online-egitimler-bogazici-enstitusu
Pandemi Sürecinde İş Bulma Rehberi 5 Altın Tavsiye

Pandemi Sürecinde İş Bulma Rehberi 5 Altın Tavsiye


Koronavirüs pandemisi, dünya çapında bütün ülkeleri ve ekonomileri ciddi anlamda etkilemeye devam ediyor. Bu süreçte bazı şirketler tamamen kapandı, bazıları personel azaltma yoluna gitti, çoğu evden çalışma modelini benimsedi. Bu dönemde işsiz kalanlardan biriyseniz endişelenmeden yazdıklarımızı okuduğunuz takdirde farkında olmadığınız birden fazla çözümün olduğunu göreceksiniz.

Zira bu yeni dönemde birçok işletme yukarıda da belirttiğimiz gibi online olarak evden çalışma modeline yoğunlaşırken aynı zamanda evden çalışabilecek personel arayışıda hız kazandı. Dolayısı ile dijital dünyanın hangi bölgesinde olduğunuz farketmeksizin yeniden iş bulmak için harekete geçebilirsiniz. Yapmanız gereken tek düze bakış açısından sıyrılıp hayata daha geniş açıdan bakmaya odaklanmak.

Yani örneğin daha önce yıllardır garson olarak çalışıyor olmanız hayatınızın sonuna kadar garson olarak çalışacağınız, iş arayışınızı devamlı garsonluk üzerine yapacağınız anlamına gelmiyor. “Peki ama nasıl? Ben garsonluktan başka bir iş bilmiyorum ki” diyebilirsiniz. Bu hiç sorun değil. Şaşırmayın. Zira gerçekten sorun değil.  Neden? Çünkü dijital bir dünyada yaşıyoruz. Garsonluk mesleğinizi çok seviyorsanız geçici olarak rafa kaldırıp birkaç ay içinde yepyeni bir meslek öğrenebilirsiniz. Size destek amacıyla rehber niteliğinde hazırladığımız  Pandemi Sürecinde İş Bulma Rehberi  ‘ni okumaya devam edin.

İşsizliğe Çözüm Uzaktan Eğitim Metodu

Bu sizin içinde geçerli. Birazdan maddeler halinde daha detaylı anlatacağımız Uzaktan Eğitim Sertifika Programları ile birkaç ay içinde daha önce hiç bilmediğiniz bir mesleği profesyonel düzeyde öğreniyor olacaksınız. Her zaman söylüyoruz. Artık dünya eskisi gibi değil. Eğitim almaktan bahsederken yıllara yayılan bir üniversite eğitim sürecinden bahsetmiyoruz. Modern zamanların yepyeni eğitim metodu olan uzaktan eğitimden bahsediyoruz. Yeri gelmişken kısaca belirtelim. Uzaktan eğitim evinizin rahat ve konforlu ortamından bilgisayarınız vasıtası ile online olarak katılım sağladığınız eğitim modeli.  Evden çıkıp başka bir mekanda derse katılım yok. Yüksek eğitim ücretleri yok. Yol parası yok. Hatta kitap defter gibi eğitim materyali masrafıda yok. Sadece internet bağlantılı bilgisayarınız ve siz. Hepsi bu.

Pandemi Sürecinde Yeni Bir İş İçin 5 Altın Tavsiye

Pandemi sürecinde yeni bir iş için 5 altın tavsiye aşağıda detaylandırılmıştır.

1 - Bir Uzaktan Eğitim Programına Kaydolun

Dünya çapında global kriz olarak adlandırılan coronavirüs pandemisi sizin için belkide öyle değildir. Tıpkı bordo bereli komandoların çok ağır eğitim almaları gibi. Ağır eğitim alırlar. Çok fazla hırpalanır aşırı şekilde yorulurlar. Bu onlar açısından bir krizmi?. Hayır. Aksine ağır şartlardaki eğitimler sonrasında her biri çok sağlıklı, dinamik, zinde ve güçlü bir yapıya kavuşurlar. Sizin içinde geçerli bu. İşsiz kaldınız. Ağır bir yük altında ezildiğinizi düşünüyorsunuz. Biz size uzaktan eğitim modelini tavsiye ediyoruz. Bu süreçte size çok zor geleceğini, öğrenemeyeceğinizi düşünüyorsunuz. Ancak eğitim sürecinizin sonunda birkaç ay sonra hayata bakış açısı değişmiş, yepyeni bir meslekle iş hayatına girmeye hazır bir siz çıkacak ortaya. İşte tam olarak anlattığımız bu.

Yıllardır garsonluktan başka iş yapmayan bir insanın uzaktan eğitim metodu ile örneğin Sosyal Medya Eğitim Programı ‘na katılıp eğitim sonrası Sosyal Medya Uzmanı olarak işletmelere danışmanlık yaptığını ya da Dijital Pazarlama Eğitimi sonrası üst düzey bir şirkette uzaktan çalışmak üzere Dijital Pazarlama Uzmanı olarak işe başladığını ve çok iyi gelir elde ettiğinizi 5 yıl önce biri size söylese herhalde dalga geçtiğini düşünürdünüz. Ancak günümüzde bu mümkün. Ve çok kolay. Şimdi sizin yapmanız gereken aşağıdaki Sertifika Programlarını incelemek ve bundan sonraki hayatınız için yepyeni bir yön çizmek. Bunun kendiniz için yapacağınız en akılcı yatırımlardan biri olduğunu yeni işinize başladığınızda daha net anlıyor olacaksınız.

2 - Gündemi Her Zaman Takip Edin

Birinci maddeyi okuduğunuzda önünüzde bir çok farklı imkânın olduğunu farkedip artık endişelenmeyi bir kenara bırakmış olacaksınız. Size tavsiye ettiğimiz sertifika programlarını incelerken aynı zamanda endişelerinizin yerini daha dinamik bir bakış açısı alıyor olacak. Bu sırada düzenli olarak gündemi takip etmeye başlayabilirsiniz. Dünyadaki gelişmeleri, yeni teknolojileri, bilimsel çalışmaları. Böylece farkındalığınız daha fazla artmaya başlayacak. Hangi iş kollarında yeni imkânların ortaya çıktığını, iş hayatına hangi teknolojilerin girdiğini, daha üst seviyede gelişen teknolojinin insan hayatına ne gibi kolaylıklar sunduğunu daha net görebileceksiniz. Bu bakış açısı farkında olmadan sizde yepyeni ufuklarında açılmasına vesile olacak.

3 - Sakin Olun Asla Endişe Etmeyin

Bir taraftan şu an çalışmıyor olmanız, diğer taraftan yaklaşan fatura ödemeleriniz dinamik ve ümitli duruma gelmişken sizi tekrar endişeye sevkedebilir. Ancak unutmayın endişe ve panik hiçbir sorunun çözümü değildir. Sakin olun ve tavsiye ettiğimiz şekilde devam edin. Evet yaşadığınız bu işsizlik sürecinde biraz zorlanacaksınız. Belki birikimlerinizden harcamaya başlayacak ya da yakınlarınızdan borç alacaksınız. Ancak tercih ettiğiniz ve yakın zamanda bitireceğiniz sertifika programı sonrası rahatlayacaksınız. Dolayısı ile yaşadığınız bu zorluğun geçici olduğu gerçeğine kendinizi net olarak iknâ edin. Bu süreçte asla eğitim sürecinizi yarıda bırakmayın. Bitirin ve sertifikanızı alın.

4 - Evinizde Rahat Bir Çalışma Alanı Oluşturun

Evinizde bir bilgisayar yoksa gerekirse diğer kişisel harcamalarınızdan kısarak ( örneğin birkaç ay kahve içmeyin ) bilgisayar alın ve mutlaka internet bağlantısı sağlayın. Henüz 1. maddede belirttiğimiz Sertifika Programları ‘ndan birine başlamadıysanız başlamak için  bu adımı mutlaka atın.  Hemen şimdi bu makaleyi okurken yapın. Evinizin sakin ve rahat bir köşesini kendi çalışma alanız olarak dizayn edin. Belkide bu alan daha sonra sizin yeni teknolojik işinizin yönetim merkezi olacak. Bu gözle bakın ve mutlaka uygulayın.

5 - Her Zaman Pozitif Olmaya Odaklanın

Stresli ve zor bir dönemde olabilirsiniz. Ancak her zorluk gibi buda geçici. Bu gerçeği aklınızdan çıkarmayın. Daha önce yaşadığınız belki daha ağır zorlukların geçip gittiğini birçok detayını bile unuttuğunuz bir anı olarak kaldığını düşünün.  Şimdi problem olarak gördüğümüz birçok şey birkaç yıl sonra aklınıza bile gelmeyecek. Dahası her zaman belirttiğimiz gibi hayata küsmüş, agresif, negatif ve endişeli olmak geçmişte olduğu gibi şimdide hiçbir sorunu çözmeyecektir. Pozitif olmak tüm hayatınızı olumlu yönde etkiler. Sakin ve soğukkanlı, pozitif bir şekilde sabırla eğitiminizi bitirin ve yeni iş hayatınız için hazırlıklarınızı yapmaya başlayın.

Sonuç

Belkide bu süreçte işsiz kalmak gelecek zamanlarda dahada güçlenmiş çıkarak yeni nesil teknolojik işlere bağlangıç yapmanız için size sunulan paha biçilemez bir imkân. Şimdi bu açıdan bakın durumunuza. Normal bir zamanda olsaydınız hâla aynı seviyede yorucu çalışmalar ve daha az gelir elde etmeyi kendinize yeterli görecektiniz. Oysa şimdi hayata bakış açınız değişti. Dünyada farklı teknolojilerinde olduğunu, istediğiniz zaman 360 derecelik bir dönüşle hiç aklınızdan bile geçmeyen bir yönde yepyeni bir meslek öğrenebileceğinizi, zorluklar varsa onlarla birlikte harika kolaylıklarında olduğunu biliyorsunuz. Henüz tavsiyelerimizi uygulamaya başlamadıysanız hemen şimdi harekete geçmenin tam zamanı.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?