Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-10-06T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Mülakat Soruları ve Cevapları

Mülakat Soruları ve Cevapları


Mülakat soruları, iş başvurularında birçok adayı tedirgin etmektedir çünkü mülakat soruları karşısında her zaman tatmin edici cevapları vermek kolay değildir. İş görüşmelerinde sorulan en popüler mülakat soruları ve bu soruların cevaplarını sizler için hazırladık.

Mülakat soruları ve cevapları ile iş görüşmelerinde daha rahat kendinizi ifade edebilecek, en popüler mülakat soruları ve cevapları ile gideceğiniz tüm iş görüşmelerinde hazır olabileceksiniz. İşte iş görüşmelerinde size kesin başarı sağlayacak mülakat soruları ve cevapları...

En Popüler Mülakat Soruları Nelerdir?

İş görüşmelerinde sorulan en popüler mülakat soruları şunlardır:

 1. Bize deneyimlerinizden bahseder misiniz?
 2. Bize kendinizden bahseder misiniz?
 3. Niçin bizimle çalışmak istiyorsunuz?
 4. Zayıf yönleriniz nelerdir?
 5. Neden sizi seçelim?
 6. 5 sene sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?
 7. Sizi en çok ne motive eder?
 8. Maaş ya da ücret beklentiniz nedir?
 9. Başarılarınızdan bahseder misiniz?
 10. Başarısızlıklarınızdan bahseder misiniz?

1. Bize Deneyimlerinizden Bahseder misiniz?

Bu soru için verilebilecek en iyi cevap, sorumluluklarınızı ve başarı öykünüzü detaylı olarak kendinizden emin biçimde tanımlamak ve bunları iş görüşmesi yaptığınız işe bağlamaktır.

Deneyimlerinizi başvurduğunuz pozisyondaki iş tanımı ile ilişkilendirin, böylelikle işe alım yapan kişi, işi yapmak için gereken özelliklere sahip olduğunuzu görebilir. Genellikle direkt yeni işin gereklilikleri ile alakalı önceki sorumluluklarınıza odaklanın.

 

 

2. Bize Kendinizden Bahseder misiniz?

Bu soru, genellikle insan kaynakları uzmanlarının soracağı soruların başında gelmektedir. Kendiniz ve neden bu iş için ideal bir aday olduğunuz hakkında konuşmaya hazır olun. İK uzmanı, neden bu iş için mükemmel bir aday olduğunuzu bilmek isteyecektir.

Kendiniz ile ilgili sorulara mutlaka kişisel bilgilerinizi vererek cevap verin, bu noktada aşırıya kaçmayın. Kişisel zevklerinizi, hobilerinizi ya da büyüdüğünüz yeri anlatabilir, eğitim hayatınızdan bahsedebilirsiniz.

3. Niçin Bizimle Çalışmak İstiyorsunuz?

Bu pozisyon için neden ve niçin uygunsunuz? İşe alınsaydınız neleri başarırdınız? Bu mülakat soruları, mülakatı yapan kişiye iş ve kurum hakkında bildiklerinizi gösterme fırsatı sunar. Bu sebeple kurumu, markayı, kurumun sağladığı hizmetleri, kurum kültürünü ve misyonunu daha öncesinde araştırmak fayda sağlayacaktır.

Bu mülakat soruları için en uygun cevap, bu pozisyon için neden uygun olduğunuzu doğrudan yanıtlamak ve kurumun size en çok hitap eden yönlerinden bahsetmek olacaktır.

4. Zayıf Yönleriniz Nelerdir?

İnsan kaynakları uzmanlarının soracağı mülakat soruları arasında yer alan bu soru, geliştirmeniz gereken yönlerinizi ne denli bildiğiniz ile alakalıdır. Bu soru, işe alım yapan kişiye iş için yeterli nitelikte olduğunuzu göstermek için iyi bir fırsattır. İnsan kaynakları uzmanı, zayıf yönlerinizi ne kadar iyi bildiğinizi ve bunları nasıl geliştirebileceğinize dair bilgileri öğrenmek isteyecektir.

5. Neden Sizi Seçelim?

Bu pozisyon için en iyi aday siz misiniz? İnsan kaynakları uzmanı gereken tüm özelliklere sahip olup olmadığınızı mutlaka bilmek ister. Neden işe alınması gereken kişi olduğunuzu burada açıklayacaksınız.

Neden işe girmeniz gerektiğini açıklayan net, tutarlı ve doyurucu bir cevap verin. Gerçekten net olun, insan kaynakları uzmanları mülakat soruları için her zaman net cevaplar ister, özellikle bu gibi sorularda kaçamak cevapları bir kenara bırakın.

6. 5 Sene Sonra Kendinizi Nerede Görüyorsunuz?

En popüler mülakat soruları arasında bulunan bu soru, insan kaynakları uzmanının kariyer hedeflerinizin kurumun hedefleri ile uyumlu olup olmadığını anlamalarına yardımcı olur. Aynı zamanda kurumda ne kadar kalıcı olacağınız konusunda da onlara bir fikir verir.

Gelecek planlarınızla alakalı soruları yanıtlamak zor gelebilir ancak mutlaka dürüst olmanız gerekir. Beylik cümleler kurmaktan kaçının, gerçek hedeflerinizi tutarlı bir şekilde açıklamaya gayret gösterin ve tutarsız olmayın. "5 yıl uzun bir zaman, ne olacağı bilinmez" gibi kaçamak yanıtlar vermeyin, net olun.

7. Sizi En Çok Ne Motive Eder?

İnsan kaynakları uzmanı bu soruyu sorarken sizi tetikleyen şeylerin ne olduğunu keşfetmeye çalışır. Aynı zamanda moralsiz olduğunuzda kendinizi nasıl ve ne kadar sürede toparladığınızı da bilmek ister. Bu soruya gerçek cevaplar vermeniz önemlidir. Bu soru bir yargılama sorusu değildir, tamamıyla kişiliğiniz ile alakalıdır.

8. Maaş ya da Ücret Beklentiniz Nedir?

Maaş aralığına dair beklentiniz nedir? Para ile alakalı soruları yanıtlamak her zaman zor olur. Kendinizi yetersiz tanıtmak ya da bir pozisyon için kendinize fiyat biçmek istemeyebilirsiniz. Fakat insan kaynakları uzmanı çalışmalarınız için belirlediğiniz ücreti bilmek ister. İlk görüşmenizde mülakat soruları arasında çok sık yer almasa da ücret beklentisi sorulduğunda mutlaka cevap verin. “Size bırakıyorum, belirlemedim” gibi ucu açık cümleler kurmayın. Aynı zamanda net sayıda vermeyin, ortalama bir rakam söyleyin.

9. Başarılarınızdan Bahseder misiniz?

Başarınızla alakalı sorular, insan kaynakları uzmanlarının iş ahlakınız ve önceki başarılarınız hakkında detaylı bilgiler edinmesine yardımcı olur.

Böyle bir soruya yanıt verirken narsist görünmek hoş olmayacaktır, ancak başarı hikayelerinizi de anlatmanız gerekmektedir. Kendinizi çok ön plana çıkarmayan, daha çok ekip işlerinizdeki başarılarınızı anlatın. Bunun dışında yaptığınız çalışmalardan örnekler verin, çalışmalarınızı övmeyin, yalnızca çalışmalarınızda bahsedin. Başarılı olup olmadığına karar veren kişi insan kaynakları uzmanı olsun.

10. Başarısızlıklarınızdan Bahseder misiniz?

Başarısız olmak kötü bir şey değildir bu yüzden bu gibi mülakat soruları, sizin dürüstlüğünüzü ölçmek için sorulur ve bu soruların cevapları da samimi, gerçek cevaplar olmalıdır.

İnsan kaynakları uzmanları, bu soruyu ne kadar başarısız biri olduğunuzu öğrenmek için değil, başarısızlık karşısında nasıl davrandığınızı görmek için sorar. Bu nedenle dürüst ve detaylı cevaplar verin. Kendinizi küçük düşürmekten korkmayın, her insanın başarısız dönemleri olur, bunu göz önüne alın.

İş görüşmelerinde birbirinden farklı mülakat teknikleri ve mülakat türleri kullanılmaktadır. Bu teknikleri bilen kişiler, görüşmelerde daha avantajlı hale gelir çünkü mülakatın nasıl yapılacağı ve ne tip sorular sorulacağı hakkında fikir sahibidir.

Mülakat Nedir?

Mülakat; işveren ve aday arasında bilgi edinmek için yapılan, sözlü etkileşim olarak tanımlanmaktadır.

Mülakat ve iş görüşmeleri, adayın ilgili pozisyon için uygun olup olmadığını belirlemek için yapılır ve hem işveren hem de aday için iyi bir fırsat oluşturur. İşveren, adayı tanırken aday ise firmayı ve çalışmanın detaylarını öğrenir. Böylece sağlıklı bir iş birliği oluşturma imkanı edinilir.

 

 

Mülakat, genellikle aday kişinin deneyimleri, başarıları, çalışmaları ve genel bilgileri hakkında görüşmek için yapılır. Bu tür genel bilgiler, geleneksel yöntemler ile adaylarla görüşülerek kolayca toplanabilmektedir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?