Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-01-30T00:00
kocluk-egitimi
NLP TEKNİKLERİ NEDİR?

NLP TEKNİKLERİ NEDİR?


Beyin; modern yüzyıl araştırmacılarının hem en fazla dikkatini çeken hem de en az keşif yapabildikleri organların başında geliyor.
Günümüz dijital alt yapıların hızını ve çalışma prensiplerini borçlu olduğu yapay zekâ modülleri beyin üzerinde hâlihazırda süren çalışmalarla her geçen gün şekillenmeye devam ederken, bir yandan da insan davranışlarının toplumsal kurallar çerçevesinde yönlendirilmesi için kişisel gelişim uzmanları bu alana ilgi gösteriyor.
Beyin üzerine yapılan araştırmaların bir ayağını da 1970 yılında ABD’nin California Üniversitesinde psikoloji eğitimi almakta olan matematikçi Richard Bandler tarafından geliştirilen Neuro Linguistic Programming (NLP- Zihin Dili Programlaması) oluşturuyor.

Günümüzde psikoterapi, iletişim ve kişisel gelişim alanlarında kullanılan ve bilişsel ve fiziksel potansiyelini maksimum seviyeye çıkarmak için özel teknikler sunan NLP’nin temelini dönüşüm oluşturur.

Özel aktiviteler ile gerçekleştirirken dönüşüm, insan deneyimlerinin de soyut alanlarından değil somut alanlarından faydalanmaya odaklanır.
Bugüne kadar yapılan araştırmalar göstermiştir ki, beynin yalnızca yüzde 10’unun kullanıldığı bilgisi en büyük yanılgılardandır. Bu yanılgının bertaraf edilmesiyle birlikte yeni teknikler geliştirilmiş, beynin tamamının işlevsel ve bilinçli kullanımına odaklanıldığında NLP öne çıkan adımlardan olmuştur.

 

     nlp-teknikleri


NLP, sinir bilimin gelişimiyle birlikte insan davranışlarını temel alan bir yaklaşım olarak her geçen gün yeni ve farklı teknikleriyle bireylerin yaşantılarında istedikleri değişim ve dönüşümü meydana getirmelerine imkân tanırken, öz kaynaklarının bilincine vararak bireysel potansiyelini üst sıralara taşıyanlara bu mutluluğun tadını çıkarmak kalıyor.
Bugün, NLP özel eğitim kurumlarında verilen eğitimler ile toplumun hemen her kesiminde bu alana ilgi duyanların başta kendi hayatlarını ve ardından da eğitimci olarak danışanlarının hayatlarını değiştirmeye devam ediyor.

 

   NLP TEKNİKLERİ EĞİTİMİ NEDİR?

Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinin tam tepesinde bulunan ve ‘kendini gerçekleştirmek’ olarak tanımlanan, bireylerin sınırlarını aşarak mutlu ve doyumlu bir hayat sürmelerine uzanan yolda teknik ve aktiviteleri ile destek sunan NLP, duygu ve davranışlarımızı yeniden şekillendirir.
Geçmişten getirdiğimiz inanç ve alışkanlıklarımızla davranışlarımız arasındaki bağlantılara ilişkin farkındalık kazandırılmasını da sağlayan NLP Teknikleri Eğitimi ile bireylerin kalıplaşmış eylemleri düzenlenir.

     nlp-teknikleri-egitimi-nedir


Duygu, düşünce, algı ve davranışların temelinde yatan neden ve sonucunda meydana gelen durumların analiz edilmesini kapsayan NLP Teknikleri Eğitimi, beş duyu organını yöneten beynin bilinçli bir şekilde yönetilmesiyle yeni bir yaşama açılan kapıdır.
Dil ve davranış süreçlerine ilişkin en detaylı araştırmaların yapıldığı NLP Teknikleri alanında eğitim alan bireyler, iletişim yöntemlerinden düşünce kalıplarına kadar bir bütün halinde yaşama bakış açılarını değiştirerek, çatışma ve problemlerin pozitif yöne evrilmesinde çözüm odaklı yeni bir bakış açısı kazanır.
Günlük hayatın stresi ve yaşamın temel kavramları arasında kaybolan bireylerin kendi gerçeklerine doğru ilerlemeleri ve yapmak istediklerine ulaşırken uygulamaları gereken yöntem ve tekniklerin kazandırılmasını hedefleyen NLP Teknikleri Eğitimi, öz – motivasyonun kazandırılmasında da rol oynar.

NLP Teknikleri Eğitimi ile bireylerin kendilerine ilişkin tüm değişim ve dönüşümleri kolaylıkla yapabilmesi sağlanırken, soyut kavramları somutlaştıran zihinsel süreçlerin takip edilerek sistematik bir biçimde uygulanması yalnızca bireysel değil toplumsal dönüşümün de temelinin atılmasında etkili olur.
Çalışma yaşamında, takım ve liderlik vasıflarının üstlenilmesinde, iletişim problemlerinin somutlaştırılarak çözüme ulaştırılmasında, satış, ikna ve sunum tekniklerindeki aksaklıkların giderilmesinde, karar verme ve yönetim becerilerinin geliştirilmesinde bireyin kişisel yol haritasını oluşturmasında kolaylık sağlayan NLP Teknikleri Eğitimi, farklı deneyimlerin hayatın akışına uyumlanmasında kullanılır.

Her farklı deneyimin yapısını ve tetikleyicisi olan niyetleri hedef alarak davranışların dönüşümünde tepkisel duygu değişimlerinin önlenmesinde kullanılan NLP Teknikleri Eğitimi, bireylerin ihtiyaç duydukları kaynaklara sahip olduğu temasında yola çıkarak, bu kaynakların keşfedilerek öz – saygı çerçevesinde değerlendirilmesini de kapsar.
Siz de hemen şimdi NLP Teknikleri Eğitimi alarak, bireysel dönüşümünüzü gerçekleştirebilirsiniz!

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?