Rekreasyon Uzmanı Nasıl Olunur? Rekreasyon Uzmanı Ne İş Yapar?
Meslek Yazıları

Rekreasyon Uzmanı Nasıl Olunur? Rekreasyon Uzmanı Ne İş Yapar?

Rekreasyon veya Rekreasyon Yönetimi gibi ilgili bölümlerden mezun olan kişiler, rekreasyon uzmanı olarak görev yapabilir. Rekreasyon uzmanları, insanların boş zamanlarını daha keyifli ve verimli geçirmeleri için çaba göstermektedir.

Rekreasyon Uzmanı Nedir?

Rekreasyon uzmanı, rekreasyon konusunda uzmanlık sahibi olan bir profesyoneldir. Rekreasyon uzmanları; insanların boş zamanlarını etkin ve tatmin edici bir şekilde geçirmelerine yardımcı olmak için rekreasyon programları tasarlar, bu programları organize eder ve denetler.

Rekreasyon uzmanları genellikle iletişim becerileri güçlü, yaratıcı düşünebilen, liderlik yetenekleri olan ve takım çalışmasına uyum sağlayabilen kişilerdir. İnsanların boş zamanlarında kaliteli ve anlamlı zaman geçirmelerini sağlamak için çeşitli faaliyetler ve etkinlikler organize ederler. Bu faaliyetler arasında spor etkinlikleri, sanat ve el becerileri atölyeleri, doğa yürüyüşleri, kamplar, dans dersleri, sergiler ve konferanslar gibi çeşitli etkinlikler yer alır.

Rekreasyon Nedir?

Rekreasyon; insanların boş zamanlarını keyifli geçirmeleri, dinlenmeleri ve eğlenmeleri amacıyla gerçekleştirilen etkinliklere verilen isimdir. Rekreasyon; fiziksel, sosyal ve zihinsel refahı destekleyerek kişilerin streslerinin azalmasına, ruh hallerinin düzelmesine ve sosyal yaşamlarının iyileşmesine yardımcı olur.

İnsanların boş zamanlarının keyifli ve verimli geçirmelerini sağlayan rekreasyon; yüzme, bisiklet sürme, tenis, futbol, kampçılık, piknik, dans, müzik ve resim gibi pek çok etkinliği kapsar.

Rekreasyon Uzmanı Ne İş Yapar?

Rekreasyon uzmanı; insanların boş zamanlarını verimli ve eğlenceli geçirmelerini sağlama amacıyla çeşitli aktiviteler düzenler ve bu aktiviteleri yönetir. Rekreasyon uzmanı; turizm, eğlence ve spor alanında çalışma şansına sahiptir.

Rekreasyon uzmanı; gezi, oyun, spor ve doğa etkinlikleri düzenleyerek bireylerin boş zamanlarında ruhsal ve fiziksel açıdan dinlenmesini sağlar. Organizasyonun planlama sürecinde etkinlik ekibinin yaş aralığını ve beklentilerini göz önünde bulunduran rekreasyon uzmanı, bütçe kapsamında bu etkinlikler için uygun reklam kampanyaları oluşturur.

Aynı zamanda etkinlik süreci boyunca hem katılımcıların hem de personelin güvenliğinin sağlanmasından sorumludur ve müşteri memnuniyetinin sağlanması için katılımcıların değerlendirmelerine göre programda değişikliğe gider. Bir rekreasyon uzmanı; keyifli ve verimli zaman geçirmeye yardımcı olan etkinlikler düzenlediği gibi obeziteyle mücadele etme, engelli ve yaşlı bireyler için hizmetlerin sağlanması gibi toplum sağlığını arttırmaya yönelik etkinlikler de düzenleyebilir.

 

 

Rekreasyon Uzmanı Olma Şartları Nelerdir?

Rekreasyon uzmanı olma şartları aşağıda sıralanmıştır.

  • Rekreasyon Yönetimi Bölümü’nden mezun olmak
  • Planlı ve programlı bir şekilde çalışabilmek
  • Eğlenceli aktiviteler düzenleme ve yönetme alanında başarılı olmak
  • Organizasyon yapma becerisine sahip olmak
  • Sorumluluk sahibi olmak
  • Zamanı verimli planlamayı bilmek
  • Kriz anında sakin kalmak ve krizi yönetebilmek
  • Etkili iletişim kurabilmek

Rekreasyon Uzmanı Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

Rekreasyon uzmanı olmak için Rekreasyon Bölümü ya da Rekreasyon Yönetimi Bölümü okunması gerekmektedir.

Aynı zamanda Zaman Yönetimi Eğitimi ve Kriz Yönetimi Eğitimi gibi çeşitli sertifika programlarına katılım sağlayarak kişinin mesleki deneyimini desteklemesi öz geçmişini güçlendirmesine yardımcı olacak ve iş bulma sürecini kolaylaştıracaktır.

Rekreasyon Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Rekreasyon uzmanının maaşı 23.000 TL ile 60.000 TL aralığındadır.

Rekreasyon uzmanı maaş aralığı, kişinin çalıştığı kuruma ve deneyimine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bir yıl deneyimli rekreasyon uzmanı ortalama 23.000 TL, iki yıl deneyimli bir rekreasyon uzmanı yaklaşık 25.000 TL kazanırken üç yıl deneyimli rekreasyon uzmanı ise ortalama 27.000 TL ile 60.000 TL aralığında maaş alır.

Rekreasyon Uzmanı Emeklilik Şartları Nelerdir?

8 Eylül 1999'dan sonra özel sektörde işe başlayan rekreasyon uzmanları 7000 gün prim ödemelidir. Bu kişiler sigortalılık süresinden muaf tutulurlar. Bu grupta yer alan erkekler 60, kadınlar ise 58 yaşında emekli olmaya hak kazanır.

1 Mayıs 2008 itibarıyla işe başlayan rekreasyon uzmanlarının ise 7200 prim gününü doldurması gerekir. Bu grupta yer alan erkekler için emeklilik yaşı kademeli olarak artar ve 60 yaşından başlayıp 65'e kadar devam eder. Kadınlar ise 58 yaşında emekli olur.

Yurt Dışında Rekreasyon Uzmanı Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında rekreasyon uzmanı olmak için öncelikle ilgili bölümlerden mezun olunması ve yurt dışında da geçerliliği bulunan bir diplomaya sahip olunması gerekmektedir. Bu gereklilikleri yerine getiren kişiler, yurt dışında çalışma izni alabilmek için ilgili kurumlara başvurmalıdır. Aranan bir diğer gereklilik ise ileri seviyede yabancı dil bilinmesidir. Kişi, gitmeyi planladığı ülkenin diline iyi derecede hakim olmalıdır.

Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat