online-egitimler-bogazici-enstitusu
Mobilya Ustası Nasıl Olunur? Mobilya Ustası Ne İş Yapar?

Mobilya Ustası Nasıl Olunur? Mobilya Ustası Ne İş Yapar?


En az ilkokul mezunu olan kişiler, mobilya üretimi alanında mesleki deneyim elde edip yeterlilik belgesi alarak mobilya ustası olarak çalışabilir. Mobilya ustası; koltuk, kanepe, masa, sehpa, sandalye gibi mobilya ürünlerinin üretiminden sorumludur, müşterinin isteğine uygun tasarımı yapar ve malzemeleri tedarik eder.

Mobilya Ustası Nedir?

Mobilya ustası, ahşap ve diğer malzemeleri kullanarak mobilya üreten ve onarımlarını gerçekleştiren uzman kişiye verilen mesleki unvandır. Mobilya ustaları, müşterilerin ihtiyaçlarına ve isteklerine dayanarak mobilya parçalarını yapar veya mevcut mobilyaları onarır. El becerileri ve teknik bilgileri sayesinde çeşitli mobilya parçalarını ölçü alarak, keserek, şekillendirerek ve birleştirerek hem işlevsel hem de estetik olarak tamamlarlar.

Mobilya ustaları, birçok farklı mobilya türünde uzmanlık sahibi olabilirler. Masa, sandalye, dolap, yatak veya sehpa gibi mobilyalar bu türlere örnek olarak gösterilebilir. Aynı zamanda ahşap işleme, marangozluk, oymacılık ve mobilya montajı gibi becerilere sahip olan mobilya ustaları; müşteri taleplerini göz önünde bulundururlar ve müşterilerin isteklerini doğrultusunda kaliteli bir üretim süreci geçirilmesini sağlarlar.

Mobilya Ustası Ne İş Yapar?

Mobilya ustası, ahşap gibi çeşitli malzemeler kullanarak mobilya üretimini ve onarımını sağlamaktadır.

Mobilya ustası, müşterilerin beklentilerine yönelik mobilyalar yapar ya da kötü durumda olan mobilyaların onarımını gerçekleştirir. Başarılı bir mobilya ustasının ölçü alma, şekillendirme ve kesme işlemleri için gelişmiş el becerilerine sahip olması gerekmektedir. Aynı zamanda ilgili makinelerin kullanımı hakkında detaylı sahibi olmalı ve iş güvenliğinin sağlanmasına özen göstermelidir.

 

 

Mobilya Ustası Olma Şartları Nelerdir?

Mobilya ustası olma şartları aşağıda listelenmiştir.

 • En az ilkokul mezunu olmak
 • Mobilya üretimi ve onarımı alanında mesleki tecrübe kazanmak
 • Mobilya ustalığı alanında mesleki yeterlilik belgesi almak
 • Müşteri odaklı olmak
 • Disiplinli bir çalışma anlayışına sahip olmak
 • Ekip çalışmasına yatkın olmak

Mobilya Ustası Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

Mobilya ustası olmak için en az ilkokul mezunu olmak ve mobilya ustalığı alanında yeterlilik belgesi almak gerekmektedir. Bu belge, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından verilmektedir ve belgeyi almak için ilgili eğitime katılım sağlanarak sınavı başarıyla geçmek gerekmektedir. Ayrıca meslek lisesinde Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Bölümü okuyan kişiler meslek yaşamlarında daha avantajlı olacaktır.

Mobilya Ustası Maaşları Ne Kadar?

Mobilya ustasının maaşı 15.500 TL ile 25.000 TL aralığındadır.

Mobilya ustası maaş aralığını kişinin alanındaki tecrübesine ve çalıştığı iş yerine göre değişebilir. Bir yıl deneyimli bir mobilya ustası 15.500 TL maaş alırken iki yıl deneyimli bir mobilya ustası 17.000 TL, üç yılın üzerinde deneyimli bir mobilya ustasının maaşı ise 18.000 TL’nin üzerindedir.

Mobilya Ustası Emeklilik Şartları Nelerdir?

Mobilya ustasının emeklilik şartları arasında işe başlama tarihi, prim ve yaş kriteri vardır. Ancak 8 Eylül 1999'dan sonra işe başlamış bir mobilya ustası, sigortalılık süresinden muaf tutulmaktadır. Bu gruptaki kişiler 7000 gün prim ödemek zorundadır. Emeklilik yaşı ise kadınlarda 58 ve erkeklerde 60’tır. 1 Mayıs 2008’den sonra işe başlamış bir mobilya ustası ise 7200 gün prim ödeme ve yaş koşullarına uymalıdır. Bu gruptaki kadınlar 58, erkekler ise 60-65 yaş aralığında emekli olabilir.

Yurt Dışında Mobilya Ustası Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında mobilya ustası olmak için öncelikle ilkokul mezunu olmak ve mobilya ustalığı alanında yurt dışında da geçerliliği bulunan bir mesleki yeterlilik belgesi almak gerekmektedir. Daha sonra ise yurt dışında çalışma izni almak için ilgili yerlere başvuru yapılmalıdır. Yabancı dil alanında sorun yaşayan mobilya ustalarının bu süreçte yabancı dil eğitimlerine katılım sağlamaları avantajlı bir durum olacaktır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?