Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-25T14:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Oyun Terapisi Nedir, Nasıl Uygulanır?

Oyun Terapisi Nedir, Nasıl Uygulanır?


Bazı uzmanlara göre amacı olmadan yapılan iş, çocuğu eğlendirmek için yapılan etkinlikler olarak tanımlanan oyun, bazı uzmanlar tarafından da yaratıcı, öğrenmeye istekli olmayı sağlayan faaliyetler olarak tanımlanır. Herkesin bildiğinin aksine oyun yalnızca bir eğlence aracı değildir. Çocuğun iç dünyasını zenginleştiren oyunlar çocuğun duygularını, ilgi alanlarını kapsayabilen eylemlerdir. Oyun terapisi ise çocuklarda görülebilecek davranış bozukluklarını alanında uzman kişilerin oyunlarla tedavi edebilme sürecidir. Bu süreçler çocukların kendilerini en rahat şekilde ifade edebildiği süreçlerdir.

   

   Oyun Terapisine Hangi Durumlarda Başvurmak Gerekir?

3-12 yaş aralığındaki çocuklarda görülen pek çok farklı psikolojik sorunların tedavisinde "Oyun Terapisi" kullanılmaktadır. Çocukların, depresyon, anne baba vefatı, tikler, anksiyete bozuklukları, küçük yaşta geçirilen travma, ebeveynlerin boşanması, tuvaletini tutamama, kıskançlık, duygusal sorunlara ve kronik hastalık gibi durumlara oyun yoluyla etkili ve iyileştirici sonuçlara ulaştığı araştırmalar sonucunda da ortaya konmuştur. Ebeveynlerin çocuklarıyla karşılaşabileceği bu zorluklar sonucunda durum daha fazla ilerlemeden bir oyun terapistine başvurması gerekir. Seçebileceği birçok oyun yoluyla oyun terapisti çocuğun, bu tür zorluklarla başa çıkmasında yardımcı olmaktadır.

   

   Oyun Terapisinin Faydaları Nelerdir?

Oyun terapisi aracılığıyla çocuğun;

• Duygularını fark edebilme ve ifade edebilmesini
• İhtiyaç ve isteklerinin karşılanabilmesi için, kendini uygun yollarla kendisini ifade etmesi
• Yaptığı uygunsuz davranışlarının azalmasını, yerinde uygun davranışların değerini anlaması
• Kendi içinde çatışmasını engellemeyi ve duygularını ifade etmeyi,
• Birey olarak kendini en iyi şekilde ifade edebilme ve fikirlerini duyurması,
• Sorumluluk bilincini kazanabilmesi
Gibi birçok olumlu kazanımlar elde etmesini sağlar. Oyun terapisiyle empati duygusu daha da gelişir. Küçük çocukların iletişimde kendini ifade etmesini en çok oyunlar sağlamaktadır.

    oyun-terapisinin-faydalari-nelerdir

 

    Oyun Terapileri Ne Kadar Süre Devam Eder?

Oyun Terapistlerine göre çocukların sahip olduğu “yararlı olana yönelme” kapasiteleri doğuştandır. Bu bakış açısından yola çıkarak, çocukların yaşadıkları problemleri ve problemlerle başa çıkmalarına yardımcı olacak en iyi yöntemi kendileri bulurlar. Bunun sonucunda oyun terapisinin ne kadar zaman alacağını çocuğun kendi iyileşme yolundaki hızına ve problemlerin derinliğine ve ebeveynlerin terapi sürecine ne kadar düzenli katıldığına bağlıdır. Bunların yanı sıra bu terapinin ne kadar devam edeceğini çocuğun karşılaştığı travmanın büyüklüğüne ve çocuğun yaşadığı olayları nasıl yorumladığına göre farklılıklar temsil etmektedir.

   

   Oyun Terapisinin Günlük Oynanan Oyunlardan Farkları Var Mıdır?

Oyun kavramının tek başına ortaya çıkışını insanlık tarihi ile ortaya çıktığı düşünülebilirken, oyun terapisi olarak kullanılmaya başlanmasında 1900’lü yıllar esas alınmaktadır. Çocuklar için hayatlarında büyük yer edinen oyun; haz alma, eğlenceli, zorlamadan isteklilik ilkesine dayalı kendi arzu ve çevresini bünyesine dahil eden bir hareket halidir. Uygun bir oyun terapisi için terapist, faaliyetlerin gerçekleştirilebileceği oyun terapi odası ve odanın içinde seçtiği çeşitli oyunlara mahsus oyuncaklar hazırlar. Oyuncaklar çocukların duygularını ortaya çıkaran önemli nesnelerdir.

   oyun-terapisi


Çocuğun günlük hayatında oynadığı oyun çoğu zaman aynı olabilirken oyun terapisinde oyun, terapist tarafından anlamlı hale getirilir. Terapi sırasında sürekli çocuğa oyunun iyileştirici özelliği fark ettirilir ve çocuğun katkısıyla da zamanla ortaya çıkar. Terapist, oyun terapisinde çocuğun ifade ettiği sembolik anlatımları kaçırmamaya dikkat eder ve yorumlamaya çalışır. Terapist, çocuğun kendi hayal gücüyle kurduğu oyundan yola çıkar.
Böylece çocukların iç dünyasını ve duygularını rahatça ifade edebilmesinde büyük katkı sağlar. Çocukların günlük hayatta oynamayı tercih ettiği oyunlar, geldiği oyun terapi oturumu sırasında oynayacağı oyunlardan pek farkı bulunmasa bile kesinlikle çocuk için işlevsel olarak daha farklıdır. Böylece çocuk oyun terapisinde günlük oynadığı oyunlardan daha fazla verim

   

   Kimler Oyun Terapisti Olabilir?

Oyun terapisti 3-12 yaş arası çocuklarda rastlanan kompleks yaşam olayları ve başa çıkılamayan psikolojik zorlukların bulunduğu vakalarla ilgilenmektedir. Depresyon, kaygı bozukluğu, agresyon, öğrenme zorluğu ve dikkat eksikliği gibi birçok psikolojik rahatsızlıkları ya da çocuğun çevre etkilerinden kaynaklanan zorluklar, taciz, aile içi görülen şiddet, travma gibi sorunlar olabilir. Oyun terapisti çocuğun hayatındaki problemlerle mücadele edebilmesine, kendisiyle yaşadığı çatışmalarının giderek azalmasında ve temeli duygusal kökenlere dayanan öğrenme zorlukları ile nasıl başa çıkabileceği konusunda yol gösterir. Çocuklara oyunlar aracılığıyla yardımcı olan alanında uzman kişiler oyun terapisti olabilir.

   

   Oyun Terapisi Neden Gereklidir?

Zaman zaman yetişkinler duygu ve düşüncelerini ifade edebilme imkanına ihtiyaç duyabiliyorsa, çocuklarda kendilerini ifade etmelerine muhtaç olabilir. Çocukların bu ihtiyacının büyük bir kısmını oyunlar sağlamaktadır. Oyun terapisi, çocukların yaşaması gereken bazı duygu ve tecrübeleri geç olmadan yaşamasına olanak sağlar. Bu süreçte terapist, çocuğun kurduğu kendi dünyasını, bugüne kadar edindiği yaşantılarını ve duygularını anlama fırsatına sahiptir.
Örneğin çocuk terapiste karşı agresif davranışlarda bulunabilir. Terapist, çocuğa öncelikle bu saldırgan duygularını yaşama ve agresif duygularını boşaltma fırsatı verir. Çocuk için bu duyguların kontrolünü elde etme, terapistin uygun sınırları belirlemesiyle, çocuğun duygularını kontrol etme becerisi de artmaktadır.
Terapist, çocuğun gelişmesi ve duygularını ifade etmeyi öğrenmesi için gerekli oyun araç gereçleri kullanır.

     oyun-terapisi-neden-gereklidir


Çocuklar, etkinliklerin eğlenceli olmadığını fark ettiklerinde kolayca sıkılabilir. Haz aldıkları etkinliklerin ise hiç bitmemesini ister. Bu sayede oyun terapisi çocuğun hem eğlendiği hem de yaşadığı sorunların çözüldüğü önemli psikolojik tedavi yöntemidir.

   

   Oyun Terapilerinde Nasıl Bir Yol İzlenir?

Öncelikle terapist, klinik tanının konulması adına çocuğun hikayesinin hepsine ulaşabilmek için çocuğun ailesiyle ile iletişim kurar. Aileden edindiği bilgilerden yola çıkarak çocuk için uygun bir tedavi yöntemi seçilir. Terapistin karşılaştığı tüm vakalarda tedavi, çocuğun kişisel ihtiyaçlarına göre belirlenir. Çocuklar duygu değişimlerini hızlı yaşar. Bu nedenle terapist çocuktaki duygu değişiklerine dikkat ederek oyun kuralları üzerine çocukla bir anlaşma yapar.

   

   Ailelerde Oyun Terapisi Sürecinde Yer Almalı Mıdır?

Çocukların ya da ergenlerin gördükleri terapiler de ailenin de sürece dahil olması ve aktif katılımı en önemli unsurlardan biridir. Oyun terapileri sürecinin gidişatından ailenin de haberdar olması ve terapist ile etkileşim halinde olup sürece katkı sağlayabilmesi temeldir. Bunun yanı sıra terapist, ihtiyaç duyduğu zamanlarda anne babalardan ziyade dede, nine, amca, dayı, hala, teyze gibi çocuğun hayatında aktif rolü olan akran gruplarını da sürece davet edebilir. Çocuk ile devam eden oyun terapisi seanslarına ek olarak, terapist düzenli olarak ebeveynler ile de görüşmeler düzenleyebilir. Böylece aileler de çocuğun tedavi sürecine katkı sağlayacak ve çocuğun ailesine ihtiyacı olduğunda yardımcı olma konusunda nasıl bir yol izlemeleri gerektiğini öğrenebilirler. Ayrıca terapist gerekli gördüğü zamanlarda çocukların oyunları için aileyi de dahil edebilir.

   

   Oyun Terapisi Sonunda Çocuklar Hangi Becerileri Kazanır?

Oyun terapisinde terapist çocuğun kendisi ve çevresiyle kurduğu ilişkilerle ilgili, olumsuz bir şekilde tecrübe ettikleri negatif duygu ağırlıklı olayları oyun sırasında ifade etmesine yardım eder. Uzman bir oyun terapistinin katkılarıyla oyun sırasında çocuklar kendi sorunlarına daha sağlıklı çözümler geliştirirler. Terapi seanslarının sonunda çocuklar, başkalarıyla sağlıklı iletişim kurmayı, duygularını açıkça dile getirmeyi, karşılaşabileceği bir problemi çözebilme becerilerini geliştirmeyi öğrenebilir.
Bunların yanında oyun terapi süreci sonunda çocuklar kendilerine ve çevresine saygı duymayı, sorumluluk alma bilincini, problemlere karşı yaratıcılık ve becerilerinin gelişmesini, başkalarına karşı empati kurma gibi sosyal becerileri de öğretir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?