Tüm kişisel gelişim eğitimlerinde net 75 TL indirim sizleri bekliyor! Son 4 Gün
Oyun Terapisi Nedir? Oyun Terapisti Nasıl Olunur?

Oyun Terapisi Nedir? Oyun Terapisti Nasıl Olunur?


Aileler çocuklarının psikolojik durumlarının iyi olmadıklarını düşündüklerinde onların terapi almasını isteyebilirler. Ailelerin tercih edebilecekleri terapi türleri arasında oyun terapisi de yer alır. Ancak oyun terapisi hakkında bilgi sahibi olmayan aileler çocuklarının bu terapi sırasında neler yaşayacaklarını ve terapinin nasıl yapıldığını merak ederler.

Oyun Terapisi Nedir?

Oyun terapisi, oyuncakları ve çeşitli oyunları kullanarak çocukların ihtiyaç duydukları durumları ifade etmelerini sağlayan bir terapi türüdür. Bu terapi, oyun terapisi üzerine eğitim almış olan terapistler aracılığıyla verilir. Bu terapi sırasında çocukların duygu durumlarını ifade edebilecekleri birtakım oyuncaklar kullanılır ve bu oyuncaklar aracılığıyla çocukların kendilerini daha iyi ifade etmeleri sağlanır.

Oyun terapisi için en uygun olan yaş aralığı 3-12 yaş aralığıdır. Oyun terapisinde oyun seçimi bazı durumlarda çocuktayken bazı durumlarda terapistin yönlendirdiği oyunların seçimi de mümkündür. Bu da oyun terapistinin çocuğun durumu karşısında uygulayacağı yönteme bağlı olarak değişebilmektedir.

Oyun terapisinin yardımıyla çocuklarda yaşanan pek çok sorun ortadan kaldırılabilir. Terapi yardımıyla çözülen sorunlar arasında şunlar yer alır; saldırganlık, öfke, çekingenlik, özgüven sorunu, depresyon, boşanma, taciz, okul sorunları, ölüm, tuvalet problemleri, şiddet, cinsellik ve kardeş kıskançlığı gibi sorunlardır.

Bu sorunların çözüme kavuşturulabilmesi için ailelerin çocuklarının içinde bulunduğu durumu ve tepkilerini terapiste doğru bir şekilde anlatması gerekir. Buna göre terapist çocuğu anlamak adına bir yöntem geliştirerek bu yöntem üzerinden çalışmalara başlar ve çocuğun kendini iyi hissedebilmesini sağlar.

Oyun terapisi ailelerin katılımıyla da yapılabilir. Bu sayede aileler çocuklarının iç dünyalarında neler yaşadıklarını öğrenebilirler. Ayrıca çocuklarının ne yaşadığına dair de bilgi sahibi olabilirler. Terapistlerin bilgilendirmesiyle nasıl davranışta bulunmaları gerektiğini öğrenirler. Bu sayede çocukları ile aralarında bulunan iletişim gibi sorunları ortadan kaldırarak daha sağlıklı bir ilişki kurabilirler.

Oyun Terapisinin Amacı Nedir?

Oyun terapisinde genel amaç çocuğun kendisini iyi hissetmesinin sağlanmasıdır. Ayrıca çocukların yaşadıkları durumlar karşısında gerçek tepkilerini verebilmelerine yardımcı olmaktır. Çocuk oyunlar aracılığıyla aynı olayı tekrar yaşadığından dolayı yönlendirmelerin de etkisiyle gerçek tepkilerini vermeye başlar. Ayrıca çocuklarda yaşanan davranış, duygu ve psikolojik bozuklukların ortadan kaldırılması amacı taşır.

Çocukların küçük yaşlarda onlara anlatılanları anlamaları kolay olmadığı ve o anlık anlasalar da sonrasında bu unuttukları için bu terapi kullanılır. Terapinin amaçları arasında çocukların özgüvenini ve öz kontrollerini sağlamakta yer alır. Bu sayede kendine özgüveni artan çocuklar daha gerçekçi tepkiler verebilirler. Bu da onların durumlarının anlaşılmasını kolaylaştırır.

Oyun Terapisinin Faydaları Nelerdir?

Oyun terapisi çocukları için çeşitli faydalar sağlayan bir terapi türüdür. Bu terapi sayesinde çocukların ihtiyaçları ortaya çıkarılabilir.

Oyun terapisinin faydaları arasında şunlar vardır;

 • Terapi sayesinde çocuklarda travmaya neden olan sorunlar ortaya çıkar.
 • Çocukların yaşadıkları travma karşısındaki tutumları daha net anlaşılmış olur.
 • Oyun ve oyuncakların kullanımıyla yapılan terapi sayesinde çocukların kendilerini daha iyi bir şekilde ifade etmeleri sağlanır.
 • Oyun terapisi sırasında kullanılan rol oyunların sayesinde çocukların yaşadıkları kötü ve zor durumların canlandırılması yapılır. Bu sayede çocukların o durum hakkında göstereceği tepki daha net anlaşılabilir.
 • Rol oyunlarının aracılığıyla olumsuz hislerini hatırlayan çocuklar terapistin yardımıyla yaşadıkları durum karşısında farklı bir açıdan bakmaya başlarlar.
 • Oyun terapisi sayesinde çocukların yaşadıkları olumsuz durumlar karşısında göstermekte olduğu tepkilerde değişebilir.

Bu faydalara sahip olan oyun terapisinden çocukların yarar görebilmesi için bu konu üzerinde bilgi sahibi olan ve çocuk psikolojisini çözebilen kişilerle çalışılması gerekir.

Oyun Terapisinin Günlük Oyundan Farkı Nedir?

Günümüzde her çocuk oyun oynar ancak oyun terapisinin günlük oyundan bir takım farklılıkları vardır. Bu terapide terapistler çocuktan terapi odasında bulunan oyuncaklardan yararlanarak bir oyun kurmasını ister.

Çocuğun kurmuş olduğu bu oyundan yararlanarak da onun iç dünyasını keşfetmek için çalışır. Günlük oyundan terapinin diğer farkı ise terapi için gerekli oyuncakların belirlenmiş olmasıdır. Burada belirlenen oyuncak çocukların duygu ve düşüncelerini ifade etmelerini kolaylaştıran oyuncaklardır. Bu sayede çocukların aile, arkadaşlık ve kardeşlik ilişkileri hakkında bilgi sahibi olabilir.

Oyun terapisinde oyun terapisti bazı durumlarda çocukların yaşamış oldukları olumsuz olayları hatırlayabilecekleri bir oyun kurar. Bu oyunun etkisiyle çocuğun yaşadığı bu kötü olaya karşı hissettiklerini ortaya dökmesini sağlar. Böylece de çocuğun durumunu daha net bir şekilde anlar.

Oyun terapisi esnasında terapistlerin yararlandığı bir takım oyuncaklar vardır. Bu oyuncaklar çocukların tepkilerini ortaya çıkarmalarını kolaylaştırır. Oyun terapisinde en yaygın kullanılan oyuncaklar bebekler, askerler, boyalar, oyun hamurları, hayvanlar, kelepçeler, taşıtlar, su, yapı blokları ve kuklalardır.

Oyun Terapisti Kimdir?

Çocuklara oyuncaklar ve oyunları kullanarak terapi uygulayan kişilere oyun terapisti denir. Genellikle çocuklarla hazırlanan oyun odasında terapi uygulayan oyun terapistleri çocuklarla güvenli ve sıcak bir ilişki kurarlar. Bu ilişkinin etkisiyle çocuğun kendini iyi ifade etmesini sağlarlar.

Çocuğun kendini ve içinde bulunduğu durumu ifade etmenin ardından da çocuğun durumunu iyileştirmeye yönelik çalışmalar yaparlar. Oyun terapisti çocuklara uyguladığı terapi sırasında herhangi bir şekilde yönlendirme yapmaz. Aynı şekilde çocuklara ne yapması gerektiğine dair telkinler vermez. Terapistin amacı çocukların kendilerini net açıklayabilmeleridir.

Nasıl Oyun Terapisti Olunur?

Oyun terapistliği günümüzün gözde meslekleri arasında yer alır. Ancak insanların oyun terapisti olabilmeleri için bazı şartları taşımaları gerekir. Oyun terapisti verilen oyun terapisi sertifika eğitimleri sayesinde olunur. Bu eğitimlere katılan kişiler aldıkları sertifikaların etkisiyle çeşitli yerlerde çocuklar için oyun terapisi uygulayabilirler. Boğaziçi Enstitüsünün alanında uzman eğitmenler tarafından hazırlanan Oyun Terapisi Eğitimini alarak siz de sertifika sahibi olabilirsiniz.  

Ancak oyun terapisi sertifika eğitiminin alınması için kişilerin bazı şartlara sahip olmaları gerekir. Bu şartların en önemlisi eğitimdir. Oyun terapistliği eğitimini psikoloji mezunları, sosyal hizmet uzmanları, pdr mezunları, hemşireler, doktorlar, pedagoglar, sınıf, rehber ve okul öncesi öğretmenleri, sosyoloji ve çocuk gelişimi mezunları alabilirler.

Bu kişiler aldıkları eğitimin üzerine oyun terapisi eğitimi alarak çocukların duygu dünyasına dokunmayı öğrenirler.

Oyun terapi eğitimi alan kişiler aldıkları eğitimin etkisiyle farklı çalışma alanlarında çalışabilirler. Oyun terapistlerinin çalışabilecekleri yerler arasında anaokullar, kreşler, okullar, özel eğitim kurumları ve hastaneler bulunur.

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?