Mesleki Sertifika Programı Nedir?
Online Eğitim Yazıları

Mesleki Sertifika Programı Nedir?

Mesleki sertifika programı, kişilerin belirli bir alanda uzmanlaşmak ve çalışmak için aldığı sertifikalı eğitimlerdir. Mesleki sertifika programı; kişinin ihtiyacına uygun, mesleki uzmanlık ve mesleki gelişim konularını içeren detaylı ders içerikleri sunar. Bu içerikler, akademik eğitmenler tarafından hazırlanır, online ya da örgün şekilde öğrenci ile buluşturulur.

Mesleki sertifika programı dersleri genellikle akademik donanımı olan eğitmenler tarafından verilir. Sertifikalı meslek kursları; üniversiteler, üniversitelerin sürekli eğitim merkezleri (SEM), e-öğrenme platformları ve online enstitüler aracılığı ile verilir.

Mesleki sertifika programı tercihi yapılırken kursun nasıl bir mesleki uzmanlık kazandırdığı, ders içeriklerinin derinliği, eğitim kurumunun referansları ve verilen sertifikanın geçerlilik düzeyi iyi araştırılmalıdır.

Mesleki Sertifika Programı Ne İşe Yarar?

mesleki sertifika programı ne işe yarar

Mesleki sertifika programı, mesleki uzmanlık ve mesleki gelişim alanlarında kişilerin eğitim süreçlerine dahil olmasını sağlayan öğretim sistemleridir. Bu kurslar sayesinde kişiler hem yapacakları işle ilgili mevcut bilgi düzeyini arttırır hem de eğitim sonunda aldığı sertifika ile bilgi ve becerilerini ispatlama imkanı bulur.

Sertifikalı meslek kursları ile bireyler mesleki uzmanlık ya da mesleki gelişim kazanır. Böylece yaptıkları meslekte gelişebilir ya da yeni çalışma alanları bulabilirler. İş başvurularında işverenler üzerinde olumlu bir imaj yaratma noktasında başarılı olabilirler. Tüm bunlar, kişinin işe alınma şansını arttırır.

Mesleki Sertifika Programı ile İşe Girilir mi?

Mesleki sertifika programı ile işe girilir. Kurum ve şirketlerin çoğu, adayları iş görüşmelerine çağırmadan önce mesleki alanlarda eğitim alıp almadığına, hangi mesleki uzmanlık sertifikalarına sahip olduğuna bilhassa bakıyor. 

Öz geçmişlerinde mesleki uzmanlık sertifikaları bulunan kişiler, iş görüşmelerinde de avantajlı bir durumda oluyor. Mesleki sertifikalar aynı zamanda yeni bir meslek edinmek isteyen kişilere yeni çalışma alanları yaratıyor.

Mesleki Sertifika Programlarının Faydaları Nelerdir?

mesleki sertifika programlarının faydaları

Mesleki sertifika programlarının faydaları şunlardır:

 • Mesleki gelişimi arttırır.
 • Mesleki uzmanlık sağlar.
 • İş görüşmelerinde avantaj sağlar.
 • Kişiye yeni çalışma alanları yaratır.
 • Kişinin, eğitime açık bir birey olduğunu gösterir.
 • Eğitim için harcanan ücretler oldukça düşüktür.
 • Öğretim süreci, akademik düzeydeki eğitmenlerce yönetilir.

Mesleki Sertifika Programı Nasıl Alınır?

Mesleki sertifika programı almak için şu adımların izlenmesi gerekir:

 • Mesleki eğitimi veren eğitim kurumuna başvuru yapılır.
 • Eğitim veren kurum, e-öğrenme platformu ise öğrenci hesabı açılır.
 • Mesleki uzmanlık istenen eğitim seçilir.
 • Eğitim ücretinin ödemesi yapılır.
 • Eğitim kayıt süreci tamamlanır.
 • Kurumun belirlediği şekilde eğitime başlanır.

Mesleki Sertifika Programı Nerelerden Alınır?

Mesleki sertifika programı örgün ya da online şekilde eğitim veren kurumlardan alınabilir. Boğaziçi Enstitüsü, mesleki gelişim ve mesleki uzmanlık sağlayan birçok eğitimi, akademik eğitmenleri ile çevrim içi ortamda öğrenciler ile buluşturur.

 

 

Eğitimi başarı ile tamamlayan öğrenciler eğitim sonunda üç farklı sertifika alır. Üniversite onaylı ve uluslararası geçerli sertifikalar ile bireyler iş görüşmelerinde öne çıkarken enstitü onaylı sertifika ile de öz geçmişlerini güçlendirebilir.

Mesleki Sertifika Nerelerde Kullanılır?

Mesleki sertifikası şu alanlarda kullanılır:

 • İş başvurusu sırasında
 • Kariyer sitelerinde
 • Öz geçmiş ve portfolyolarda
 • Sosyal medya hesaplarında
 • Kişisel internet sitelerinde

Mesleki Sertifika Programları Nelerdir?

mesleki sertifika programları nelerdir

Mesleki sertifika programları şu şekilde sıralanabilir:

Boğaziçi Enstitüsü tarafından düzenlenen sertifikalı meslek kursları yukarıdaki gibidir. Bu kursların bazıları ücretli iken bazıları ücretsiz olarak düzenlenmektedir. Eğitimlere katılım sağlamak isteyen öğrencilerin Boğaziçi Enstitüsü web sitesine üye olması ve ardından varsa kurs için gerekli ücreti ödeyerek kurslara kaydolması gerekmektedir. Yukarıdaki mesleki eğitim programlarının hepsi online ortamda düzenlenmektedir. Başka deyişle, öğrenciler derslere dilediği zaman ve bulunduğu mekan fark etmeksizin katılabilmektedir.   

Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat