online-egitimler-bogazici-enstitusu
Odaklanma Sorunu Nedir?

Odaklanma Sorunu Nedir?


Odaklanma sorunu, kişinin iş yaparken dikkatini toplamakta zorlanarak diğer işlere yönelmesi şeklinde tanımlanan bir problemdir. Özellikle sınava hazırlık sürecinde olan öğrenciler sıklıkla dikkat dağınıklığı yaşar.

Odaklanma sorunu ile karşılaşan öğrenciler, ders çalışırken konsantre olmakta güçlük çeker ve dikkatlerini başka şeylere yöneltir. Fakat odaklanma sorununu çözmek için birçok yöntem mevcuttur. Bu yazıda bahsedeceğimiz uygulamaları öğrenerek odaklanma sorununu kolaylıkla çözebilirsiniz. Eğer hazırsanız başlayalım.

Odaklanma Sorunu Nasıl Çözülür?

Odaklanma sorununu çözmek için aşağıdaki yöntemler kullanılabilir.

 1. Düzenli uyumaya çalışın.
 2. Sosyal medya kullanımını minimuma indirin.
 3. Yoga ve meditasyon yapın.
 4. Görevlerinizi planlayarak hareket edin.
 5. Çalışma alanınızı organize edin.
 6. Ara vererek çalışın.
 7. Programlı olmaya özen gösterin.

1. Düzenli Uyumaya Çalışın

odaklanma sorunu nasıl çözülür düzenli uyku

Uykusuzluk, odaklanma probleminin en büyük tetikleyicilerinden biridir. Eğer yeterince uyumadan güne başlarsanız işinize odaklanma ihtimaliniz azalır. Beyninizi dinlendirerek gün boyunca daha enerjik ve zinde olursunuz. Bu nedenle, belirli bir alana odaklanmakta zorlanmamak için uyku düzeninize özen göstermelisiniz.

2. Sosyal Medya Kullanımını Minimuma İndirin

odaklanma sorunu nasıl çözülür sosyal medya kullanımını azaltmak

Sosyal medya, dikkatinizi dağıtmanın en yaygın nedenlerinden biridir. Özellikle sınavlara hazırlanan öğrenciler, sosyal medya hesaplarını geç saatlere kadar takip etmekten dolayı düzenli uyku alışkanlığı geliştiremezler. Bu durum, ders çalışırken veya başka bir işle meşgulken odaklanma zorluğuna neden olabilir. Bu nedenle odaklanma sorununu çözmek için sosyal medya kullanımını kontrol altına almanız önemlidir.

Sosyal medya kullanımını azaltmak için kullanım sürenize dikkat edebilirsiniz. Kendinize bir zaman kotası belirleyerek ne kadar süre sosyal medya hesaplarınızda geçirdiğinizi düzenli olarak kontrol edebilirsiniz. Üstelik birçok sosyal medya platformunda uygulamanın ayarlar kısmından ne kadar vakit geçirdiğinizi görebilirsiniz. Böylece kendinize sınır belirleyebilirsiniz.

3. Yoga ve Meditasyon Yapın

yoga ve meditasyon

Odaklanma sorununu çözmek için uygulayabileceğiniz yöntemlerden biri, meditasyon ve yoga ile ilgilidir. Bu uygulamalar, dikkatinizi belli bir noktaya odaklamak için özel teknikler sunarlar.

Meditasyon ve yoga yaparken nefesinize ya da vücudunuzun belirli noktalarına odaklanarak dikkat becerilerinizi geliştirebilir ve odaklanma problemlerini ortadan kaldırabilirsiniz.

 

 

4. Görevlerinizi Planlayarak Hareket Edin

odaklanma sorunu nasıl çözülür görevleri planlama

Bazen odaklanamamanın nedeni, üzerimizdeki iş yükünün ağırlığı olabilir. Bu nedenle işleri sıraya koyarak çalışmak da odaklanma problemlerini çözmek için yapılacaklar arasındadır. İşleri öncelik sırasına göre listeleyerek daha hızlı çalışabilir ve bitirdikçe listeden çıkartarak motivasyonunuzu artırabilirsiniz.

5. Çalışma Alanınızı Organize Edin

çalışma alanını organize etme

Odaklanma sorununu çözmek için çalışma ortamınızın düzenli olması gerektiği unutulmamalıdır. Çünkü düzensiz bir çalışma ortamı, gözünüzü dağınıklığa neden olan eşyalara çekebilir ve dikkatinizi toplamayı zorlaştırabilir.

Özellikle YKS hazırlık sürecindeki öğrencilerin ders çalışma masasının düzenli olmasına ekstra dikkat etmesi gerekir. Düzensiz bir çalışma masası, dikkatin dağılmasına neden olabilir ve öğrencilerin kısa sürede odaklanma güçlüğü çekerek dersi bırakmasına sebep olabilir.

6. Ara Vererek Çalışın

ara vererek çalışmak

Eğer çalışırken aralıklarla mola vermezseniz konsantrasyonunuzda sorun yaşama olasılığınız artar. Zihninizi boşaltmak için belirli aralıklarla mola vermek, çalışmaya daha kolay odaklanmanızı sağlayacaktır.

7. Programlı Olmaya Özen Gösterin

programlı olmaya özen göstermek

İş yükünüz arttığında çalışma programı hazırlamak işinize yarayabilir. Örneğin öğrenciyseniz ve çalışmanız gereken konuların sayısı arttıysa kendinize bir çalışma programı oluşturabilirsiniz. Bu sayede hangi işi ne zaman yapmanız gerektiği netleşecek ve işleri daha kolay bir şekilde tamamlayabileceksiniz. Bir işi tamamladıktan sonra diğer işe daha hızlı bir şekilde odaklanabilmek için tekrar yapmanız gereken tüm işleri düşünmeden hareket edebilirsiniz.

Örneğin YKS hazırlık sürecinde olan bir öğrenciyseniz öncelikle TYT ve AYT konularının neler olduğunu araştırabilirsiniz. Hangi dersten kaç soru çıktığını öğrenerek ağırlık vermeniz gereken konular hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu bilgileri kullanarak kendinize bir çalışma programı oluşturabilirsiniz.

 

 

Çocuklarda Odaklanma Sorunu Nasıl Çözülür?

Çocuklarda odaklanma sorununu çözmek için bazı uygulamalar yapılabilir, bunları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 1. Çocuğun enerjisini boşaltmasını destekleyin.
 2. Çocuğun düzenli uyumasını sağlayın.
 3. Dikkat dağıtıcı etkenleri çalışma ortamından uzaklaştırın.
 4. Oyuna ayıracağı vakti belirleyin.
 5. Çocuk ile zihin egzersizi yapın.
 6. Uzman yardımına başvurun.

1. Çocuğun Enerjisini Boşaltmasını Destekleyin

çocuklarda odaklanma sorunu nasıl çözülür enerjisini boşaltmasını desteklemek

Bazı çocuklar hareket etmeyi sevme eğiliminde olup sürekli hareketli oyunlar oynamak, koşmak ve zıplamak isterler. Bu enerjilerini atmak için onları oyun parklarına götürmek ve arkadaşlarıyla oyun oynamalarına olanak sağlamak önemlidir.

Aksi takdirde evde sıkışıp kalan bir çocuk, enerjisini atamadığı için ders çalışmada veya başka bir aktiviteye odaklanmada zorluk çekebilir. Dolayısıyla çocukların bu ihtiyacını karşılamak ve hareketli kalmalarına yardımcı olmak önemlidir.

 

 

2. Çocuğun Düzenli Uyumasını Sağlayın

çocuklarda odaklanma sorunu nasıl çözülür düzenli uyuma

Uykusuzluk, çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi odaklanma problemlerine yol açabilir. Bu nedenle ebeveynler, çocukların geç saatlere kadar uyanık kalmamalarına ve belirlenen bir saatte yatmalarına dikkat etmelidir.

Bu şekilde, çocuklarda odaklanma sorunlarının çözümünde düzenli uyku düzeni oluşturmak önemlidir. Ayrıca ebeveynler, çocuklarına bu süreçte eşlik edebilir ve aynı saatte yatmaya çalışarak onlara örnek olabilirler.

3. Dikkat Dağıtıcı Etkenleri Çalışma Ortamından Uzaklaştırın

dikkat dağıtıcı etkenleri çalışma ortamından uzaklaştırmak

Çalışma ortamında dikkat dağıtıcı unsurların bulunması, çocukların da yetişkinlerde olduğu gibi odaklanma zorlukları yaşamasına neden olabilir. Çocuklar, çevrelerindeki nesneleri keşfetmek istedikleri için düzensiz bir çalışma ortamında kolayca dikkatlerini kaybedebilir. Bu nedenle, çocukların çalışma ortamlarının düzenli tutulması önemlidir. Ayrıca sorumluluk duygusunu aşılamak için çocuklar, kendi çalışma ortamlarını toplamalarına teşvik edilebilirler.

 

 

4. Oyuna Ayıracağı Vakti Belirleyin

oyuna ayıracağı vakti belirlemek

Oyun, şüphesiz ki bir çocuğun hayatında son derece önemlidir. Ancak çocuğun gün içinde oyuna ayırdığı vakte ebeveynlerin dikkat etmesi gerekir. Oyuna ayrılan zaman gereğinden fazla olduğunda ders çalışma esnasında odaklanma problemi ile karşılaşma ihtimali yükselir.

Çocuklarda odaklanma sorununu çözmek için çocuğun bitirmesi gereken işi tamamlamadan oyun oynamaya geçmesi engellenmelidir. Bunu belli bir düzene koymak için program hazırlanabilir. Program kapsamında oyun ve ders çalışma için ayrı zamanlar belirlenebilir. Çocuk programa uyduğu takdirde ödüllendirilerek davranışının kalıcı olması sağlanabilir.

5. Çocuk ile Zihin Egzersizi Yapın

çocuklarda odaklanma sorunu nasıl çözülür zihin egzersizi yapmak

Çocuklarda konsantrasyon bozukluğunu gidermek ve dikkati toplamak için uygulanacak en iyi yöntemlerden biri de zihin egzersizi yapmaktır. Odaklanma sorununu çözmek için anne babalar, özel bir zaman yaratarak çocukla birlikte bulmaca çözebilir ve eğlenceli zeka oyunları oynayabilir. Bu egzersizler ile çocuğun dikkat dağınıklığı yaşaması önlenebilir.

6. Uzman Yardımına Başvurun

uzman yardımına başvurmak

Eğer çocuğun odaklanma sorunu üst seviyelerdeyse bu noktada bir uzmandan yardım almak büyük önem taşır. Aksi halde çocuğun okul başarısında düşüş görülür ve çocukta uyum problemleri başlayabilir. Fakat bu noktada çocuğun iyi bir şekilde gözlemlenmesi ve odaklanma sorununu çözmek için aileler tarafından uzmana doğru bilgiler aktarılması gerekir.

Odaklanma Sorununun Nedenleri Nelerdir?

Odaklanma sorununun nedenleri kişinin kendisinden veya dış faktörlerden etkilenebilir ve şu şekilde sıralanabilir:

 1. Yüksek stres ve kaygı düzeyi
 2. Ağır iş yükü
 3. Uykusuzluk
 4. Mola vermeden çalışmak
 5. Hormon sorunları
 6. Programsız çalışmak

1. Yüksek Stres ve Kaygı Düzeyi

odaklanma sorununun nedenleri yüksek stres kaygı

Kaygı ve stres, kişiyi harekete geçirip bir işi yapmak için motive eden faktörlerdir ancak yüksek seviyelerde deneyimlendiğinde olumsuz sonuçlar doğurabilirler. Yüksek kaygı ve stres, kişinin dikkatini başka şeylere yönlendirebilir.

Özellikle sınavlarda aşırı kaygılanan öğrenciler, kendilerini kontrol edemedikleri için sınav anında odaklanma sorunları yaşayabilirler. Bu durumda öğrencinin dikkati, başka yerlere kayabilir. Örneğin öğrencinin odağı sınav salonundaki diğer öğrencilere takılabilir veya öğrenci sınav sırasında net sayısını hesaplamaya başlayabilir. Sonuç olarak yüksek kaygı ve stres, öğrencinin odaklanma yeteneğini kaybetmesine ve istediği puanı alamamasına neden olabilir.

 

 

2. Ağır İş Yükü

odaklanma sorununun nedenleri ağır iş yükü

Bazen iş yükü fazlalığı, kişinin hangi işe öncelik vermesi gerektiğini belirlemekte güçlük çekmesine neden olabilir. Yoğun iş yükü altında çalışmak, kişinin zihninin diğer yapılması gereken işlerle meşgul olmasına neden olarak odaklanmasını engelleyebilir. Bu durumda işleri öncelik sırasına koymak ve bir plan hazırlamak gereklidir.

3. Uykusuzluk

uykusuzluk

Uykusuzluk, odaklanma sorunlarının başlıca nedenleri arasında yer alır. Uyku, gün boyunca biriken yorgunluğun en etkili şekilde atılmasını sağlar. Ancak düzenli uyku sorunu yaşayan, geç yatan ve düzenli bir uyku düzenine sahip olmayan bireyler, odaklanma sorunlarıyla karşılaşabilirler. Bu nedenle gece 22.00'den sonra uyumaya özen göstererek düzenli bir uyku alışkanlığı edinmek faydalı olabilir.

4. Mola Vermeden Çalışmak

odaklanma sorununun nedenleri mola vermeden çalışmak

Ayrıca aralıksız çalışmak odaklanma sorununa neden olabilir. Sürekli çalışmak, kişinin zihninin yorgun düşmesine neden olarak odaklanma problemini artırır. Bu nedenle, çalışma sürecinde 5 dakikalık molalar vermek bile odaklanmaya yardımcı olabilir.

5. Hormon Sorunları

odaklanma sorununun nedenleri hormon sorunları

Bir başka odaklanma sorunu nedeni hormonlarla ilgili olan sorunlardır. Örneğin testosteron, östrojen ve tiroit gibi hormonlarda yaşanan dengesizlikler, beyindeki hafıza ve dikkat ile ilgili bölümlerin çalışmasını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durumda kişi, odaklanma sorunları yaşayabilir. Sorunun kaynağını belirlemek için uzman desteği almak önemlidir.

6. Programsız Çalışmak

programsız çalışmak

Planlama yapmamak da odaklanma sorununa neden olabilir, özellikle yoğun iş yükü altında çalışırken. İş yükünün stres yarattığı durumlarda kişi bir program hazırlamazsa dikkatini toplamakta zorlanabilir.

Plan ve program hazırlamak, kişinin hangi işi ne kadar sürede tamamlayabileceğini görmesine ve motivasyon kazanmasına yardımcı olur. Öğrencilerin sınavlara hazırlanırken çalışma programı oluşturması, düzenli bir şekilde çalışmaya alışması açısından önemlidir.

Odaklanma Sorununun Belirtileri Nelerdir?

Odaklanma sorununun belirtileri genellikle dalgınlık ve dikkat eksikliği olarak görülür. Odaklanma sorununun belirtileri genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Dağınık bir şekilde çalışmak
 • Görevleri zamanında yerine getirememek
 • Konuşma sırasında cümleler arasındaki bağlantıyı kuramamak
 • Unutkanlık
 • Yapılması gereken işleri devamlı ertelemek
 • Çoğunlukla işleri hatalı ya da eksik bir şekilde yapmak
 • Aşırı fiziksel hareketlilik
 • Dikkat isteyen işleri yapmak istememek

Odaklanma sorununun belirtileri üst düzeyde seyrettiğinde kişinin bir uzman desteği alması gerekir çünkü bu sorun işte, eğitim hayatında ve günlük yaşamda kişiyi işlevsiz hale getirebilir. Dolayısıyla kişinin yaşam kalitesini iyileştirmek için sorunun kaynağını öğrenmesi ve buna uygun tedavi yöntemlerinden yararlanması gerekir.

 

 

Ders Çalışırken Odaklanma Sorunu Nasıl Çözülür?

ders çalışırken odaklanma sorunu nasıl çözülür

Ders çalışırken odaklanma sorununu çözmek için ilk olarak bir ders çalışma programı hazırlayıp sonrasında çalışmaya başladığınızda düzenli molalarla ilerlemeniz gerekir. Dikkatinizi toplamak için çalışma ortamınızda konsantrasyonunuzu bozacak etkenlerden uzak durmanız da son derece önemlidir. Masanızın dağınık olması, ortamın yeterince aydınlık olmaması, mekanın gürültülü olması gibi birçok etken dikkatinizi dağıtabilir.

Dikkat dağılması, ders çalışırken karşılaşılan en yaygın sorunlardan biridir. Bu sorunun temel nedenlerinden biri, motivasyon eksikliğidir. Ancak ders çalışma motivasyonunu arttırmak için bazı adımlar atabilirsiniz. Öncelikle kendinize belirli hedefler koymalısınız ve bu hedeflere ulaşmak için bir ders programı oluşturmalısınız. Ayrıca çalışma ortamınızdaki dikkat dağıtıcı faktörleri ortadan kaldırmalısınız. Böylece odaklanmanızı ve ders çalışma performansınızı arttırabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 5.00 Puan
Toplam : 1 Yorum

 • %100
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
5.00

Yazı Puanı

Yazı Değerlendirmesi : 5.00
Toplam : 1 Yorum

 • %100
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0

Yorumlar

{{yrm.yazar}}

{{yrm.baslik}}

{{yrm.yorum}}

Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
Yorum & Oylama Ekle

 • Bu yazıyı beğendiniz mi?