NFT Nedir? Ne İşe Yarar?

NFT Nedir? Ne İşe Yarar?


Son zamanlarda ünlü isimlerin birçoğu, Türkçesi “değiştirilemeyen token” olan NFT’yi kullanarak binlerce dolar parayı cebine indirdi. Ünlü isimlerin etkisi ile gündem yaratan NFT kelimesini de birçok kişi merak etti. Peki NFT nedir, nasıl çalışır, ne işe yarar? Bu içeriğimizde geleceğimizin dijital varlığı olan NFT konusuna değiniyoruz.

NFT Nedir? Ne İşe Yarar?

Dünyadaki her sektörün sıklıkla kullandığı gibi sanat sektöründe de teknolojinin yönü ve kullanımı, müşterilerin istekleri doğrultusunda gelişiyor. Dijitalleşme yolunda daha fazla istek gösteren sanat eserleri, NFT ile beraber “dijital sanat” haline bürünüyor. Dijitalleşen sanat eserleri, NFT şeklinde blok zincir (blockchain) altyapısına bağlanıyor ve sanat eserlerindeki taklit edilme endişesi de tarihe karışıyor.

Peki taklit edilememeyi sağlayan NFT nedir? NFT kelimesinin açılımı Non-Fungible Token olarak isimlendiriliyor. Bu kelimenin Türkçesi olarak da “değişimi imkansız olan para” tanımı kullanılıyor. Özel bir kriptografik token çeşidi olan NFT’ler, hiçbir bir şekilde kopyalanamıyor, çoğaltılamıyor ve değiştirilemiyorlar. Yani NFT türünün tek örneği olarak karşımıza geliyor.

NFT’nin özel ve biricik oluşu ile kendi çeşidinden bir token takasının da tüümüyle engelliyor. Böylece NFT’ye entegre edilmiş olan bir sanat eserinin özgünlüğü basit bir şekilde biliniyor ve bu sanat eserlerinin kopyalanıp çoğaltılmasının da önüne geçiliyor.

NFT’ler, gerçek hayattaki koleksiyon değeri taşıyan tüm ürünlerin dijital alandaki parçası ya da karşılığı olarak da tanımlanıyor. Bu konu için en doğru örneklerden biri de 1990’lı yılların sonunda piyasa sürülen ve son derece popüler olan futbolcu bilgi kartları. Üretilen bu NFT’leri de futbolcu kartlarının çoğaltılamayan ve değiştirilemeyen dijital bir versiyonu olarak düşünebiliriz.

NFT Nasıl Çalışır?

NFT’lerin üretilmesi ve çıkarılması için farklı evreler bulunur. Bunlardan en tanınan ve popüler olanı, ethereum blok zinciri üzerinde benzersiz varlıklar çıkarmak ve al-sat işlemini gerçekleştirmek için bir standart olan ERC-721’dir.

ERC-721’den daha yeni ve gelişmiş diğer bir standart sistem ise ERC-1155’tir. ERC-1155; tek bir sözleşmenin hem yerine konabilir hem de eşsiz token türlerini dahil etmesine imkan tanımış, tamamen yeni fırsatlar ortaya koymuştur.

NFT Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

NFT tokenlar ne kadara satılır ve NFT fiyatları nasıl belirlenir gibi birçok soru, son günlerde insanların gündeminde. Nadir ve kısıtlı sayıda olan sanat eserleri gibi NFT tokenların piyasa fiyatları da pazardaki arz-talep ilişkisine bağlı bir şekilde biçimlenir.

Yani NFT ürünleri ve tokenların önceden belirlenmiş bir piyasa değeri yoktur. NFT fiyatları genellikle açık arttırma ile ya da doğrudan satıcı ve alıcı arasındaki değerlendirmeye göre belirlenir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?