Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
Örgün Eğitim Nedir?

Örgün Eğitim Nedir?


Örgün Eğitim, Türk eğitim sistemi kapsamındaki eğitim modellerinden biri. Söz konusu eğitim modelleri Milli Eğitim Temel Kanunu 2.kısım 1. bölümde belirlenmiştir.  Bu belirlemeye göre, eğitim sistemimiz örgün ve yaygın eğitim şeklinde iki temel bölümden oluşuyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan yönergede. 4 yıl ilkokul ve 4 yıl ortaokuldan oluşan ilköğretim eğitimi 4 yıl lise öğreniminden oluşan ortaöğretim eğitimi ve sonrasında Üniversite eğitimini kapsayan süreç Örgün Eğitim olarak belirlenmekte. Peki tanım olarak Örgün Eğitim Nedir?.  Şimdi bu soruyu cevaplayarak devam edelim

 

Örgün Eğitim Nedir?

Örgün Eğitim, İlk, orta, lise ve üniversite olmak üzere hiyerarşik olarak yapılandırılmış. Belli bir tarif süreciyle kronolojik olarak derecelendirilmiş. Belirli kurallar çerçevesinde devlet gözetimi ve desteğinde verilen eğitimdir. şeklinde net olarak tarif edebiliriz. Örgün eğitim, ilkokul ile başlar üniversite eğitimi ile devam eder. Okul çerçevesi içinde. derslik yada sınıf olarak adlandırılan mekanlarda sürdürülür.   Ayrıca genel akademik çalışmalara ek olarak, tam zamanlı teknik ve profesyonel eğitim için çeşitli özel programlar ve kurumların varlığınıda içerir. Ancak bunların hepsi yine devlet gözetiminde ve aynı kurallar çerçevesinde devam eder.

 

Türkiye ‘de Örgün Eğitim Kronolojisi

Örgün Eğitimin tanımında bir tür kronolojiden bahsettik. Bu olması gereken bir zorunluluktur.  Eğitim belli bir tarih ve düzende işler.  Önce okul öncesi eğitimle başlar. üniversite eğitimine kadar kademeli olarak ilerler. Örneğin ilkokul eğitimi almadan ortaöğretim ( lise ) eğitimi söz konusu değildir.

 

Örgün eğitim sistemimiz şu şekilde ilerler;

1 - Okul Öncesi

6 yaş sınırına kadar olan çocukluk dönemini kapsar. Bu dönem çocukları henüz zorunlu eğitim çağına gelmemiştir. Diğer bir ifadeyle ana okulu eğitimi alırlar. Okul öncesi eğitim çocukları bedensel ve zihinsel olarak ilk öğretime hazırlamayı amaçlar. Aynı zamanda duygusal gelişimleri için iyi bir basamaktır.  

2 - İlköğretim

Genel olarak 6 yaşını tamamlayan çocuklarla birlikte aynı zamanda velisinin özel yazılı talebi üzerine 60-66 ay arasındaki çocuklarıda kapsayan eğitim sürecidir. Zorunlu eğitimdir. Eğitim 4 yıl kesintisi olarak devam eder. 4 yıllık süreyi başarı ile tamamlayan her öğrenci ilköğretim diploması almaya hak kazanır. Eğitimin amacı çocukları milli birlik ve ahlak anlayışına uygun birer vatandaş olarak yetiştirmektir.  

3 - Ortaöğretim

İlk öğretimden sonraki diğer zorunlu eğitim sürecidir. İlköğretim gibi 4 yıldır. Ancak eskiden ortaokul olarak anılan 9. Sınıf ve sonraki dönemde. genel lise, teknik ve mesleki liseler olarak bölümlere ayrılır. Bu yönüyle ilköğretimden farklıdır. Süreç yine aynı şekilde devam eder.  12 yıllık kesintisiz ve zorunlu eğitimin en sonunda başarılı olan her öğrenciye ortaöğretim ( lise ) diploması verilir. Ortaöğretimde amaç öğrencileri temel düzeyde kültürel olarak bilgilendirmek.  ve bilinçli birer birey olarak toplumda yer almalarını sağlamaktır.

4 – Yükseköğretim ( Üniversite )

Yükseköğretim yani üniversite 12 yıllık eğitim. sürecini başarı ile tamamlayıp diplomasını alan her öğrencinin. devam etmek için çaba gösterdiği eğitim dönemi. Giriş sınav sonucuna göre olmaktadır. Zorunlu değil. Ancak mesleki olarak belirli bir konum elde etmek için gerekli olan eğitim sürecidir. Yükseköğretim eğitimininde amacı budur. Öğrencileri ilgi ve yetenekleri doğrultusuna eğitmek. Kariyer ve meslek konusunda istediklerini seviyeyi elde etmelerini sağlamak.

 

Örgün Eğitimin Faydaları

Örgün eğitim belirli bir düzen ve disiplin çerçevesinde başarılı bir eğitim süreci sunabilir. Çocukluk döneminden gençliğe giden zaman diliminde. uygulanan kontrollü eğitim öğrenciler için somut faydalar sağlayacaktır. Bu faydaları şöyle sıralayabiliriz;

» Organize ve disiplinli bir eğitim.

» Profesyonel öğretmenlerden ders alabilme.

» Yapılandırılmış ve sistematik bir öğrenme süreci.

» Öğrenciyi bir sonraki aşamaya taşımak için değerlendirme imkânı.

» İdari ve fiziksel olarak organize edilmiş kurumsal yapılar.

» Resmi olarak kabul gören bir diploma imkânı.

 

Örgün Eğitimin Dezavantajları

Örgün Eğitimin Faydaları var kuşkusuz. Bunları yukarıda inceledik. Şimdi belirli bazı dezavantajlarınıda yazalım. Fakat herşeye rağmen eğitim söz konusu olduğunda bazı insanlar yüzyüze yani örgün eğitimi daha cazip ve uygulanabilir olarak görüyor. Dolayısı ile tercihini örgün eğitimden yana kullanıyor. Kişisel olarak oldukça mantıklı bir karar. Zira her iki durumda da istenen eğitim alınabilir. Bu bir tercih meselesi. Bazı insanlar örgün eğitimle daha iyi öğrenebiliyor. Bunu net olarak gözlemleyebiliyoruz.

Örgün Eğitim sizin için uygunsa bizim içinde tabiki uygun. Boğaziçi Enstitü olarak sizleride düşündük. Dolayısı ile Örgün Eğitim Programları ‘mıza katılım gösterip profesyonel sertifikanızı alarak kariyerinizi bir üst seviyeye taşıyabilirsiniz.

Örgün Eğitim Programlarımız Şu Şekilde ;

» İEF İşaret Dili Eğitimi

» Business English Course

» İş Dünyasına Özel İngilizce Eğitimi

» Dijital ve Sosyal Medya Pazarlama Yönetimi Sertifika Programı

 

%70 ‘e varan indirimlerle sunulan Örgün Eğitim derslerimiz uzman eğitmenlerimiz eşliğinde oldukça konforlu sınıflarda sizleri bekliyor olacak.

Şimdi örgün eğitimin dezavantajlarını listeleyelim;

» Ders bitiminde bazı öğretmenlerin toparlanıp sınıftan çıkması uzun sürer. Bu teneffüs süresinden boşa giden dakikalar demek. Dolayısı ile öğrenciler açısından olumsuz bir durum.

» Sınıfta kötü öğrencilerinde varlığı kötü alışkanlıkların benimsenme riskini artırabilir. Aileler ve toplum tarafından istenmeye bir durum.

» Öğrenmeye isteksiz ve tembel öğrencilerede. öğretmek için ayrıca çaba harcanır. Ancak sonuç her zaman olumsuz olur. Dolayısı ile gereksiz zaman kaybı söz konusu.

» Diğer eğitim sistemleriyle karşılaştırıldığında eğitim materyalleri açısından maliyetler oldukça yüksektir.

» Derslere devam zorunluluğu ayrı bir sorundur. Birkaç gün ara verme gibi bir konfor söz konusu olmaz.

» Yol ve yeme içme masrafı ayrı bir yük olarak çıkar öğrencinin karşısına.

 

Örgün Eğitime Alternatif Uzaktan Online Eğitim

Coronavirüs pandemi sürecinin yaşandığı dönemdeyiz. Aynı zamanda bütün dünyanın hızla dijitalleştiği yepyeni bir deneyimi yaşıyoruz. Dünya köklü bir değişim geçiriyor. Örgün Eğitimin bile uzaktan eğitim modeli ile devam ettiği dikkat çekici bir süreç bu. Bu dönemde  Uzaktan Online Eğitim  her zamankinden daha çok ön plana çıktı. Esnek.uygun maliyetli ve her yerde uygulanabilir yapısı ile daha çok. kişinin tercih ettiği bir sistem Uzaktan Eğitim.  Aynı zamanda Örgün Eğitim modeline karşı üst düzey bir alternatif.

Özellikle son yıllarda Online Eğitim Sertifika Programları için yapılan kayıtlar adeta tavan yaptı. Neden?. Çünkü örgün eğitime oranla çok daha kısa sürede. üstelik son derece profesyonel bir eğitim sonunda. Yeni nesil bir mesleğin sertifikasını almak mümkün.  Uzaktan Online Eğitimin Örgün Eğitime karşı bir çok artısı bulunuyor. Tabiki hepsi yerinde güzel. Ancak kalite, çabukluk, düşük maliyet ve yüksek başarı göz önüne alındığında Online Eğitim her zaman bir adım önde. Bu yüzden genel çoğunluk tarafından tercih ediliyor.

 

Online Eğitimin Faydaları

 

» 1 - Esneklik

Online eğitimde öğrenci sabit bir okula bağlı değil. Dolayısı ile istediği zaman eğitim aldığı kurumu değiştirme özgürlüğüne sahiptir. Örgün eğitimde tüm öğrencilerin belirlenen saatte sınıfta olması istenir. Öğrencinin buna karşı koyma gücü yoktur. Dolayısı ile sistem tarafından belirlenen zamana uymak zorunda. Oysa Online eğitim insanlara istedikleri zaman derslere girme seçeneği sunar. Böylece kendi zaman yönetiminizi yapabilirsiniz.  

» 2 - Düşük Maliyetler

Online eğitim, yol, yemek masrafları, ders materyalleri ve benzeri birçok nedende dolayı daha ucuza mal olur.

» 3 - Farklı Ülkelerden Arkadaşlıklar

Online eğitim öğrencilere farklı ülkelerdeki insanlarla bir arkadaşlık ağı kurma imkânı sunar. Bu genellikle ortak bir projenin uygulanması ile başlar. Sonraki zamanlarda daha başka kariyer avantajlarına kapı yol açılır.

» 4 - Derslere Sürekli Ulaşım

İhtiyaç duyacağınız tüm data. Her zaman her yerden ulaşabileceğiniz bir veritabanında güvenli olarak saklanacaktır. Bunlar, canlı ders anlatımları, eğitim materyalleri ve eğitim içerikli e-postalar gibi verileri içerir. İstediğiniz zaman istediğiniz yerden. size verilen şifre bilgileri ile giriş yapıp. derslere ve diğer materyallere ulaşabilirsiniz.

» 5 - Uzmanlık Programlarına Erişebilme İmkânı

Örneğin bir üniversitenin online eğitim programı. öğrencilere kolayca erişilebilen daha özel eğitimlere erişim imkânı sağlayabilir. Online sınıflar, farkındalık oluşturmak adına daha fazla kişinin eğitime erişmesine imkân veren uzmanlık paylaşımları sunabilir. Bütün bunlara sadece online eğitim modelinde ulaşabilirsiniz.

» 6 -  İstediğiniz Eğitimi Alabilme İmkânı

Hayalinizde yeni nesil bir meslek edinmek olabilir. Bunun için örgün eğitimdende faydalanabilirsiniz tabiki. Örneğin Sosyal Medya Uzmanlığı. Örgün eğitimde bu eğitimi almak için ne yapacaksınız?. Tabiki önce üniversite sınavına girmeniz gerekiyor. Tabi birde istediğiniz bölümü kazanmak var. Kazandığınızı düşünelim. Evinizden uzaklaşacak ve başka bir şehirde en az 4 yıl eğitim göreceksiniz. 4 yıllık yol masrafları. yemek-içme masrafları. ders materyal masrafları ve sürpriz olarak çıkabilecek başka bir sürü masraf. Oysa Online eğitimlede istediğiniz yeni nesil meslek için eğitim alabilirsiniz. Üstelik evinizden hiç ayrılmadan. yüksek masraflara girmek zorunda kalmadan.

» 7 – Evinizin Konforunda Eğitim

Saatlerce derste kalmak. Belki rahatsız bir sandalyede oturmak. ve günün sonunda sırt ağrısından şikayet etmek. Bütün bunları unutun. Online eğitimi tercih ettiğinizde fiziksel olarak herhangi bir sınıfta bulunmanıza gerek kalmıyor.  Tüm dersler ve gerekli materyaller size online olarak sunulur. Böylece evinizin konforunda eğitiminizi alabilirsiniz. Dahası sabahın erken saatinde uyanıp. derse gecikme telaşesi ile giyinip hazırlanmak zorunda değilsiniz.  Online eğitimde bu kolaylıklar listesi uzayıp gider.

 

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}