online-egitimler-bogazici-enstitusu
Marka Sorumlusu Nasıl Olunur? Marka Sorumlusu Ne İş Yapar?

Marka Sorumlusu Nasıl Olunur? Marka Sorumlusu Ne İş Yapar?


İletişim fakültelerinden ya da iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden mezun olan kişiler, iş tecrübesi kazandıktan sonra marka sorumlusu pozisyonunda çalışabilir. Marka sorumlusu; markanın müşterilere sunduğu ürün veya hizmete ilişkin fiyat belirler, sektör araştırması yapar ve diğer kurumlarla yapılan iş birliklerinde mail trafiğini yönetir.

Marka Sorumlusu Nedir?

Marka sorumlusu; bir organizasyonun veya şirketin marka stratejilerini oluşturan, yöneten ve uygulayan kişiye verilen mesleki ünvandır. Marka sorumluları; markanın imajını geliştirmek, marka değerini artırmak, hedef kitleye uygun mesajlar iletmek ve rekabetçi bir avantaj yaratmak için çaba gösterir. Genellikle pazarlama departmanında görev alan marka sorumluları, markanın tüm yönlerini kapsayan stratejik kararlar alırken kreatif ve analitik yetenekleri bir araya getirir.

Marka sorumlularının görevleri arasında hedef kitlenin ihtiyaçlarını ve tercihlerini anlamak, pazar araştırmaları yapmak, rekabet analizleri gerçekleştirmek ve marka kimliği oluşturmak gibi çalışmalar da yer almaktadır. Aynı zamanda marka mesajlarını belirlerler, reklam kampanyalarını yönetirler, dijital medya stratejileri oluştururlar ve markanın etkisini ölçerler.

Marka Sorumlusu Ne İş Yapar?

Marka sorumlusu; bir şirketin veya kuruluşun marka stratejilerinin oluşturulma, uygulanma ve yönetilme süreçlerinde aktif rol oynamaktadır.

Marka sorumluları; markanın hedef kitlesi ile etkileşimini şekillendirmek, markanın değerini arttırmak ve marka sadakatini güçlendirmek gibi sorumluluklara sahiptir. Alanında başarılı bir marka sorumlusu, pazar araştırması yaparak tüketici eğilimlerini anlamaya çalışır ve rekabet analizi yaparak marka stratejilerini belirler.

Aynı zamanda markanın görsel kimliği ve iletişimini yöneterek çeşitli iletişim kanalları üzerinden markanın hem tutarlı hem de etkili bir biçimde temsil edilmesini sağlar. Marka sorumlusunun görevlerini eksiksiz bir biçimde yerine getirmesi markanın mesajlarını etkin bir şekilde oluşturulmasına ve hedef kitleye doğru bir biçimde iletilmesine katkıda bulunur.

 

 

Marka Sorumlusu Olma Şartları Nelerdir?

Marka sorumlusu olma şartları aşağıda listelenmiştir.

 • İktisadi ve idari bilimler ya da iletişim fakültelerinden mezun olmak
 • İlgili sektörde deneyim kazanmak
 • Disiplinli bir çalışma anlayışına sahip olmak
 • Etkili iletişim becerileri taşımak
 • Sorumluluk sahibi olmak
 • Analiz yapabilmek
 • Problemlere yaratıcı ve etkili çözümler üretebilmek

Marka Sorumlusu Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

Marka sorumlusu olmak için iktisadi ve idari bilimler ya da iletişim fakültelerinde yer alan lisans programlarından mezun olmak gerekmektedir. Reklamcılık, Halkla İlişkiler, İktisat ve İşletme gibi bölümler bu lisans programlarına örnek olarak gösterilebilir.

Aynı zamanda kişi, katılım sağladığı İmaj Yönetimi Eğitimi ve İş Hayatında Etkili İletişim Kursu gibi sertifika programları sayesinde öz geçmişini kuvvetlendirerek iş başvurularında ön plana çıkma şansı kazanabilir.

Marka Sorumlusu Maaşları Ne Kadar?

Marka sorumlusunun maaşı 16.500 TL ile 32.000 TL aralığındadır.

Marka sorumlusu maaş aralığını çalışanın görev yaptığı firma ve kıdemi etkiler. Marka sorumlusu 16.500 TL civarında maaş alarak işe başlar fakat zaman içerisinde maaşı 32.000 TL’yi bulabilir.

Marka Sorumlusu Emeklilik Şartları Nelerdir?

Marka sorumlusu 8 Eylül 1999'dan sonra sigortalı olarak işe başlaması durumunda 7000 gün prim ödemeli ve yaş kriterini sağlamalıdır. Aynı zamanda bu kategoride yer alan kişiler, sigortalılık süresi şartından muaf tutulur. Erkekler 60 ve kadınlar ise 58 yaşında emekli olabilir. Marka sorumlusu 1 Mayıs 2008’den sonra sigortalı olarak işe başlaması durumunda ise 7200 gün prim ödemeli ve yaş kriterini sağlamalıdır. Erkek çalışanlar bu kez 60-65 yaş aralığında emeklilik hakkını kullanabilir, kadınlar ise yine 58 yaşında emekliliğe ayrılır.

Yurt Dışında Marka Sorumlusu Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında marka sorumlusu olmak için öncelikle iktisadi ve idari bilimler ya da iletişim fakültelerinden mezun olmak ve yurt dışında da geçerli bir diplomaya sahip olmak gerekmektedir. Daha sonra ise ilgili alanla ilgili yetkinlik sahibi olunduğu belgelendirilmeli ve yurt dışında çalışma izni almak için ilgili kurumlara başvurulmalıdır.

Gidilmesi planlanan ülkenin ana diline hakim olunması da yurt dışında görev yapmak isteyen bir marka sorumlusunun taşıması gereken nitelikler arasında yer almaktadır. Bu alanda sorun yaşayan kişilerin yabancı dil eğitimlerine katılım sağlayarak gelişimlerini desteklemeleri doğru bir tercih olacaktır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?