Nitelikli Eğitim Danışmanı Olma Kursu Nedir?

Nitelikli Eğitim Danışmanı Olma Kursu Nedir?


Bu yazımızda nitelikli eğitim danışmanı olma kursu nedir? hep birlikte inceleyeceğiz. Hepimizin bildiği üzere dünya genelinde eğitime oldukça önem veriliyor. Eğitim, yeni kuşakların toplum yaşamında yerlerini almaları için gerekli bilgiyi sağlamakla gibi önemli bir görevi yerine getiriyor. Ayrıca öğrencilerin beceri ve anlayış geliştirmelerine katkı sağlıyor. Öğrencilerin kişiliklerini geliştirmelerine olanak tanıyarak onları geleceğe hazırlıyor. Eğitim bu kadar önemliyken eğitmen yani öğretmenlerin yaptığı iş de aynı derecede önemli hale geliyor. Nitelikli eğitimdanışmanı olabilmek için başlıca sorumlulukları yerine getirmek gerekir. Kendinizi bu alanda geliştirmeniz için çeşitli online eğitimler vardır. Nitelikli eğitim danışmanı olma kursu işinizde başarı elde etmenizi sağlayacaktır.

 

Nitelikli Eğitim Danışmanı Sertifikası Ne İşe Yarar?

Çoğu insanın aklına takılan bir diğer soru nitelikli eğitim danışmanı sertifikası ne işe yarar? Şimdi bu konuya bir açıklık getirelim.

Seçmiş olduğunuz kurumdan alacağınız eğitim sonrası size bir sertifika verilecektir. Aldığınız bu sertifika ile çeşitli kurum ve kuruluşlarda çalışma imkânı bulabilirsiniz. Elinizde bulunan sertifika, mesleğinizin başlangıcına vesile olacağı için nereden aldığınız altın değerindedir. Bu bağlamda sertifika oldukça önem arz ediyor. Kendinizi geliştirdiğinize ve işe yatkın olduğunuzu gösteren en büyük belge sertifikadır.

 

Nitelikli Eğitim Danışmanı Sertifikası Nereden Alınır?

Nitelikli bir eğitim danışmanı olabilmek için birtakım bilgilerden bahsettik. Şimdi de nitelikli eğitim danışmanı sertifikası nereden alınır? sorusuna yanıt vereceğiz.

Bu aşamada alacağınız eğitimin güven esaslı olmasına özen göstermelisiniz. Eğitimde alacağınız verim sizin geleceğinizi de belirleyecektir. Bundan dolayı kendinize en uygun eğitimi almanız çok önemli. Nitelikli eğitim danışmanı olmak için birtakım kurum ve kuruluşlar eğitim vermektedir. Sitemizde bulunan nitelikli eğitim danışmanı olma kursu sizin için yeterlidir. Alacağınız eğitim sonrasında kurum, size bir sertifika verecektir. Bu sertifika ile dilediğiniz kuruma başvuru yapabilirsiniz. Sertifikaların iş hayatındaki değeri oldukça yüksektir. Bundan dolayı aldığınız sertifikanın geçerliliği uzun ve güvenilir bir yerden olduğuna özen gösterin. Bu noktada, Boğaziçi Enstitü en iyi, en güncel ve en yeni bilgileri içeren eğitimleri üreten kurumdur. Bu eğitimleri uzman kadrolarıyla hazırlar. Eğitimi bitirmeye hak kazanan öğrencilerine uluslararası geçerliliği olan, üniversite onaylı sertifika verir. Hem verdiği bu değerli sertifika hem de eğitim içeriklerinin kalitesi sizi diğerlerinden bir adım öne çıkaracaktır. Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformundan nitelikli eğitim danışmanı olma kursu için inceleme yapabilirsiniz.

 

Nitelikli Eğitim Danışmanının Sorumlulukları Nelerdir?

Eğitim danışmanı olma yolunda ilerliyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır. Gerekli kılınan şartları yerine getirdiğiniz takdirde işinizde başarılı olabilirsiniz. Gelin, hep beraber eğitim danışmanının sorumlulukları nelerdir? hep beraber araştıralım.

Kayıt Sonrası Öğrencilerin Gelişimlerini Takip Etmek: Bu, Nitelikli eğitim danışmanının en önemli görevidir. Öğrenciye gelişim odaklı yaklaşmak yarar sağlayacaktır. Bu sayede öğrenci eksikliklerinin farkına varabilir. Eksikliklerinin üzerinde duran öğrencide başarı oranı yükselecektir. Bu bağlamda öğrencinin analizini yapmak çok önemlidir. Öğrencinin sorunlarına çözüm önerileri sunmanız başlıca etmenlerdendir.

Kuruma Yeni Öğrenci ve Prestij Kazandıracak Pazarlama Faaliyetleri Yapmak: Çalışılan kurumun öğrenci kapasitesi önemlidir. Bu aşamada öğrenci sayısı ve kurumun bilinirliği orantılı ilerler. Bundan dolayı prestij kazandıracak reklam yapmak yerinde olacaktır. Kurumun insanlar tarafından rağbet görmesi tanınmak açısından fark yaratır. Nitelikli eğitim danışmanı bu faaliyetleri de takip etmelidir.

Telefonla veya Yüz yüze Eğitim Danışmanlığı Hizmeti Vermek:Nitelikli Eğitim danışmanı olmanın bir diğer önemli şartı da budur. Eğitim danışmanı, öğrenciyle devam nitelikli bir diyalog halinde olmalıdır. Bundan dolayı iletişim becerilerinin kuvvetli olması gerekir. Öğrenci ile irtibat halinde kalınmasında yarar vardır.

Danışmanlık Yaptığınız Öğrenciyi İyi Tanımak: Sizin öğrenci ile ilişkiniz bu aşamada çok önemlidir. Danışmanlık yaptığınız zaman diliminde gerekli analizleri yorumlamalısınız. Yaptığınız analizleri bir sonuca vardırıp doğru bir strateji üretmelisiniz. Bu aşamada yaptığınız analizin objektif olması çok önemlidir. Öğrenci ile iletişim odaklı çalışmanız her iki tarafı da olumlu etkileyecektir.

Kurum İçi İşleyişine Ayak Uydurmak: Başarılı bir eğitim danışmanı olmak istiyorsanız bunu göz ardı etmemelisiniz. Ortama uyum sağlayabilmek oldukça önemlidir. Dolayısıyla kurum ile birlikte ilerlemek daha mantıklı olacaktır. Danışmanlık açısından kurumların kendi koşulları olabilir. Bu koşullara adapte olabilmek fark yaratacaktır.

İstek ve Şikayetlere Zamanında ve Etkin Bir Şekilde Cevap Vermek: Çalıştığınız kurumda her şey yolunda gitmeyebilir. Genel anlamda istek ve şikayetlere yeterli cevap verebilmek çok önemlidir. İletişim bağının önemini bir kere daha vurgulamakta fayda görüyoruz. Zamanında çözüme kavuşturulan sorun, artık bir sorun olmaktan çıkar. Bu bağlamda kişisel tavrınızı koruyabilmeniz gerekmektedir.

 

Nitelikli Eğitim Danışmanında Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Şimdi de Nitelikli eğitim danışmanında olması gereken özelliklernelerdir? hep birlikte öğrenelim.

İş Disiplinine Sahip Olmak: Plan ve program dahilinde ilerlemeniz size her zaman yarar sağlayacaktır. Yapılan her işte olması gerektiği gibi disiplin kavramı çok önemlidir. Belirli bir iş disiplininde olmanız sizi bir adım öne atacaktır.

Problem Çözme Yeteneğine Sahip Olmak: Bu aşamada dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Örneğin; sürece uygun hareket etmek bunların başında gelir. Soğukkanlılığınızı korumalısınız oldukça önemlidir. Olaylara farklı bakış açılarından bakmalısınız. Gelen istek veya şikayeti doğru yorumlayıp sonuca bağlamanız gerekir. Bunlar, problem çözme yeteneğine sahip olmanın temel kurallarıdır.

İnsan İlişkilerinde Başarılı Olmak: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi iletişim kavramı oldukça önemli konulardan biridir. İnsanlarla aranızdaki bağı kuvvetlendirmeniz gerekir. Doğru bir iletişim ile birçok şey başarabilirsiniz. İnsan ilişkilerinde başarılı olmanın psikolojik açıdan da oldukça önemi vardır. İnsanlarla iletişimi kuvvetli tutmanız fayda sağlayacaktır.

Sözlü ve Yazılı İletişim Kanallarını Etkin Bir Şekilde Kullanabilmek: Bu aşamada işin içine gördüğünüz eğitim giriyor. Eğitim aşamasında öğreneceğiniz bu türde bilgiler altın değerindedir. Bu bir eğitim danışmanında olması gereken oldukça önemli bir özelliktir. Bu özellikleri başarıyla yerine getirdiğiniz takdirde ön planda olacaksınız.

Yoğun Çalışma Temposuna Uyum Sağlayabilmek: Her mesleğin kendine özgü zorlukları vardır. Eğitim danışmanının öğrencilerle olan yoğun temposunu da bu zorluklara dahil edebiliriz. Elbette ki asıl görev, öğrenci ile doğru bir iletişimde olmaktır. Bu yoğun tempoya ayak uydurursanız her iki tarafı da olumlu etkilemiş olursunuz.

Yüksek Motivasyon Sahibi Olmak: Gün içinde enerjik olmalısınız. Enerjinizi karşı tarafa da hissettirmelisiniz. Böylece öğrenci de sizin tutumunuzdan feyzalacaktır. Yüksek motivasyon ile başlanılan bir gün, mutlaka verimli geçer. Bundan dolayı motivasyonunuzu yüksek tutmayı ihmal etmeyin.

Güler Yüzlü ve Samimi Olmak: Gerek öğrencilere gerekse kurumdaki eğitmenlere karşı güler yüzlü olmalısınız. İçten ve samimi olmak çok önemlidir. Bir eğitim danışmanı daima güler yüzlü ve içten olmalıdır. Öğrenci sizinle konuşurken samimi bir ortam yaratmanız gerekir. İstenen analizleri yapabilmek için de bu ortama ihtiyaç duyulur. Bundan dolayı gülümsemeyi unutmayın.

Planlama ve Organizasyon Becerisi Göstermek: Yeteri kadar disiplin sahibiyseniz bu madde sizler için çok kolay. Nitelikli eğitim danışmanı olma kursunda da öğrenebileceğiniz bu madde oldukça işinize yarayacak. Bu aşamada gerekli kılınan şartları ve koşulları yerine getirmeniz gerekir. Planlı ve programlı olmanın hayatınızda yaratacağı kolaylıktan bahsetmiştik. Bu maddeyi de bununla bağdaştırabiliriz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?