Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-12-07T11:00

Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi, mühendislik ve mimarlık başta olmak üzere proje, ürün, fikir vb. tasarımı gerektiren alanlarda çalışacak kişiler için hazırlanan bir online eğitim programıdır. Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi ile katılımcılar fikir üretme, proje tasarlama, 3 boyutlu modelleme gibi alanlarda bilgi sahibi olmaktadır.

Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi sonunda katılımcılara üç adet sertifika verilmektedir. Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi bitiminde verilen sertifikalar, kişiye iş dünyasında avantaj sağlamaktadır.

Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi ile şunları öğreneceksiniz:

 • Tasarım odaklı düşünmenin tanımını,
 • Tasarım odaklı düşünmenin amaçlarını,
 • Tasarım odaklı düşünmede kullanılan teknikleri,
 • Tasarım odaklı düşünme yöntemi ile üretilen projeleri,
 • Tinkercad programı ile prototip oluşturmayı.

 

Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi Nedir?

Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi, ürün ve proje tasarımının yoğun olarak yapıldığı mimarlık, mühendislik gibi alanlarda çalışan kişiler için düzenlenen bir online eğitimdir. Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi ile kişiler, tasarım odaklı düşünme tekniklerini ve Tinkercad programını öğrenerek projeye uygun prototip oluşturmayı öğrenmektedir.

Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi’ne Kimler Katılabilir?

Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi’ne şu kişiler katılabilir:

 • Mühendisler,
 • Mimarlar,
 • Tinkercad programını öğrenmek isteyenler,
 • 3 boyutlu modelleme alanında kendini geliştirmek isteyen kişiler,
 • Tasarım alanında kendini geliştirmek isteyenler,
 • Tasarım odaklı düşünmeye ilgi duyan herkes.

 

Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi’ne Katılmak için Neler Gereklidir?

Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi’ne katılmak için şunlar gerekmektedir:

 • Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi’ne katılmak için kişinin bir bilgisayara ya da akıllı telefona ihtiyacı vardır.
 • Kişi, derslere katılmak için ilgili teknolojik aletlerin nasıl kullanıldığını bilmelidir.
 • Dersler online olarak yapıldığından ötürü kişinin bir de aktif internet bağlantısına sahip olması gerekir.

 

Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi Dersleri Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi, İstanbul Boğaziçi Enstitüsünde online eğitim modeli ile düzenlenmektedir. Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi dersleri, tasarım odaklı düşünme alanında uzmanlaşmış bir eğitmen ile online olarak sürdürülür. Eğitimde bulunan ders içerikleri, önceden çekilen videolardan oluşmaktadır. Sadece Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi’ne katılan öğrenciler bu videolara erişim hakkına sahiptir.

Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi Ders Konu Başlıkları Nelerdir?

Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi ders konu başlıkları şunlardır:

 • Tasarım Odaklı Düşünmenin Amaçları
 • Tasarım Odaklı Düşünme: Empati 
 • Empati Yaparken Kullanılan Yöntemler
 • Tasarım Odaklı Düşünme: Yorumlama
 • Tasarım Odaklı Düşünme: Fikir Üretme
 • Fikir Üretme Yöntemleri: 6 Şapkalı Düşünme Tekniği (6 Thinking Hats)
 • Fikir Üretme Yöntemleri: Asansör Buluşmaları Tekniği (Elevator Meetings)
 • Fikir Üretme Yöntemleri: Boş/Serbest/Açık Alan (Open Space)
 • Tasarım Odaklı Düşünme: Prototipleme
 • Tinkercad ile 3 Boyutlu Prototip Oluşturma
 • Tasarım Odaklı Düşünme ile İlgili Örnek Projeler
 • Tasarım Odaklı Düşünme: Test Etme

 

Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi’nde Ders Kaynakları Nelerdir?

Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi’nde ders kaynakları, tasarım odaklı düşünme alanında uzman bir eğitmen eşliğinde stüdyo ortamında önceden çekilen videolardır. Bu ders videoları yayıma hazır hale getirilerek İstanbul Boğaziçi Enstitüsünün paneline eklenmektedir. Ders videolarına yalnızca eğitime kayıt olan kişiler erişebilmektedir. 

Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi’nin online ortamda yapılması, öğrencilerin kursa katıldığı zaman ve mekan önemli olmaksızın esnek bir eğitim süreci yaşamasına aracı olmaktadır.

Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi Sonunda Hangi Sertifikalar Alınır?

Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi sonunda katılımcılar şu sertifikaları almaktadır:

 • Enstitü onaylı eğitim sertifikası
 • Üniversite onaylı eğitim sertifikası
 • Uluslararası geçerli eğitim sertifikası

 

Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi Sonunda Uygulanan Sertifika Sınavı Nedir?

Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi sonunda uygulanan sertifika sınavı, kişinin Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi boyunca öğrendiklerini ölçmek amacıyla kullanılan bir yöntemdir.

Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi bittikten sonra uygulanan sertifika sınavı, eğitimi dikkatle takip eden kişiler için zorluk teşkil etmemektedir. Nitekim sınav soruları zorluk derecesi açısından eşit seviyede dağıtılmıştır.

Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi Sonunda Sertifika Sınavı Nasıl Yapılır?

Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi sonunda sertifika sınavı, online (çevrim içi) olarak yapılmaktadır. Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi sonunda uygulanan sertifika sınavı, çoktan seçmeli sorulardan oluşmaktadır. Öğrenci, bütün dersleri izledikten sonra sınava girmektedir. Öğrenciden sınav sorularını belirlenen süre içerisinde cevaplaması beklenmektedir. Sınavı geçen kişiler sertifika almaya hak kazanmaktadır.

Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi Sonunda Alınan Sertifika Ne İşe Yarar?

Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi sonunda alınan sertifika ile kişi, tasarım odaklı düşünme alanındaki bilgilerini ispat etme fırsatı yakalamaktadır. Böylelikle mühendislik, mimarlık gibi alanlarda yaptığı iş başvurularında rakiplerine kıyasla daha avantajlı olmaktadır. Çünkü işverenler bu alanda sertifika alarak kendini geliştirdiğini kanıtlayan kişilere öncelik tanımaktadır.

İstanbul Boğaziçi Enstitüsünde düzenlenen Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi bittikten sonra verilen sertifikalardan biri uluslararası düzeyde de geçerlidir. Dolayısıyla yurt dışında kariyer kurmak isteyen kişiler, aldıkları sertifika ile hedeflerine bir adım daha yaklaşmaktadır.

Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimi sonunda verilen Boğaziçi Enstitüsü onaylı sertifika ve uluslararası geçerli sertifika, kişinin adresine fiziki olarak gönderilmektedir. Üniversite onaylı sertifika ise e-Devlet üzerinden yapılacak sorgulama işlemi sonucunda görüntülenmektedir. Sertifikanın e-Devlet sisteminde görülme süresi ise sertifikanın hazırlanmasından sonraki 20 gün içinde gelişmektedir.

Tasarım Odaklı Düşünme (Design Thinking) Nedir?

Tasarım odaklı düşünme (design thinking), köklerini tasarımdan alan ve problemlerin çözümünde insanı temel alarak yenilikçi çözümler üreten bir düşünme yöntemidir. Tasarım odaklı düşünme (design thinking), kişinin ürün veya hizmet ile ilgili tecrübelerinden hareketle çözüm odaklı bir bakış açısını kullanarak inovatif çözümler üretmesini sağlayan bir tekniktir.

Tasarım odaklı düşünme, bazı aşamalardan oluşmaktadır. Bu aşamalar uygulanarak söz konusu ürün veya hizmet geliştirilmektedir. Ancak tasarım odaklı düşünme (design thinking) yalnızca ürün tasarımında kullanılmamaktadır. Tasarım odaklı düşünme, herhangi bir problemin çözümünde kullanılabilen bir tekniktir.

Tasarım Odaklı Düşünmenin Özellikleri Nelerdir?

Tasarım odaklı düşünmenin özellikleri şunlardır:

 • Yenilikçi bir düşünme sistemidir.
 • Çözüm odaklı bir düşünme yöntemidir.
 • İhtiyaçları önemseyen ve sorunları çözmeye çalışan bir anlayış hakimdir.
 • Yaratıcı sonuçlar almayı sağlar.
 • Farklı bakış açılarını desteklemektedir.
 • Tasarım odaklı düşünme, insanı temel alır.
 • Tasarım odaklı düşünme, empati kurmaya önem vermektedir.

 

Tasarım Odaklı Düşünmenin Kullanıldığı Alanlar Nelerdir?

Tasarım odaklı düşünmenin kullanıldığı alanlar hizmet, ürün, mekan, süreç, proje ve benzeri faaliyetlerdir. Tasarım odaklı düşünme (design thinking) bu alanlarda kullanılarak yeni fikirler geliştirilir, mevcut sorunlara çözüm üretilir ve kullanıcı deneyimi iyileştirilmiş olur.

Tasarım Odaklı Düşünme Basamakları Nelerdir?

Tasarım odaklı düşünmenin basamakları şunlardır:

 1. Empati kurma basamağı
 2. Yorumlama (tanımlama) basamağı
 3. Fikir üretme basamağı
 4. Prototipleme basamağı
 5. Test etme (değerlendirme) basamağı

 

Tasarım odaklı düşünme basamakları yukarıdaki sıraya göre uygulanmak zorunda değildir, gereken durumlarda önceki basamaklar tekrar uygulanabilir. Örneğin prototipleme aşamasına gelindiğinde tekrar empati kurma, yorumlama ve fikir üretme aşamaları uygulanabilir.

1. Empati Kurma Basamağı

Tasarım odaklı düşünmenin basamakları arasında ilk sırada empati kurma yer almaktadır. Empati kurma, tasarım odaklı düşünmede kullanıcının yaşadığı sorunları anlamak amacıyla uygulanan bir aşamadır. Empati kurma aşaması ile kullanıcının ürünü/hizmeti vb. hangi güdü ile tercih ettiğini, tecrübelerini anlamak mümkün hale gelir. Böylece problem net bir şekilde tanımlanmış olur.

2. Yorumlama (Tanımlama) Basamağı

Tasarım odaklı düşünmenin basamakları arasında ikinci sırada yorumlama (tanımlama) yer almaktadır. Yorumlama (tanımlama) aşaması, tasarım odaklı düşünmede empati kurarak yapılan gözlemlerden elde edilen sonuçları kullanarak problemi tespit etmek amacıyla uygulanan bir basamaktır. 

3. Fikir Üretme Basamağı

Fikir üretme, tasarım odaklı düşünmenin basamakları arasında yer alan bir diğer aşamadır. Fikir üretme aşaması, tasarım odaklı düşünmede problemi tanımladıktan sonra yeni çözüm önerileri sunmak amacıyla uygulanan bir basamaktır. Fikir üretme aşamasında 6 şapkalı düşünme tekniği, asansör buluşmaları tekniği, açık alan tekniği gibi farklı yöntemler kullanılmaktadır.

4. Prototipleme Basamağı

Prototipleme ise tasarım odaklı düşünmenin basamaklarında fikir üretmeden sonra uygulanan bir aşamadır. Prototipleme basamağı, tasarım odaklı düşünmede üretilen fikirlerin taslağını oluşturmak amacıyla uygulanan bir aşamadır. Prototipleme basamağında Tinkercad gibi çeşitli bilgisayar programları kullanılabilir.

5. Test Etme (Değerlendirme) Basamağı

Tasarım odaklı düşünmenin basamakları arasında sonuncusu ise test etme (değerlendirme) basamağıdır. Test etme (değerlendirme) aşaması, tasarım odaklı düşünmede oluşturulan prototipin uygun olup olmadığını tespit etmek amacıyla uygulanan bir aşamadır. Test etme (değerlendirme) aşamasında elde edilen sonuçlar prototipi geliştirmek ve istenen seviyeye getirmek için kullanılmaktadır.

Tasarım Odaklı Düşünme Neden Önemli?

Tasarım odaklı düşünme, kişinin problemi tanımlaması ve yenilikçi çözümler üretmesi açısından önemlidir. Tasarım odaklı düşünme ürün, hizmet, proje vb. alanlardaki üretimleri geliştirmek, kullanıcı deneyimini iyileştirmek bakımından da önemlidir ve bu yüzden günümüzde popüler bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kurum

Boğaziçi Enstitüsü

Boğaziçi Enstitüsü

 • 4.93 Eğitimci Puanı

  [email protected]

  Eğitim Hayallerinizi Gerçekleştirir

  Eğitim Değerlendirmesi : 4.93 Puan
  Toplam : 15 Yorum

  • %93
  • %7
  • %0
  • %0
  • %0
  4.93

  Eğitim Puanı

  Eğitim Değerlendirmesi : 4.93 Puan
  Toplam : 15 Yorum
  • %93
  • %7
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü : {{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}

    499.00 TL
  299.00 TL