Tüm kişisel gelişim eğitimlerinde net 75 TL indirim sizleri bekliyor! Son 4 Gün

Eski usul tasarım derslerini bir kenara bırakın. Yenilenmiş ve güncelleştirilmiş eğitimimizle, kâğıttan maketlerle değil, günümüz teknolojisine uygun 3 boyutlu programlarla çağımıza ve geleceğe altyapı oluşturun. Türündeki en fazla örnek içeren eğitimle, karşınıza çıkabilecek tüm tasarım deneyimleri ile ilgili fikir sahibi olacaksınız. Günümüz teknolojisi ve düşünme tarzlarına göre yenilenmiş, alanında tek olan bu eğitim sizler için ürettik, bu fırsatı sizin için yarattık. Onu kaçırmayın!

 

Bu eğitimle;

 • Bu eğitimle tasarım odaklı düşünme nedir öğreneceksiniz.
 • Fikir üreteceksiniz.
 • Prototip ortaya çıkaracaksınız.
 • Girişimlerinize inovatif bir değer kazandıracaksınız.
 • Girişimciyseniz ürün üretim yöntemlerini öğreneceksiniz.
 • Standartları aşıp, çağımıza uygun, üretken ve yaratıcı kimlik kazanacaksınız.

 

Günümüzde hemen her sektör birbirine bağlı ve biçimsel olarak birbirinden beslenen metodolojilerle yeni çağın getirdiği düzene ayak uydurmaya çalışmakta. 

Dijitalleşme her kurum için vazgeçilmez olurken, dijital mecralarda ayakta kalma, şirketlerin yeni hedefleri doğrultusunda yeni fikirler ile yaptıkları denemeler, farklı birimler arasında sağlanmaya çalışılan bağlantılar vb. birden fazla farklılık bilinmeyen ya da belirsizliklerle dolu bir çalışma yaşamını da beraberinde getirdi. 

1950 ve 1960’lı yıllarda sektörler ayrışmaya başlarken tasarım üzerine yapılan araştırmalar eylem olarak bir tanımlama getirmeye yeterken, günümüzde ‘tasarım nedir?’ sorusu yeniden gündemimizde.

Kuram ve yöntemler ışığında, 2020 yılının gereklerine uyumlanmaya çalışan birçok sektör ve firma, teori ve pratik arasındaki farklılıklardan yakınırken, algılar ve mantığın bir arada devreye girdiği tasarımın da boyutları yeniden şekillendirilmekte. 

Geleneksel tasarım sürecinde görsel düşünce ve üç boyutlu gözlemler kullanılırken bugün AR ve VR teknolojileri ile birlikte tasarımın ilkelerinde yapılan yeni biçimlendirme kavramların değişimini de beraberinde getirmekte. 

Öngörülen sonuçlar doğrultusunda yeni bir karar alma, ilişkiler ağı vasıtasıyla yeni bir marka yönetimi gerçekleştirme, belirsizlik içerisinde karar verme gibi birden fazla yöntemin kullanıldığı Tasarım Odaklı Düşünme de işte tam bu noktada devreye giren modern bir yaklaşım. 

TASARIM ODAKLI DÜŞÜNME NEDİR?

‘Design Thinking’ adı verilen Tasarım Odaklı Düşünme, gerçek problemlerin tespit edilmesinde, sorunların kalıcı olarak çözülmesinde ve sorunlara birden fazla açıdan yaklaşarak farklı perspektiflerle birden fazla çözüme ulaşma anlamına gelir. 

Daha önce tecrübe edilmiş ya da yanılgılarla sonuçlanmış deneyimlerden uzaklaşarak problemlere bireysel çözümler oluşturmayı da kolaylaştıran Tasarım Odaklı Düşünme, kendini kanıtlamış olan bir düşünme protokolüdür. 

Kavramların Değişimi; yan, paradigmaların oluşturulması notasında değişimi baz alan Tasarım Odaklı Düşünme, Tasarım Pratiğindeki Değişim; yani tasarımcının mevcut durumuna uygun çözümlerle kendini gösterir. 

Üretim anlayışında değişimi de beraberinde getiren bu yaklaşım, teknolojik deneyimlerle desteklenerek; Belirsizlik zamanlarında karar verme, doğru fiziksel yapı ile fiziksel bileşenleri buluşturma, var olan gerçeklerden gelecekteki muhtemel olasılıklara sıçrama, probleme çözüm üretme ve bilgi tabanlı etkinli ile bütün disiplinlerde pratik bir biçimde kullanılabilir. 

Katılım kavramının bizzat kendisinden yola çıkarak hem sektörler arasındaki iş birliğini hem de bizzat sektörün içerisindeki takım çalışmalarını birebir destekleyen Tasarım Odaklı Düşünme, keşiflerin artmasını sağlayarak mevcut durumun iyileştirilmesinde de rol oynar.
Ürün odaklı yaklaşımların ötesine geçen Tasarım Odaklı Düşünme, fikir odaklı yaklaşımların ön plana çıkmasında da etkili olur. 

Sezgisel ve algoritmik tarzı ile kişisel ve organizasyonel süreçlerin stratejilerinin belirlenmesini de mümkün kılan Tasarım Odaklı Düşünme, kanıtlanmış ve tekrarlanabilir bir problem çözme protokolüdür demek yanlış olmaz.

TASARIM ODAKLI DÜŞÜNMENİN ADIMLARI NELER?

Tasarım Odaklı Düşünme altı adımdan oluşur ve her bir adım yaşam boyu öğrenme modelinin desteklendiği değişken ve dinamiklerin kurumsal ya da bireysel yaşamda deneyimlenmesini kolaylaştırır. 

Tasarım Odaklı Düşünme Adımları;

 • Empati Kurma,
 • Problemi / İmkânı Tanımlama
 • Fikir Üretme
 • Prototip Oluşturma
 • Mevcut Fikir ya da Prototipleri Test Etme
 • Değerlendirme

Bir metodoloji olarak bu adımlar sıra ile takip edildiğinde sıra dışı deneyimlerin günlük rutinler içerisinde kolayca üretime dönüşmesini de sağlar. 

Sektörel bazda firmaların yenilikçi fikirlerini cesurca denemelerine de imkan tanıyan Tasarım Odaklı Düşünme, sürecin ‘insan odaklı’ olarak yeniden kurgulanmasını da kolaylaştırır. 

Bilinmeyen ya da henüz denenmemiş alanlarda muhtemel imkanları fırsatlara dönüştürmenizi kolaylaştıran Tasarım Odaklı Düşünme, ortaya çıkan ürün ve hizmetlerin kısa sürede test edilmesini de kolaylaştırır. 

Her bireyin ihtiyaç duyacağı ürünlerin ortaya çıkarılmasında kullanılan Tasarım Odaklı Düşünme, yenilikçi ve çığır açan fikirlerin hizmete dönüşmesi sürecinde en büyük yardımcınız olur.

TASARIM ODAKLI DÜŞÜNME EĞİTİMİ DERS KONULARI

BÖLÜM 1:

Tasarım Odaklı Düşünmeyi Tanıyalım

Tasarım Odaklı Düşünme Nedir?

Neden Tasarım Odaklı Düşünme?

Tasarım Odaklı Düşünerek Hangi Zorluklar Çözülebilir?

Zihninizi Yeniliklere Hazırlama

 

BÖLÜM 2:

Tasarımın Aşamaları – Tasarım Odaklı DüşünmeSüreci

Empati Kurun

Tanımlayın

Fikir Üretin

Prototip Yapın

Test Edin

Kurum

Boğaziçi Enstitüsü

Boğaziçi Enstitüsü

 • 5.00 Eğitimci Puanı

  info@istanbulbogazicienstitu.com

  Eğitim Hayallerinizi Gerçekleştirir

  Eğitim Değerlendirmesi : 5.00 Puan
  Toplam : 13 Yorum

  • %100
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  5.00

  Eğitim Puanı

  Eğitim Değerlendirmesi : 5.00 Puan
  Toplam : 13 Yorum
  • %100
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü : {{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}

    1,269.00 TL
  699.00 TL