Online Eğitim Nedir? Online Eğitim Nasıl Alınır?
2020

Online Eğitim Nedir? Online Eğitim Nasıl Alınır?


Online eğitim ve mooc modeli

İngilizce “Massive Open Online Courses” kelimelerinin kısaltması olan MOOC Türkçe’ye “Kitlesel Açık Çevrimiçi Kurslar” olarak çevrilmektedir. Ve herkesin ulaşabileceği ücretsiz online kursları ve eğitimleri ifade etmektedir.

Harvard, Stanford ve MIT gibi teknolojik ve toplumsal dönüşümlere öncülük yapan üniversitelerin açık kaynaklı eğitimi destekledikleri dönemlerde fikri temelleri atılan MOOC modeli Courseraedx, Udacity, FutureLearn, KhanAcademy gibi firmaların 2010’lı yılların başlarından itibaren kurulması ve uluslararası alanda faaliyet göstermeleri ile yayılmıştır.

Toplumsal gelişimin sağlanması ve bireylerin hayallerini gerçekleştirebilmeleri için eğitimin son derece önemli olduğu bilinen bir gerçektir. Birçok araştırmacı[1]tarafından günümüzün devrimsel nitelikli uygulamaları arasında gösterilen MOOC modeli toplumun her kesiminin bireysel gelişimine katkı sağlayacak eğitimleri içermektedir. Bu sebeple birçok açıdan geleceğin eğitim modeli olarak gösterilmektedir.

Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması adına isteyen herkesin, istediği zamanda ve yerde ücretsiz bir şekilde ihtiyaç duyduğu eğitime ulaşabilmesi MOOC modelinin esasları arasındadır. İster istemez bu çevrimiçi açık kurslarda eğitimin kalitesi bir soru işareti olarak gündeme gelmektedir. Eğitimde zaman ve kaynak israfını ortadan kaldırmak için açılan kursların saygın üniversitelerce desteklenmesi çok önemlidir. Doğru kitleye doğru eğitimi doğru eğitimci ile vermeyi başarmak ve bunları saygın üniversitelerin çatısı altında toplayabilmek kitlesel çevrimiçi açık kurslarda kalitenin sağlanması adına dikkat edilmesi gereken önemli noktalardır.

[1]Justin Pope, “What are MOOCs good for”, MIT Technology Review, 2014, 68–71.

[2]Fefie Dotsika ve Andrew Watkins, “Identifying potentially disruptive trends by means of keyword network analysis”, Technological Forecasting and Social Change, 119 (2017), 114–27.

[3]James G Mazou, “Five Myths about MOOCs”, EDUCAUSE Review Online, 2014, 1–9.

Online Eğitim ve Uzaktan Eğitime yeni başlayacaksanız bu rehberi okumanızı tavsiye ederiz: Online Eğitim Nedir?

{{dil.yorumlar}}

{{yrm.yazar}}

{{yrm.baslik}}

{{yrm.yorum}}

BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
{{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}