Microsoft Office/MS Office Programları Nelerdir?
Teknik Bilgiler Yazıları

Microsoft Office/MS Office Programları Nelerdir?

Microsoft Office/MS Office programları; şirket, kurum ve kuruluşlarda, akademik yaşamda ve gündelik hayatta gerekli olan doküman, rapor, tablo, sunum ve grafik gibi belgelerin hazırlanmasında kullanılan yazılımların bütünüdür.

Microsoft Office/MS Office Programları Nelerdir?

Microsoft Office/MS Office programları şunlardır:

 1. Microsoft Word
 2. Microsoft Excel
 3. Microsoft PowerPoint
 4. Microsoft Outlook
 5. Microsoft Access
 6. Microsoft Publisher
 7. Microsoft OneNote

1. Microsoft Word

Microsoft Office programları word

Word yazılımı, metin oluşturma ve düzenleme alanında kullanılan bir programdır. Dünya genelinde en çok tercih edilen kelime işleme programı olma özelliği taşıyan Word’ün yüzlerce kullanışlı özelliği bulunmaktadır.

Şekilli ya düz biçimde farklı fontlar ile yazı yazma, metnin dil bilgisi hatalarını tek bir kanaldan kontrol etme, grafikler hazırlama, formlar ve dilekçeler yazıp aynı anda paylaşma gibi özellikleri ile Word, Microsoft Office/MS Office programları arasında en popüler olan yazılımdır.

 

 

2. Microsoft Excel

MS Office programları microsoft excel

Microsoft Excel, tablo ve veri düzenlemeleri için kullanılan bir programdır. Genellikle rapor oluşturma, formül yazma gibi işlemler için kullanılan Excel, sunduğu onlarca kullanışlı özellikle en sık kullanılan Microsoft Office/MS Office programları arasındadır.

Aylık gelir gider hesaplamaları, nöbet listeleri, tamamlanacak işler listesi,  formül özelliği gibi önemli özelliklere sahip olan Microsoft Excel, dünyada birçok çalışanın kullandığı en popüler Microsoft Office/MS Office programları arasında yer alıyor.

 

 

3. Microsoft Powerpoint

MS Office programları Microsoft Powerpoint

Powerpoint, çeşitli konularda grafikler, tablolar ve sunum dosyaları hazırlamaya yaran Microsoft Office/MS Office programıdır.

Görsel, animasyon ve metinlerden oluşan sunumlar hazırlama, görsel donanımı yüksek grafikler oluşturma gibi özellikleri ile Powerpoint, en popüler Microsoft Office/MS Office programları arasında yer alıyor.

 

 

4. Microsoft Outlook

outlook

E-posta almayı ve göndermeyi sağlayan Microsoft Outlook, bütün mail trafiğini kolay bir şekilde yönetmeyi sağlayan bir yazılım. Dünya üzerinde en sık kullanılan mail programı olan Outlook, Microsoft Office/MS Office programları arasında en popüler yazılımlardan biri.

5. Microsoft Access

Microsoft Office programları access

Veri tabanı oluşturmayı ve yönetmeyi sağlayan Microsoft Access, aynı zamanda tablolar oluşturmaya da imkan sağlayan bir yazılım. Veriler üzerinde matematiksel hesaplamalar, raporlama, grafikler ile analizler oluşturma ve veri tabanında saklama gibi özellikleri bulunan Microsoft Access, günümüzde binlerce şirket çalışanının kullandığı bir program.

6. Microsoft Publisher

MS Office programları publisher

Microsoft Publisher; kartvizit, broşür ve el ilanları gibi tasarımlar yapmak için kullanılan bir programdır. Kullanışlı şablonlar, renk seçenekleri, tasarım önerileri gibi birçok özelliği bünyesinde Microsoft Publisher, dünya üzerinde oldukça popüler olan bir yazılım.

7. Microsoft OneNote

Microsoft Office programları onenote

Not tutmayı ve düzenlemeyi sağlayan Microsoft OneNote özellikle öğrenciler arasında popüler olan bir yazılımdır.

PDF, Microsoft Word dosyası, resim ve ses dosyalarını kolay bir şekilde not çalışmalarına eklemeye izin veren program, aynı zamanda çevrim içi ortamda da kullanılma özelliğini de taşıyor.

Microsoft Office/MS Office Programları Nedir?

Microsoft Office/MS Office programları; Microsoft Office/MS Office tarafından geliştirilen, veri düzenleme, verileri saklama, tablo ve rapor hazırlama gibi farklı amaçlarla iş ve akademik hayatta sıklıkla kullanılan yazılımlardır.

Microsoft Office programları, kısaca MS Office programları şeklinde ifade edilir. tüm dünyada popüler olarak kullanılan uygulamalardır. Microsoft Office/MS Office programları akıllı telefon, tablet, bilgisayar gibi farklı cihazlar üzerinden kullanılabilir ve bu programlara ait dosyalar ilgili cihazlar üzerinden görüntülenip düzenlenebilir.

Microsoft Office/MS Office Nasıl Öğrenilir?

Microsoft Office/MS Office programları Office 365 Eğitimi gibi online eğitim programları ile ya da yüz yüze düzenlenen kurslar aracılığıyla öğrenilir. Microsoft Office/MS Office programlarını kişi genelde ilköğretim döneminde öğrenmektedir fakat bu programları daha kapsamlı bir şekilde kullanmak için özel olarak bir eğitim almak önemlidir.

Microsoft Office/MS Office Programları ile Neler Yapılabilir?

Microsoft Office/MS Office programları ile şunlar yapılabilir:

 • Metin oluşturma
 • Metin düzenleme
 • Slayt hazırlama
 • Verileri rapor ve tablo haline getirme
 • Verileri kaydetme
 • Not alma
 • Broşür, el ilanı gibi tasarımlar yapma
 • Hesap yapma
 • Verileri gruplandırma, analiz etme
 • Mail ile iletişim kurma

Microsoft Office/MS Office programları ile yapılabilecekler, kişinin kullanacağı programa göre değişir. Yukarıda sıralanan işlevleri her Microsoft Office/MS Office programı yerine getiremez. Örneğin Microsoft Excel programı daha çok hesap, analiz ve tablo oluşturma için kullanılırken Microsoft Word programı daha çok yazı yazmak için kullanılır.

Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat