online-egitimler-bogazici-enstitusu
Ses Uzmanı Nasıl Olunur? Ses Uzmanı Ne İş Yapar?

Ses Uzmanı Nasıl Olunur? Ses Uzmanı Ne İş Yapar?


Ses uzmanı olmak için üniversitede elektrik alanında eğitim alınması gerekmektedir. Radyo kanalları, film şirketleri, televizyon kanalları ve müzik yapım şirketleri gibi çeşitli alanlarda çalışma şansı olan ses uzmanı; sahip olduğu ses sistemlerinin tasarımı, ses efektlerinin düzenlenmesi, müzik kayıtlarının alınması gibi görevlerini teknik ekipmanlar ve programlar kullanarak yerine getirir.

Ses Uzmanı Nedir?

Ses uzmanı, ses teknolojileri ve ses sistemleri üzerine uzmanlaşmış kişiye verilen mesleki ünvandır. Bu uzmanlar; sesin kaydedilmesi, işlenmesi, aktarılması ve çalınması gibi sesle ilgili çeşitli alanlarda görev yapma şansına sahiptir. Sus uzmanları; müzik stüdyoları, konser mekanları, tiyatrolar, iletişim endüstrisi, radyo ve televizyon istasyonları gibi pek çok alanda çalışabilir.

Ses uzmanları; ses sistemlerinin tasarımı, kurulumu, yapılandırılması ve bakımı konularında bilgi sahibidir. Aynı zamanda ses uzmanlarının ses ekipmanlarının kullanımı ve ses kayıtlarının düzenlenmesi gibi teknik becerileri vardır. Ses uzmanlarının ses alanındaki hızla gelişen teknolojiyi yakından takip ederek ses sistemlerinin ve ekipmanlarının yeniliklere uygun olarak kullanılmasını sağlaması iş yaşamının daha verimli geçmesine yardımcı olacaktır.

Ses Uzmanı Ne İş Yapar?

Ses uzmanı; ses teknolojileri ve ses sistemleri alanında sahip olduğu teknik beceri ve teorik bilgi ile ses kayıt, ses aktarımı, ses işleme gibi alanlarda görev yapar.

Ses uzmanının temel görevleri arasında ses sistemlerinin tasarımı, kurulumu, yapılandırılması ve bakımı yer almaktadır. Aynı zamanda ses ekipmanlarının kullanımı, ses kayıtlarının düzenlenmesi ve miksaj işlemleri gibi teknik yeterlilikleri vardır. Ses uzmanları;  akustik prensipleri anlayarak ses kalitesini optimize eder, ses problemlerini giderir ve ses sistemlerini müşteri ihtiyaçlarına uygun olarak ayarlar. Ayrıca konser ve canlı performans gibi etkinliklerde ses kontrolünün sağlanmasında aktif rol oynayan ses uzmanı, ilgili durumlarda bu etkinlikler için kayıt alır ve bu kayıtların düzenlenmesini sağlar.

 

 

Ses Uzmanı Olma Şartları Nelerdir?

Ses uzmanı olma şartları aşağıda sıralanmıştır.

 • Üniversitede elektrik alanında eğitim almak
 • Teknik beceriye sahip olmak
 • Ses ile ilgili bilgisayar programlarına hakim olmak
 • Ses sistemleri alanında bilgili olmak
 • Ses sistemlerinde tecrübe sahibi olmak
 • Ses uzmanı olarak görev yapmak istemek

Ses Uzmanı Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

Ses uzmanı olmak için Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Müzik Teknolojisi, veya Ses Mühendisliği gibi üniversite bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Bu eğitimlere ek olarak yüksek lisans eğitimlerini tamamlayan kişiler ise ses uzmanı olma sürecinde avantaj elde edecektir.

Aynı zamanda eğitim sürecinde ya da sonrasında katılım sağlanan staj programları sayesinde ses uzmanı, mesleki deneyim kazanacak ve iş yaşamına başlaması durumunda bu sürece daha hızlı bir biçimde adapte olacaktır.

Ses Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Ses uzmanının maaşı 17.500 TL ile 36.500 TL aralığındadır.

Ses uzmanı maaş aralığı, çalışılan sektöre, iş deneyimine ve iş yerine bağlı olarak değişmektedir. Örneğin mesleğe yeni başlayan bir ses uzmanı 17.500 TL maaş alırken sektörde deneyim kazanan kişiler 18.000 TL ile 36.500 TL aralığında maaş almaktadır.

Ses Uzmanı Emeklilik Şartları Nelerdir?

1 Mayıs 2008 itibarıyla özel sektörde ses uzmanı olarak çalışmaya başlayan erkeklerin 7200 prim gününü doldurması gerekmektedir. Bu kişiler için emeklilik yaşı 60 yaşından başlayıp 65 yaşına kadar devam eder. 1 Mayıs 2008 itibarıyla özel sektörde ses uzmanı olarak çalışmaya başlayan kadınlar ise sigortalılık süresi önemli olmaksızın 7200 gün prim ödedikleri takdirde 58 yaşında emekli olur.

Yurt Dışında Ses Uzmanı Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında ses uzmanı olmak için öncelikle ilgili bir üniversite bölümünden mezun olunması ve alınan diplomanın yurt dışında da geçerliliğinin bulunduğunun belgelendirilmesi gerekmektedir. Bu şartları karşılayan ses uzmanları, yurt dışında çalışma izni almak için ilgili yerlere başvurmalıdır.

Bu alanda mesleki tecrübeye sahip olan ve yabancı dil alanında gelişmiş olan kişilerin bu durumları belgelendirmesi yurt dışında ses uzmanı olarak iş bulma süreçlerini kolaylaştıracaktır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?