Basgitar! Önemi çoğu zaman anlaşılmaz. Çünkü bir parçayı dinlerken sesini çok duymazsınız. Yokluğu ise ciddi farklar yaratır. Bir şeyler eksik der durursunuz. Dinlediğini müzikten yavan bir tat alırsınız. Peki, siz bir basgitar tutkunu olarak “ben bir gurubun en vazgeçilmez üyesi olmak istiyorum” diyor musunuz? “Ben elime basgitar alır, parçaları alevler içinde bırakırım” mı diyorsunuz? O halde basgitar eğitimimize katılın! Boğaziçi Enstitüsü en iyi eğitmenleri bu önemli enstrüman için bir araya getirdi. Topluluk önü canlı performans, gerçek bir enstitü ortamı, sınırsız eğlence sizi bekliyor! O halde basgitar eğitimimizde buluşalım. 

Bu eğitimle;

 • Basgitar çalmayı öğreneceksiniz.
 • Basgitar çalmayı öğrenmekle kalmayacak şarkıları alevler içinde bırakacaksınız.
 • Tebrikleri toplayacak, alkışlanacaksınız.
 • Profesyonel bir müzisyen olacak, para kazanacaksınız.
 • İyi yetmez en iyiler arasına adımı yazdırmak istiyorum diyorsanız sizi de basgitar eğitimimize bekliyoruz.

Basgitar Eğitimi Nedir?

Kişisel gelişim ve mesleki becerilerin artırılabilmesi için İstanbul Boğaziçi Enstitüsü tarafından, online ve örgün eğitim seçenekleri sunuluyor. Basgitar çalmayı öğrenmek isteyenler, örgün eğitim hizmetlerinden faydalanabiliyor. İletişim kuranlar, almak istedikleri kurs içeriğini öğrenebiliyor, kaydını yaptırarak, kurslara katılabiliyor. 

Basgitar dersleri, her öğrenci için farklı metotlar kullanılarak verilmektedir. Her bireyin öğrenme kapasitesinin farklı olması, öğrenme süresini değiştirecektir. Derslere başlamadan önce, temel ve teknik bilgileri öğretiyor ve ileri seviyelerde eğitimlerin tamamlanmasını sağlıyor.

Basgitar Nedir?

Basgitar, kalın ses veren ve çoğunlukla dört telli olan bir çalgı türüdür. Müzik dünyasının vazgeçilmez enstrümanlarındandır. Ders almak isteyenler çoğunlukla elektro basgitar çalmayı öğrenmek istemektedir. Basgitar çeşitleri, üzerinde bulunan tel sayısı ve manyetik yapılara göre farklılık gösteriyor. En çok kullanılan basgitar çeşitleri şunlardır.

 • 4 telli basgitarlar,
 • Caz bas,
 • Precision bas,
 • 5 telli basgitarlar,
 • 6 telli basgitarlar,
 • Chapman strick,

Basgitar üzerinde, ses, parmak ile telin hareket ettirilmesi ve telin belirli bir frekansta salınmaya başlaması ile oluşmaktadır. Örgün eğitim hizmetlerinde, kursiyerlere, çıkartılabilecek tüm ses çalışmaları, pratik olarak gösteriliyor.

Basgitar Fiyatları

Basgitar çalmayı öğrenmek isteyenler, hangi müziği yapmak istiyorlarsa ona göre cihaz seçimi yapmalıdır. Basgitar fiyatları ürün türlerine ve markalarına göre değişiklik göstermektedir. Satın almak isteyenler, ürün türlerini şu kategorilerde bulabiliyor.

 • 4 telli basgitarlar,
 • 5 & 6 telli basgitarlar,
 • Solak basgitarlar,
 • Akustik basgitarlar.

Fiyat seçeneklerinin farklı olduğunu görenler, araştırma yaparak, bütçelerine uygun fiyatlarla satın alma işlemlerini yapabilirler. Boğaziçi Enstitüsü, örgün eğitimlerini, bilişim ve kişisel gelişim alanlarında veriyor. Eğitim almak isteyenler, seçmiş oldukları bölümle ilgili verilen dersleri, ders sürelerini ve eğitim fiyatlarını iletişim kurarak hemen öğrenebiliyorlar.

Basgitar Nasıl Çalınır?

Basgitar derslerini, örgün eğitim yöntemi ile veriyor. Gitar çalmayı isteyen ve kendisini geliştirmek isteyenler, alanında uzman kişilerden ders almalıdır. Boğaziçi Enstitüsü, tüm alanlarda, alanında uzman eğitmenleri ile ders veriyor. 

Her müzik enstrümanı için belirli notalar vardır. Basgitar çalmayı öğrenmek isteyenlere, öncelikle, kullanılan gitarın tüm özellikleri gösterilmektedir. Basgitar çalmak isteyenler, hangi sesleri çıkartabileceğini bilmelidir. Basgitar derslerinde, sağ ve sol el teknikleri ilk ders olarak gösterilmektedir. Daha sonra basgitarın nasıl akort edileceği gösterilir. Çalma derslerine başlandığında, ilk olarak notalar, sırayla denenir ve notaların iyice öğrenilmesi sağlanır. 

Akustik basgitar ya da diğer türlerini çalmayı öğrenme teknikleri aynıdır. Örgün eğitim verildiği için kişiye özel teknikler uygulanıyor. Herkesin öğrenme kapasitesi ve yeteneği farklı olduğu için derslere katılan tüm öğrencilere aynı yöntemin uygulanması istenilen başarıyı sağlayamayacaktır.

Basgitar Çalma Teknikleri Nelerdir?

Basgitar çalma teknikleri, ilk başlarda, yeni başlayanlar tarafından zor görülebilmektedir. Ancak yapılan egzersizler ile kısa sürede öğrenilebilmektedir. İstenilen seviyede basgitar çalmanın öğrenilebilmesi için kullanılan teknikler şunlardır.

 • Pena tekniği,
 • Hammer on ve pull off teknikleri,
 • Bending ve pre bending tekniği,
 • Slide tekniği,
 • Vibrato tekniği,

Yeni başlayanlar, pena tekniği ile öğrenmeye başlıyorlar. Pena tekniği, perdelere doğru basma ve temiz ses çıkartılmasını sağlayacaktır. Yeni başlayanlar, pena tekniği sayesinde daha seri çalmaya başlayabilecektir. Egzersizler yapılırken, tellere sıralı vuruşlar yapılmaktadır. 

Basgitar çalma teknikleri uygulanırken, perdelere fazla basınç uygulanmamalıdır. Fazla basınç uygulama sesi bozarken, çalmayı yavaşlatabilecektir. Az basınç uygulama diğer perdelere geçişi kolaylaştıracaktır. 

Parmak, perdeye baskı uygularken, teli bükmemelidir. Kullanılan her teknikte, hangi parmağın hangi oranda basınç yapabileceği ve seslerin daha net, temiz çıktığı gösterilmektedir.

Basgitar ve Gitar Arasındaki Fark Nedir?

Boğaziçi Enstitüsü eğitim programlarından faydalanarak, gitar çalmayı öğrenmek isteyenler, doğru gitar seçimine dikkat etmelidir. Gitar çeşitleri şunlardır.

 • Klasik gitar,
 • Akustik gitar,
 • Elektro gitar,
 • Basgitar,
 • Lap steel gitar,

Klasik gitar, daha çok klasik ve flemenko müzik türlerinde tercih edilmektedir. Üstteki 3 tel kalın tellerdir ve ipek üzerine sarılmış çelik tellerdir. Aşağıdaki 3 tel ise incedir ve naylondan yapılmıştır. Basgitar, elektro gitara benzemekte ve normal gitara göre sesi bir oktav kalındır. Telleri daha kalın ve çeliktir. Basgitarı diğer gitarlardan ayıran en önemli özelliği 4 telinin bulunmasıdır. Ancak basgitar çeşitlerinde daha fazla tel kullanılabiliyor.

Basgitar Eğitimi Ne İşe Yarar?

Basgitar, en çok kullanılan müzik enstrümanlarından birisidir. Basgitar eğitimi, Boğaziçi Enstitüsü tarafından, uzman hocaları aracılığı ile en kaliteli şekilde veriliyor. Her müzik enstrümanının kendisine has özellikleri vardır ve farklı seslerin çıkartılmasını sağlamaktadır. Basgitar, ritim ve solo enstrümanlar arasında ritmik ve armonik bağ kurulmasını sağlamaktadır. 

Bu enstrümanı çalmayı öğrenenler, türkü gruplarından, metal gruplara kadar tüm orkestralarda yer alabilecektir. İstenilen müzik türünde çalabilmek ve en iyi sesi çıkarabilmeniz için alanında uzman hocalar ile ders vermektedir. Bir müzik gurubunda yer almak istiyorsanız derslere katılabilirsiniz. Ayrıca hobi olarak kendisi müzik enstrümanı çalmak isteyenler, derslere katılarak kendilerini geliştirebilir.

Online Basgitar Eğitimi

Eğitimde mesafenin olumsuz etkisini ortadan kaldırabilmek için online eğitimler verilmeye başlanmıştır. Online eğitimler ile müzik enstrümanlarını çalmayı, deneyimli ve konservatuar mezunu eğitmenlerden öğrenebilirsiniz. Boğaziçi Enstitüsü, gerekli altyapıları oluşturmakta, profesyonel eğitmenleri ile online eğitimler vermektedir. 

Online eğitimlerde ders saatleri günlük ya da haftalık olarak belirleniyor. Her kursiyer, eğitim sıklığını kendisi ayarlayabiliyor. Online eğitim paketini satın alanlar, iletişim kurarak, eğitim günü ve saatini belirleyebiliyor. Online eğitimler, video görüntü kayıtları ile verildiği için basgitar çalmaya çalışanlar, çok defa egzersiz yapma imkanına sahip olabiliyorlar.

Online Basgitar Eğitimi Sonrası Alınacak Sertifikalar Nelerdir?

Boğaziçi Enstitüsü, tüm online ve örgün eğitimleri sonrasında, katılımcılara sertifika verir. Basgitar eğitimlerine katılanlar, eğitim süresini tamamladıklarında, çalmayı tam olarak öğrenmişlerse, sertifikalarını hemen alabiliyor. Online basgitar eğitimi sonrasında alınacak olan sertifikalar şunlardır.

 • Boğaziçi Enstitüsü, basgitar eğitim sertifikası,
 • Üniversite onaylı basgitar eğitim sertifikası,
 • Uluslararası akredite olan İngilizce basgitar eğitim sertifikası,

Eğitim sonunda, kursiyer adına hazırlanmış sertifikalar, onaylı ve ıslak imzalı olarak, iletişim adresine kargo ile gönderilmektedir. Boğaziçi Enstitüsü, örgün eğitimleri ve online eğitimleri sonrası verilen sertifikaların aynı olmasını sağlıyor. Online eğitimlerde, sertifika üzerinde, uzaktan eğitim ya da online eğitim gibi ibareler yer almıyor. Verilen tüm sertifikalar, uluslararası geçerliliğe sahiptir.

Online Basgitar Eğitimi Hakkında

Online basgitar eğitimi hakkında bilgi almak istemez misiniz? Boğaziçi Enstitüsü ile iletişim kurabilirsiniz. Bu sayede sitesini inceleyerek, detaylı bilgi alabilir. Online basgitar eğitimleri için profesyonel eğitmenler tarafından hazırlanmış olan eğitim içerikleri, paket halinde, katılımcılara sunuluyor. Basgitar eğitimlerini oluşturan derslerle ilgi konu başlıklarının bazıları şunlardır.

 • Basgitara ve müziğe giriş,
 • Oturuş ve enstrüman tutusu,
 • Nota eğitim,
 • Metot çalışmaları,
 • Basit çalma egzersizleri,
 • Basgitar tekniklerinin uygulanması,
 • Doğaçlama,
 • Armoni,
 • Sevilen eserlerin çalınması,

Basgitar kurslarına, her yaşta kişiler katılabiliyor. Daha önceden hiç müzik bilgisi olmayan bile online eğitimler sayesinde belirli bir düzeye kadar basgitar çalmayı öğrenebiliyor. Kolay ve daha iyi öğrenmek isteyenler, eğitim programlarına uyumlu çalışmalar yapmalıdır. Online eğitimler için hazırlanan video görüntü içerikli dersler, günün her saatinde istenildiği kadar egzersiz yapılmasını ve en iyi şekilde öğrenilmesini sağlayacaktır.

Basgitar Eğitimi Sonunda Sertifika Nasıl Alınır?

Basgitar Eğitimi sonunda sınav yapılmadığından sertifika almak isteyen kişilerin bütün derslere katılması yeterli olacaktır. Derslere gerekli ilgiyi ve özeni gösterip pratik yapan kişiler, eğitimden üst düzey verim alacaktır.

Boğaziçi Enstitüsü onaylı sertifikanız ve uluslararası geçerli sertifikanız adresinize fiziki olarak ücretsiz kargo ile gönderilecektir. Üniversite onaylı sertifikanızı ise e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Sertifikanızın e-Devlet sisteminde görülme süresi, sertifikanın oluşturulmasından sonraki 25 gün içindedir.

Boğaziçi Enstitüsünde Basgitar Eğitimi Sertifika Ücreti Ne Kadar?

Boğaziçi Enstitüsünden aldığınız Basgitar Eğitimi sonunda dijital ya da fiziki sertifika sahibi olmak için ücret ödemeniz gerekmektedir. Fiziki sertifikalarda öğrencilere destek olmak amacıyla kargo ücretsiz bir şekilde ulaştırılmaktadır, öğrencilerden ekstra kargo ücreti talep edilmemektedir.

Sertifika ücreti; belgenin basımı ya da dijital ortamda sunulması için gerekli olan, anlaşmalı olduğumuz üniversitelerin onay, imza ve operasyonel süreçleri için sertifikaya talep ettiği bedellerden oluşmaktadır.

Kurs İçeriği


Kurum

Boğaziçi Enstitüsü

Boğaziçi Enstitüsü

 • 4.75 Eğitimci Puanı

  [email protected]

  Eğitim Hayallerinizi Gerçekleştirir

  Eğitim Değerlendirmesi : 4.75 Puan
  Toplam : 16 Yorum

  • %75
  • %25
  • %0
  • %0
  • %0
  4.75

  Eğitim Puanı

  Eğitim Değerlendirmesi : 4.75 Puan
  Toplam : 16 Yorum
  • %75
  • %25
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü : {{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}   • Çok
    Kötü

   • Kötü

   • Orta

   • İyi

   • Çok İyi
    1,539.99 TL
  1,229.99 TL