Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-24T14:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Neuro Linguistik Programlama Nedir?

Neuro Linguistik Programlama Nedir?


Bu makalede, ilk söylendiğinde anlaşılması zor gelen Neuro Linguistik Programlama kavramına açıklık getireceğim. Bununla birlikte yazının sonunda NLP eğitimine dair aklınızda soru işareti kalmayacak! Hadi öyleyse başlayalım.

Neuro; Görme, duyma, tat ya da koku alma gibi duyuları kapsar. Aynı zamanda dış dünya ile ilgili deneyimlerinizi de dâhil edebiliriz. Yani neuro, bilinçli ya da bilinçaltı düşüncelerini dönüştüren bir süreçtir.

Linguistik; Bu kavramı dilin, deneyimlerimize anlam kazandırması açısından ele alabiliriz. Ne demek istiyorum? Mesela deneyimlerinizi kendinize ya da başkalarına iletmek olabilir. Unutmayın. Dili kullanma biçiminiz, kimliğiniz ve düşünce yapınızın dışa vurumudur.

Programlama; Biliyorsunuz ki her davranış, bir dizi düşünce ve tutum sonucu oluşur. Bu oluşumlar belirlenerek gerekli kodlamalar yapılır. Bu sayede de alt sistemleri kavrayabilirsiniz. Aynı zamanda deneyimleri irdeleyerek oluşum basamaklarını belirleyebilirsiniz. Üstelik sadece bu da değil! Hedefe ulaşmak için belirlediğiniz basamakları yeniden düzenleyebilirsiniz. Elde ettiğiniz sonuçlar, sizin kişisel programlarınızın ürünüdür.

 

NLP’de Ruh Hâli

Günlük hayatınızda günün akışını belirleyen etmen sizsiniz. Moraliniz bozuksa o günü kötü geçirirsiniz. Mutlu hissediyorsanız bunu çevrenizdekilere yansıtırsınız. Özetlemek gerekirse kısa günün kârı ruh hâlidir. Gün içindeki ruh hâlinize göre şekillenirsiniz. Bu kavram, NLP’ de oldukça sık kullanılıyor. O hâlde hadi gelin bu konuyu masaya yatıralım.

Bazı insanlar için çeşitli benzetmeler yapıldığını duymuşsunuzdur. ‘’Dev gibi çocuk!’’ ya da ‘’Yılan gibi kadın!’’ gibi. Aslında bu durumu resimli romanlarla bağdaştırabiliriz. Nasıl mı? hemen söyleyeyim. Bir özellik abartılarak bir tip imgesi oluşturur. Gün içinde birbirinden farklı ruh hâllerine bürünürüz. Başka ruh hâllerinde dolaştıktan sonra kendimizi evimize dönmüş gibi hissederiz. İşte bu bizim genel ruh hâlimizdir. Bu ruh hâllerini dört açıdan değerlendirebiliriz.

 

Fizyolojiniz

Bedeninizin durumu ya da sağlıklı ve dengeli duruşu olabilir. Yani tipik duruşunuz. Mesela bir ressam resminizi çizseydi hangi kısımları öne çıkarırdı? Tüm bunlar fizyolojik yapıyla ilgilidir. Hatta enerji düzeyinizden tutun, bu düzeyin yürüyüşünüze yansımasına kadar fizyolojiyle ilgilidir.

 

Düşünceleriniz

Burada da tahmin ettiğiniz sorular yer alıyor. Mesela zihniniz açık mı? yoksa berrak ve keskin mi? Zihinsel enerji düzeyiniz aşağıda mı yukarıda mı? gibi. Unutmayın. NLP, size zihin açıklığı kazandırır.

 

Baskın Duygusal Haliniz

Bu duygusal hâl devamlı olarak değişebilir. Mutluluk, hüzün, üzüntü ya da öfke olabilir. Kısacası bunlar kalp temelli duygulardır. Bu duygular karşınızdaki kişiye göre de farklılık gösterir. Mesela kendinizi yeteri kadar ifade edemediğinizde duyduğunuz öfke. Ya da hoşlandığınız kişiye karşı heyecan duygusu. Heyecan duygusunun da kendi içinde birçok alana ayırabiliriz. Beklenti içinde olduğunuz biri size mesaj attığında heyecanlanırsınız. Bu heyecan sizi doğrudan mutluluk denilen duyguya götürür. Konuştukça daha da konuşmak istersiniz. Bununla beraber çok değer verdiğiniz insana çok daha fazla kızarsınız. Tüm bunlar insani duygular ile alakalıdır. Bu duygu sayesinde ruh hâlinize göre şekil alırsınız. Hepsi birbiriyle bağlantılı öyle değil mi? Uzun lafın kısası, kabınızda ne varsa dışınıza da o taşar. NLP Eğitimi sayesinde bu tür duygularınızı kontrol altına almayı öğreneceksiniz.

 

Manevi Durumunuz

Kendinizden daha büyük ve yüksek bir varlıkla iletişim kurduğunuzu hayal edin. Bunu istediğiniz gibi düşünebilirsiniz. Enerji, insanlık, ya da bir varlık olabilir.  Burası, NLP çalışmalarında nörolojik düzeyler tablosundaki kimlik ötesi denilen alandır.

 

NLP Eğitimi Nasıl Oluyor?

NLP eğitimi nasıl oluyor? sorusunu sizler için birbirinden farklı örneklerle anlatacağım. Makalenin başından itibaren NLP’nin duygularla ilgili olduğunu ifade ettik. Bu örnekleri pekiştirmeye ne dersiniz?

Diyelim ki bir arkadaşınız size yalan söyledi. Peki, yalanın arkasında ne var? Tabii ki korku! Yalan söyleyen kişi, ne kadar iyi bir insan olduğuyla ilgili kalıpları kaybetmekten korkuyordur. Ya da iş arkadaşınız şirkette sizi eleştirdi. Bunun arkasında da korku var. Senin projen kabul edilebilir, benimki edilemez korkusu. Gündelik hayatımızda korkuların nedenini görebilmek güç ister. Hatta şöyle betimleyebiliriz. Korkunun nedeni, Evdeki çocuğa ‘’Dolabın arkasında öcü var’’ diye korkuttuktan sonra ışığı açıp, ‘’Bak, öyle bir şey yokmuş!’’ demeye benzer. Biz burada korku duygusundan yola çıkarak örnek verdik. Bu ve çok daha fazlasını NLP eğitimi sayesinde edineceksiniz. Duygularınızı kontrol altına alıp gerekli analizleri yapacaksınız. Eğitimde öğrendiklerinizi günlük yaşantınızla da bağdaştıracaksınız. NLP eğitimi nasıl oluyor? sorusunu birkaç örnekle pekiştirdik. Sıra geldi NLP eğitimi nereden alınır? Sorusuna. O hâlde okumaya devam edin.

 

NLP Eğitimi Nereden Alınır?

NLP ve NLP’yi kapsayan duygular hakkında birçok bilgi verdik. Sıra geldi çok daha fazlasını öğrenebileceğiniz bir yerden bahsetmeye! Yukarıda da belirttiğim gibi. Çoğu insan NLP eğitimi alabileceği güvenli bir platform arayışında. Biliyorsunuz. Bu alanda birçok farklı eğitim platformları eğitim veriyor. Bu noktada sizin için en iyi olan enstitüyü bulmalısınız. Ayrıca kendinize yapacağınız en büyük yatırımı doğru bir platformdan seçmelisiniz. Geleceğinizi inşa ederken ince eleyip sık dokumanız gerekiyor. Bundan dolayı da detaylı bir inceleme gerçekleştirmek zorundasınız. Bu detaylı araştırma sizi yorabilir. Ya da sizi yormamak adına şöyle yapalım. Siz yerinizde kalın! Biz sizlere hem kalite standartları oldukça yüksek hem de verim alabileceğiniz bir platform önerelim. Bununla birlikte tecrübeli akademik kadroyla çalışan ve dersleri keyifli geçen bir yerden bahsedelim. Tecrübeli, kaliteli ve güvenli bir Enstitü arayışında olabilirsiniz. Çok normal. Peki, yukarıda saydığımız onca şeyi karşılayan bir Enstitü var mı? Tabii ki var! Boğaziçi Enstitüsü! Neden mi?  Çünkü Boğaziçi Enstitüsü size en iyi eğitimi verecek olan enstitüdür. Burada sizin geleceğiniz bizim önceliğimizdir. Bu sebeple de eğitmenlerimiz, katılımcıların geleceği için ne kadar önemli olduğunu biliyorlar. Dolayısıyla da eğitimde alacağınız dersler oldukça verimli ve keyifli geçiyor. Derslerden aldığınız verimi iş hayatınızda da kullanabilme fırsatı ediniyorsunuz. Üstelik bu alana dair bilgili olduğunuzu aldığınız sertifikalarla belli ediyorsunuz. Eğitimde öğrendiğiniz bilgileri yaşantınızla da bağdaştırma fırsatı edinebiliyorsunuz. Bu eğitim, sizin kişisel gelişiminizi zirveye taşıyacak. Aynı zamanda aldığınız eğitimi CV’nizde belirterek rakiplerinizin önüne geçeceksiniz. Bununla beraber NLP Eğitimine dair her şeyi öğreneceksiniz! Az önce de belirttim. Boğaziçi Enstitüsünün verdiği sertifikalar sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkarır. Neden mi? Çünkü Boğaziçi Enstitüsü uluslararası akredite olan İngilizce sertifika veriyor.

NLP Eğitimi sonunda alacağınız sertifikalar şunlardır;

 1. Boğaziçi Enstitüsü NLP Eğitimi bitirme sertifikası
 2. Üniversite onaylı NLP Eğitimi belgesi
 3. Uluslararası akredite olan İngilizce NLP Eğitimi belgesi alacaksınız.

Bu aşamada aldığınız sertifikaların kişisel gelişiminizdeki önemi saymakla bitmez. Bu eğitimi edinmek istiyor olabilirsiniz. Bunun için de Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformunu ziyaret edebilirsiniz. Bununla birlikte NLP Eğitimi hakkında inceleme yapabilirsiniz. Bu eğitimin yanında gelişiminizi zirveye taşıyacak olan diğer eğitimlerin listesini de sizler için aşağıda paylaşacağım. Dilerseniz yazıların üzerine tıklayarak istediğiniz eğitimin sayfasına ulaşabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?