online-egitimler-bogazici-enstitusu
SAP Uzmanı Nasıl Olunur? SAP Uzmanı Ne İş Yapar?

SAP Uzmanı Nasıl Olunur? SAP Uzmanı Ne İş Yapar?


SAP uzmanı olmak için lisans mezuniyeti sonrası SAP eğitim programlarına katılmak ve bu alanda sertifika almak gerekmektedir. Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Kimya, Fizik gibi bölümlerden mezun olan kişiler; farklı iş kalemlerinin kontrol edilip denetlendiği bir yazılım sistemi olan SAP alanında sertifika programlarına katılabilir. SAP uzmanı, SAP yazılımı ile ilgili teknik destek verir ve SAP yazılımı kullanan firmalara danışmanlık sunar.

SAP Uzmanı Nedir?

SAP uzmanı, SAP adlı yazılım platformunda uzmanlık sahibi olan kişiye verilen mesleki ünvandır. SAP, bir Alman şirketi olan SAP SE tarafından geliştirilen ve kurumsal kaynak planlaması (ERP) sistemlerinde lider konumda olan bir yazılım platformudur. Bu platform; şirketlerin farklı iş süreçlerini entegre etmelerine, verimliliklerini artırmalarına ve iş yönetimlerini optimize etmelerine olanak tanır.

SAP uzmanları; SAP yazılımını kurma, yapılandırma, uyarlama ve yönetme konusunda uzmanlaşmıştır. Farklı SAP modüllerini (finans, insan kaynakları, satış, tedarik zinciri yönetimi vb.) yönetebilir ve işletmenin ihtiyaçlarına uygun çözümler sunabilirler. Ayrıca SAP sistemi üzerinde sorun giderme, veri analizi, raporlama ve güvenlik gibi konularda yetkinlikleri vardır.

SAP Uzmanı Ne İş Yapar?

SAP uzmanı, SAP yazılım platformu aracılığıyla işletmelerin kurumsal kaynak planlaması (ERP), müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) insan kaynakları, satış ve diğer iş süreçlerini yönetmektedir.

SAP uzmanı; SAP modüllerinin kurumunu gerçekleştirir, yapılandırılma işlemlerini sağlar ve SAP sisteminin yönetimi konusunda aktif rol oynar. Bu uzmanlar; işletmelerin ihtiyaçlarına yönelik SAP çözümleri sunar, kullanıcıların sistemde etkin bir biçimde çalışabilmesi için gereken uyarlamaları yapar, raporlama süreçlerini yürütür ve sistemin güvenliğini sağlamaya çalışır. Aynı zamanda SAP uzmanları; SAP modüllerinin güncellemelerini ve yeni özelliklerini takip ederek işletmenin avantaj elde etmesi için SAP sisteminin en iyi şekilde kullanılmasını sağlar.

 

 

SAP Uzmanı Olma Şartları Nelerdir?

SAP uzmanı olma şartları aşağıda sıralanmıştır.

 • Yazılım alanında başarılı olmak
 • SAP Eğitimi almak
 • SAP alanında tecrübe sahibi olmak
 • Teknik alana yatkın olmak
 • Disiplinli bir çalışma anlayışına sahip olmak
 • Lisans mezunu olmak
 • Sayısal alanda başarılı olmak
 • Analitik düşünme becerisine sahip olmak

SAP Uzmanı Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

SAP uzmanı olmak için Bilgisayar Mühendisliği, Kimya, Yazılım Mühendisliği, Fizik ya da Elektrik Mühendisliği gibi bölümlerden mezun olmak gerekmektedir. Daha sonra ise SAP Eğitimi’ne katılım sağlanmalı ve SAP yazılımı öğrenilerek bu alanda sertifika sahibi olunmalıdır.

Aynı zamanda teorik eğitimlere ek olarak gerçek projelerde görev yapma şansı olan SAP uzmanları, iş deneyimi kazanır ve bilgilerini uygulamalı olarak pekiştirerek iş yaşamına hazırlanma şansı elde eder.

SAP Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

SAP uzmanının maaşı 22.500 TL ile 38.500 TL aralığındadır.

SAP uzmanı olarak çalışan kişinin maaş aralığını uzmanlık seviyesi ve çalıştığı kurum gibi faktörler belirlemektedir. Göreve yeni başlayan bir SAP uzmanı ortalama 22.500 TL maaş alırken uzman kazanan ve sektörde daha uzun süre görev yapmış SAP uzmanının maaşı 38.500 TL’ye kadar çıkmaktadır.

SAP Uzmanı Emeklilik Şartları Nelerdir?

Özel sektörde SAP uzmanı olarak 8 Eylül 1999’dan sonra işe başlayan kişiler emeklilik yaşı koşuluna uymalı ve 7000 gün prim ödeme şartı sağlanmalıdır. Bu grupta yer alan kadınlar 58 yaşında, erkekler ise 60 yaşına geldiklerinde emekli olur. Özel sektörde SAP uzmanı olarak 1 Mayıs 2008’den sonra işe başlayan SAP uzmanları ise emeklilik yaş kriterini sağlamalı ve 7200 gün prim ödeme koşuluna uymalıdır. Erkekler 60-65 yaş arasında, kadınlar ise 58 yaşında emekli olur.

Yurt Dışında SAP Uzmanı Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında SAP uzmanı olmak için öncelikle sayısal alanda bir lisans programından mezun olunmalı ve yurt dışında da geçerliliği bulunan bir SAP Eğitimi Sertifikası alınmalıdır. Bu gereklilikleri karşılayan kişiler, yurt dışında çalışma izni almak için ilgili kurumlara başvurmalıdır. Aynı zamanda gidilmesi planlanan ülkenin ana diline iyi seviyede hakim olunmalı ve bilişim sistemleri alanında detaylı bilgi sahibi olunmalıdır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?