Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-01-30T00:00
kocluk-egitimi
NLP Nedir?

NLP Nedir?


Bu yazımızda NLP nedir? hep birlikte inceleyeceğiz.

NLP, Nuero Linguistik Programming, yani Sinir Dili Programlama olarak Türkçe’ye çevrilir.  NLP ile kişi kendini ve çevreni yeniden anlamlandırma sürecine girer. Bu neden önemlidir? Artık dijital bir dünyadan bahsediyoruz. Bu dijitalleşme ile birlikte günümüz iş hayatı da devamlı değişim gösteriyor. Söz konusu değişimlere ayak uydurabilmek devamlılık açısından son derece önemlidir. Bu yapabilmenin yolu ise gerek örgütsel düzeyde gerekse kişisel düzeyde bir değişim halinde olmaktır. Örgütsel değişim ve gelişimin temelinde de çalışanların kişisel olarak kendilerini geliştirmeleri yatar. Bunu gerçekleştirmek için NLP tüm dünyada yaygın olarak kullanılır. Diğer taraftan NLP, ülkemizde de büyük şirketlerin yönetici ve personel eğitiminde kullandıkları bir yöntemdir. Dolayısıyla NLP giderek önem kazanmaktadır. Öyleyse NLP'yi genele indirgeyerek açıklama yapalım. NLP, gerek iş hayatında gerekse özel hayatta kişisel başarı için kullanabileceğiniz bir yöntemdir.

 

NLP Eğitimi Nedir?

Şimdi de NLP eğitimi nedir? hep birlikte keşfetmeye devam edelim.

NLP Eğitimi, bir bakıma kişisel mükemmelliği yakalamanın bilimi ve sanatı olarak adlandırılır. NLP kavramının temeli, bireyin bazı sağduyu ilkelerinin yanı sıra bazı soruları cevaplayabilmesine dayanır. Bu sorulara örnekler verelim. “İyi yaptığım bir şeyi nasıl yapıyorum?”, “Onu nasıl daha iyi yapabilirim?”, “Başkalarında hayranlık duyduğum becerileri nasıl kazanabilirim?” gibi sorular örnek olarak verilebilir. Bu soruların cevaplarına erişmek için alınacak eğitim oldukça önemlidir. Bu eğitim kapsamında aklınızdaki çoğu soruya cevap bulabileceksiniz.

NLP, gözlenebilir ve gözlenemeyen davranışlarla sınırlıdır. Görülebilir davranışlarınızın yanı sıra düşünce biçiminizi, yani tüm deneyim ve eylemlerinizi kontrol edebilirsiniz. Ayrıca bu süreç zihinsel süreçleri de içerir. İnsanın motivasyonunun tüm yapısıyla ilgilidir. Başka bir deyişle NLP eğitimi, davranışla sonuçlanan düşünce süreçlerini, duygularını ve inançları şekillendirmeye çalışır. Özellikle de başkalarıyla olduğu kadar, kendimizle kurduğumuz iletişimle alakalı bir kavramdır. NLP Eğitimini edinmeniz size her açıdan fayda sağlayacaktır.

 

Kişisel Yaşamda NLP Teknikleri Ne Gibi Yararlar Sağlar?

Şimdi de kişisel yaşamda NLP teknikleri ne gibi yararlar sağlar? hep birlikte inceleyelim.

İnsanların yaşamları süresince ne istedikleri, genel anlamda önemli sorulardan birisidir. Genelde insanlar, istemedikleri problemler üzerinde odaklanmaya eğilimlidir. NLPteknikleri, insanın amaçlarına kısa sürede ulaşmasını sağlar. Böylelikle bireyin problemlerine çözüm getirmek için hedefler oluşturmasına vesile olur.

İnsanların başarılarının çoğu, etkili bir iletişim yeteneğine bağlıdır. Diğerleriyle etkili bir iletişim kurma yeteneğimiz ve onların nasıl düşündüklerini anlamak bu süreçte size yardımcı olacaktır. Yaşamınızın kalitesini yükseltme şansı yakalayacaksınız. NLP teknikleri, insanların güçlü bir iletişim becerisine sahip olmasını destekler.

NLP teknikleri, herhangi bir şeyi sunarken tümden uyumlu ifadenin kullanılmasını amaçlar. Ayrıca bu kavram insanlarla iletişimdeyken de geçerlidir. Zihinsel uyum iç huzuru, fiziksel uyum ise sağlığı temsil eder. Bu süreç, uyum sağlamak ve aynı zamanda mükemmel ilişkiler kurmak için elde edilmesi gereken bir beceridir.

Bazı tümden uyumlu ifadeler vardır. Bunlara örnek verelim. Örneğin, kullandığımız ses tonu. Ya da el-kol, vücut hareketleri. Bir diğer tabirle beden dilinin ve sözcüklerin tümünün aynı mesajı ve anlamı taşıması gerekir. İletmek istediğimiz mesaj ile mesajı iletme tarzımızın birbirine uyumlu olması bu aşamada önem taşımaktadır. Böylece karşınızdaki insana mesaj iletirken, dinleyicide güçlü bir izlenim yaratmış olacaksınız. Böylelikle sunumunuzun esas içeriği tümden uyumlu bir ifade içinde olacaktır.

Diğer insanın nasıl düşündüğü ve neler hissettiğini anlamak başarılı bir iletişimin temeli konumundadır. Uyumlu bir ilişkiyi kurmada yaşamsal bir öneme sahiptir.

NLP teknikleri, tümden uyumlu ilişkinin nasıl kurulup sürdürüleceği konusunda önemli bir pusuladır. Bu sebeple kişi öncelikle kendine şu soruları sormalıdır.

 • Neyi gerçekleştirmek istiyorum?
 • Mesajımı iletmenin en iyi yolu nedir? 
 • Uyumlu ilişkiyi nasıl gerçekleştirebilir?
 • Uyumlu ilişkiyi gerçekleştirdikten sonra sürdürebilirim? 
 • İletmek için en iyi kişi ben miyim? 
 • Karşımdakiler beni nasıl algılarlar?

Yukarıda da görüldüğü gibi ne istediğinizi ve arzu ettiğiniz çoğu şeyi etkiler. Sonucun işiniz ve yaşamınızın diğer yönleri üzerinde nasıl etkisi olabileceğini bilmeniz gerekmektedir. Bunun için de alacağınız eğitim sizlere yol gösterici olacaktır.

NLP Eğitimi Sertifikası Ne İşe Yarar?

Şimdi de çoğu kişinin aklına takılan bir diğer sorumuza açıklık getirelim. NLP eğitimi sertifikası ne işe yarar? hep birlikte keşfedelim.

NLP eğitimisertifikası sayesinde hayatınızda birçok şeyi değiştireceksiniz. Ayrıca bu eğitim, kişisel gelişiminizi desteklemek için oldukça iyi bir fırsattır. Eğitim sonrasında öğreneceğiniz bilgiler sayesinde güncel yaşantınızda oldukça başarılı olacaksınız. Tüm bunları ve daha fazlasını öğrenmek için eğitim almanız oldukça önem taşımaktadır.

Bu alanda çeşitli kurumlar eğitim vermektedir. Verilen eğitimin kalitesini araştırmak ise bu noktada hassas bir inceleme gerektirir. Eğer güven esaslı bir enstitü arayışındaysanız Boğaziçi Enstitüsü binlerce öğrencinin eğitim aldığı bir enstitüdür. Bu sebeple Boğaziçi Enstitüsü size en iyi eğitimi verir.  Çünkü tecrübeli akademik kadroyla çalışmaya özen gösterir. Bununla birlikte sizlere verilecek olan NLP eğitimi sertifikası sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkaracaktır. Çünkü bu eğitimin sonunda üç farklı sertifika alacaksınız. 

 1. Boğaziçi Enstitüsü Eğitim Bitirme Sertifikası
 2. İstanbul Aydın Üniversitesi Eğitim Bitirme Sertifikası
 3. Uluslararası Geçerliliği Olan Cardcerd Europass Onaylı Sertifika

Bu eğitimi için Boğaziçi Enstitüsü Online Eğitim Platformunu ziyaret edebilirsiniz. NLP Eğitimi için inceleme yapabilirsiniz. Bu eğitimin yanında Koçluk Eğitimi: Yaşam Koçluğu Eğitimi için de araştırma yapabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?