk,
 • Reklamcılık,
 • Pazar araştırmaları,
 • Sürdürülebilirlik,
 • İnovasyon,
 • Dijital Pazarlama,
 • Sosyal medya,
 • Psikoloji,
 • İşletme,
 • Satış sonrası müşteri ilişkileri, olarak sıralanabilir.

Yapılan sıralama lisans ve ön lisans programlarında ortak olarak verilen derslerin ağırlıklı olduğu şekilde özetlenebilir. Program kapsamında meslek yüksekokullarında kapsam gereği 4 yarıyıla sığmasını sağlayacak düzenlemeler yapılır. Aynı zamanda bunların yanında bölüm gereklerine uygun olacak şekilde seçmeli dersler de hazırlanır. Seçmeli dersler genel anlamda öğrencilerin yeteneklerini uyarlamaya dayanır. Ek dersleri almanız ve buna göre de kazanım elde etmeniz mümkün olacaktır.

Pazarlama Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Pazarlama bölümünden mezun olan öğrencilerin pazarlama veya entegre dallarda uzman olması beklenir. İşletme içinde var olan pazarlama bölümlerinde yapılan işlerin sayısı oldukça fazladır. Ürünlerin sınıflandırılması bu işlerin ilk basamağını anlatır.

Aynı zamanda standart sağlanması da ürünlerin kalitesinde sorun olmasını engelleyen bir görevdir. Tedarik aşaması da gerekli aracıların temin edilmesi adımını oluşturur. Çünkü işletmeden ihtiyacı olanlara direkt ulaşım sağlamak global rekabet piyasalarında oldukça zordur. Ürün pazarlamasını yapmak ise en kesin yol olacaktır. Ürünlerin pazarlanması için gereken işlemler ve yollar stratejik, bütçeye uygun şekilde yapılmalıdır.

Depolanma ve nakliye konusunda da pazarlamanın uygun çalışmaları yapması istenir. Bu gerekliliklerin yanında artık modern pazarlamada müşteri ilişkileri ve satış sonrası müşteri ilişkileri tarzında yeni gereklilikler de ortaya çıkmaya başlamıştır. Bundan dolayı bu işlemlerin yapılmasında müşteri merkezli olarak hareket edecek yetenek ve çalışma bakış açısı olması önerilir. Aksi durumda yapılacak olan işlemlerde başarı elde edilmesi şansı düşüktür.

Pazarlama Bölümünün İş İmkânları Nelerdir?

Pazarlama bölümünden mezun olanlar geniş bir alanda çalışma imkânı elde ederler. Bu imkanların tamamı satış uzmanı, pazarlama araştırmacısı, sosyal medya uzmanı veya farklı ihtiyaçlar adı altında sunulur. Bundan dolayı bölüm gereklerine uygun olması önemli bir kriterdir. Çalışılacak olan alanlar pazarlama ihtiyacı olan tüm işletmeler olarak özetlenebilir.

Çünkü işletmelerin tamamı için son derece hayatidir. Devlet kökenli çalışan ihtiyacı neredeyse yok denebilen alan için özel sektörde geniş iş alanı ve gelir olanakları olduğunu da hatırlatmak gerekir. Bazı işletmeler prim odaklı çalışanlar da aldıklarından bu yönde yetenek geliştirmek önemli bir durumdur. Bölümü okumak isteyenler bahsedilenleri yapacak yetenek ve donanımda olmalıdır. Aksi durumda başarılı olmaları ve buldukları işte mutlu hissetmeleri son derece zor olacaktır.

Günümüzde pazarlama denildiğinde akla ilk olarak Dijital Pazarlama gelmektedir, geleneksel pazarlama yöntemlerinin yerini alan bu alanı her pazarlamacının bilmesi gerekir. Hazırlanan Bütünleşik Dijital Pazarlama Eğitimi ile kendinizi bu alanda geliştirebilirsiniz.

Boğaziçi Enstitüsü, diğer alanlarda da çalışmanızı sağlayacak ve yetkinliğinizi artıracak çeşitli eğitimler vermektedir. Satış Teknikleri ve Pazarlama Eğitimi, Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programı gibi eğitimlerden faydalanabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}




  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}