Koçluk Eğitimi: Yaşam Koçluğu Eğitimi

 • Online Eğitim
 • Sertifika
  Türkçe & İngilizce
 • Cihaz Desteği
 • Türkçe
Boğaziçi Enstitüsü
Boğaziçi Enstitüsü
Eğitim Hayallerinizi Gerçekleştirir
  1,550.00 TL
999.00 TL
{{dil.son_kayit_tarihi}}
24-01-2021


  1,550.00 TL
999.00 TL

Kurs Hakkında

Bireysel özgürlük alanlarında, yaşamın normlarının dışına çıkarak kendi öz benliğini tamamlamaya çalışan insanlar, hayatlarının akışını da sürekli olarak pozitif yöne çevirmek ister. 

Günlük rutinler nedeniyle yaşanan aksamalar ve stres kaynakları ise kim zaman farkındalıkların körelmesine kimi zaman ise istenilen yönün aksine hareket etmeye neden olur.

Oysa insan doğası gereği topluluk içerisinde en yoğun öğrenme sürecini tamamlar ve zihinsel gelişimini de içerisinde bulunduğu toplumun yeterliliklerine borçludur. Yapılan araştırmalarda, büyük ailelerde ilgi ile büyüyen çocukların zihinsel gelişim süreçlerinin, yalnız büyüyen akranlarından çok daha ileri düzeyde olduğunu ortaya koyar.

Fakat modern toplum içerisinde yalnızlaşan bireyler, dijital dönüşümle birlikte kendilerine daha fazla mecra ve bu mecralarda daha fazla ‘arkadaş’ buluyor olmalarına rağmen yalnızlık çekmektedir. 

İnsan, varlığı gereği temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra kendini gerçekleştirmek üzere adım adım ilerler ve yaşam boyu süren bu macerada her zaman destek ve yardıma ihtiyaç duyar.

Sahip olunanlara karşı yaşanan körleşme, konfor alanında güçlü hissetme, var olan süreci yönetmek ya da gelecek kaygısıyla erteleme insanların üzerinde belirli oranda baskı oluşmasına neden olurken, kişinin kendi potansiyelinin açığa çıkması için alınan yardıma ‘koçluk’ adı verilir. 

 

YAŞAM KOÇU NEDİR?

Bireylerin yaşamsal farkındalığını artırmak ve dilediği her alanda maksimum potansiyeli bulmasını sağlamak için yani farklı bir deyişler kendini gerçekleştirmesi için gerekli olan profesyonel yardımı aktarır. 

Fransızca bir kelime olan ‘Coach’tan Türkçe’ye ‘Koç’ olarak tercüme edilen kelime; “bir yerden bir yere taşıma” anlamına gelmektedir. 

Dünyanın hemen her yerinde ilk olarak spor takımlarının çalıştırıcı ve yöneticileri için kullanılan koç tanımı, zaman içerisinde hayatın birden fazla alanında ‘geleceği’ netleştirmek amacıyla bireylere yardımcı olan mentorlar için de kullanılmaya başlanmıştır. 

Mevcut durum ile istenilen yaşam arasındaki bağların kurulmasında yardımcı olan yaşam koçları, zihinsel bir gelişim ve mental bariyerlerin aşılarak üretimin güçlendirilmesinde rol oynamaktadır. 

Bireylerin değişimleri ve dönüşümlerine ilişkin yaklaşımlar 1939 yılında bilim insanlarının yaptıkları araştırmalar sonrasında literatüre girerken, modernleşme ile birlikte hızla değişen yaşam koşulları arasında manevi bir boşluk hisseden hemen her bireyin başvurduğu bir alan olmuştur. 

Rutinleşen melankoli ve ‘ben nesli’nin adaptasyon sorunlarıyla birlikte dijitalleşmeyle hayatımıza giren yapay zekâ modellemelerinin beynimiz üzerinde bıraktığı negatif etkilerde, elbette günlük yaşamımızda gerçekleştirmek istediğimiz başarıları da gölgelemektedir. 

Yaşama mücadelesinin getirdiği bu kaçınılmaz stres, toplumun da olaylar karşısında soğukkanlılığını yitirmesine neden olmakla birlikte, takım çalışması gerektiren alanlarda lider pozisyonda bulunanları da zor durumda bırakmaktadır.

Özellikle eğitim hayatında ve çalışma yaşamında binlerce kişi, 1990’lı yıllarda ilk olarak ABD’de meslek haline gelen ve ülkemizde de hem örgün eğitim kurumlarında hem de özel eğitim programlarında yerini alan ‘koç’luk eğitimine başvurmaktadır. 

Eğitim ile birlikte ‘Yaşam Koçu’ unvanı alan bireyler danışanlarına hizmet sunmaya başlarken, bu alanda uzmanlaşarak, sınırları belirlenmiş durumlarda mesleğini sürmek isteyenler için Koçluk Eğitimi devreye girmektedir. 

 

YAŞAM KOÇLUĞU EĞİTİMİ NEDİR?

Türkiye’de bir meslek olma statüsü kazanan Yaşam Koçluğu Eğitimi, bu alanın ilk basamağında genel olarak hizmet sunan bireylerin istedikleri alanda uzmanlaşmasını sağlamaktadır. 

Davranışçı, Çözüm /Sonuç Odaklı, Bilişsel – Davranışsal, Spiritüel ve Integral Koçluk gibi uluslararası platformlarda da kabul gören alanlarda uzmanlaşmak isteyen bireylerin tercih ettiği Yaşam Koçluğu Eğitimi ile siz de dilediğiniz alanda kısa sürede hizmetlerinizi genişletebilirsiniz. 

Boğaziçi Enstitü bünyesinde yer alan Yaşam Koçluğu Eğitimi ile hem alanında uzman kişilerin deneyimlerinden yararlanabilir hem de mesleki kariyerinizi bir adım ileriye taşıyabilirsiniz. 

 

Kurs İçeriği


ÖNİZLE - Yaşam Koçluğu-1. Bölüm 1. Ders

Yaşam Koçluğu-1-

YAŞAM KOÇLUĞU EĞİTİM MATERYALLERİNİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ: YAŞAMA KOÇLUĞU EĞİTİMİ

ÖNİZLE - Yaşam Koçluğu 1. Bölüm 5. Ders

Yaşam Koçluğu-5-

Kurum

Boğaziçi Enstitüsü

Boğaziçi Enstitüsü

 • 0.00 Eğitimci Puanı

  info@istanbulbogazicienstitu.com

  Eğitim Değerlendirmesi : 0.00 Puan
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  0.00

   Yazı Puanı

   Eğitim Değerlendirmesi : 0.00 Puan
   Toplam : 0 Yorum
   • %0
   • %0
   • %0
   • %0
   • %0

   {{dil.yorumlar}}

   {{yrm.yazar}}

   {{yrm.baslik}}

   {{yrm.yorum}}

   BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ : {{yrm.cevap}}
   {{dil.yorum_ekle}}

   • {{dil.oylama_sorusu}}

     1,550.00 TL
   999.00 TL