Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-01-30T00:00
kocluk-egitimi
Modem İnternet Kurulum Ayarları Nasıl Yapılır?

Modem İnternet Kurulum Ayarları Nasıl Yapılır?


Yeni bir modem aldınız, yada evinize yeni bir internet aldınız kurulum yapmak istiyorsunuz veya modeminize reset atıldı bu gibi durumlarda nasıl bir yol izleyeceğimizi anlatan bir yazıyla sizlerleyiz. Bu tip işlemlerde genel itibari ile işin mantığı hep aynı şekilde ilerlemektedir yani bu bilgiden sonra bu tür konularda daha kolay çözüm üretebiliriz.

Öncelikle her modemde bazı durumlar farklı olabilir ama genel itibari ile benzer ayarlar ve durumlarla karşı karşıya kalacağız. Biz yazımızda sizlere örnek olarak Netis modem kurulumunu anlatacağız. Bu işleme başlamadan önce bizim için kritik bilgi olan modem internet servis sağlayıcınızın size vermiş olduğu internet kullanıcı adı (aboneno@servisaglayıcınet gibi) ve şifresi gerekmektedir. Bu bilgiler sizde yoksa servis sağlayıcınızla iletişime geçerek veya online işlem merkezine erişebiliyorsanız oradan bu bilgileri edinmeniz gerekmektedir. Aksi halde kurulum başarılı olmaz.

Kurulum işlemine başlayalım öncelikle modeminizin güç kablosunu ve bilgisayar ile iletişimini sağlayan ethernet kablosunun takılı olduğundan emin olunuz. Modeme ulaşmak için bize modemin IP adresi gerekmektedir. Genellikle default olarak modemin kutusunda veya modemin arka yüzündeki etiketinde (192.168.1.1) gibi ip adresini görebilirsiz. Eğer bunlar sizde mevcut değilse ve 192.168.1.1 adresinden de modemin arayüzüne ulaşamazsanız görseldeki CMD üzerinden IP adresi bulma yöntemini uygulayabilirsiniz.

Öncelikle başlata CMD veya Komut Sistemi yazıp komut sitemini çalıştıralım.

Modemin-ip-adresini bulmak

 

Daha sonra açılan ekrana ipconfig parametresini girelim. Eğer modeminiz doğru olarak bağlı ise size ip adresini verecektir. Doğru adres için bakacağımız satır Default Gateway kısmıdır.

ip config

Artık modeme ulaşacağız IP elimizde. Bundan sonra modemin arayüzüne yani yönetim paneline girerek kendi ayarlarımızı tanımlamamız gerekmektedir. Bunun için internet tarayıcımızı açarak adres satırına modem IP sini yazmamız gerekmektedir. (Güncel bir tarayıcı kullanmanızı öneriririz.)

Modem ipsine nasıl girilir

Bu adresi yazıp onayladıktan sonra karışımıza aşağıdaki görsel gibi modemin arayüz giriş ekranı gelmelidir.

Modem giriş ekranı
Modem arayüzüne giriş yapabilmek için de bir kullanıcı adı ve şifre gereklidir. Burada kullanıcı adı ve şifre istenmesindeki sebep ağımıza bizim internetimizi kullanan pek çok kişi katılabilir işte bu yüzden sadece yönetim ekranına bizim giriş yapabilmemiz için tasarlanmıştır. Bu kullanıcı adı ve şifre servis sağlayıcıdan aldığımız kulllanıcı adı ve şifre DEĞİLDİR. Bu sadece modem arayüzüne erişmek için kullanılır. Bu kullanıcı adı ve şifreninde genelde standartları vardır. Modem arkayüzündeki etiketten bu bilgiye ulaşabilirsiniz. Aşağıda bazı örnek giriş bilgileri verilmiştir.

Modeminiz Netis veya Huawei ise 
Kullanıcı Adı : guest
Şifre : guest

Modeminiz Zyxel ise 
Kullanıcı Adı : admin
Şifre : 1234 (ttnet,turktelekom)


Modeminiz Airties ise 
Kullanıcı Adı : Boş bırakılarak Giriş yapınız
Şifre : Boş bırakılarak Giriş yapınız

Modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra kurulum işlemine başlayabiliriz. Genellikle uzmanlık gerektiren ayarlar pas geçilerek kurulum kolaylığı sağlamak için Hızlı Kurulum seçeneği ile ilerlemeyi tavsiye ediyoruz.
Netis Modem arayüzü

Hızlı kurulum çok fazla ayar gerektirmeyen pratik bir yöntemdir.

Modem kurulumu aşamaları

Bu adımlarda internet kurulumumuzu ve Wireless yani kablosuz bağlantı ayarlarımızı da tanımlamış olacağız.

vcı ayarları

VPI : 8 ve VCI : 35 ayarlıyoruz.

Modem kurulumu nasıl yapılır

PPPoE/PPPoA ayarlarını seçiyoruz.

İnternet kullanıcı adı ve şifre

Bu kısımda internet servis sağlacısından aldığımız internet kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz. Buradaki kullanıcı adı ve şifreden amacımız satın olduğumuz internet hizmetinin doğrulanması içindir. Bu kısıma girilen kullanıcı adı ve şifre servis sağlayıcı tarafından size verilmiş olmalıdır. Örneğin kullanıcı adı şu şekilde olabilir abone no ve hizmet aldığımız sağlayıcının kısa adı 1111111111@ttnet veya 1111111111@turknet bu şekilde olmalıdır.

Aşağıdaki görseldeki aşamada kablosuz bağlantı için bazı ayarlar oluşturmamız gerekmektedir.

Kablosuz için bir ağ adı girmeliyiz. Bu sizin modeminizin kablosuz sinyalini dağıtırken kullanacağı ad olacaktır. Aynı şekilde bir de wifi ağının parolasız olmasını istemiyorsanız kablosuz ağ için bir şifre belirlemelisiniz.

modem wifi ayarı

Bu işlemleri tamamlayıp sonuna kadar ilerledikten sonra modeminizi üzerindeki ADSL ve INTERNET ışıklarının tamamen sabit yanmasını bekleyebiliriz. Yanmıyorsa ayarları kaydettikten sonra modem gücü kesilerek reset atılarak tekrar zaman tanınabilir. Eğer ayarlarımız doğru ise ve ADSL ve INTERNET ışıkları da sabit olarak yanıyorsa artık internet hizmetinizi kullanmaya başayabilirsiniz. Wifi adı ve şifresi ile de kablosuz olarak bağlantı sağlayıp internet hizmetini kulanabilirsiniz.

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?