Ruhsatlandırma Uzmanı Nasıl Olunur? Ruhsatlandırma Uzmanı Ne İş Yapar?

Ruhsatlandırma Uzmanı Nasıl Olunur? Ruhsatlandırma Uzmanı Ne İş Yapar?


Ruhsatlandırma uzmanı olabilmek için üniversitelerin Kimya, Biyoloji, Eczacılık, Kamu Yönetimi ve Hukuk gibi çeşitli bölümlerden mezun olmak gerekir. Bir ruhsatlandırma uzmanı; ürün veya hizmetlerin pazarlanmasını sağlamak için ruhsat dosyası hazırlar, ilgili kurumlara başvurur ve tüm süreçleri yakından takip ederek işlemlerin sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağlar.

Ruhsatlandırma Uzmanı Nedir?

Ruhsatlandırma uzmanı; bir şirketin veya kuruluşun ürünlerini, hizmetlerini veya faaliyetlerini yürütmek için gerekli olan izinlerin alınması ile düzenlenmesi sürecinde uzmanlaşmış kişidir. Bu uzmanlar; ilgili hükümet kurumlarının düzenlemelerine uygunluk sağlamak, lisans veya ruhsat başvurularını hazırlamak ve bu başvuruların izlenmesi ile takibini yapmak gibi görevleri üstlenirler.

Ruhsatlandırma uzmanları, sektöre ve ülkeye bağlı olarak farklı alanlarda çalışma şansına sahiptir. Örneğin; ilaç, sağlık, gıda, kozmetik, enerji, inşaat gibi çeşitli sektörlerde ruhsatlandırma uzmanları bulunabilir. Bu uzmanlar, ilgili yasal düzenlemelere uygun olarak ürünlerin veya hizmetlerin piyasaya sürülmesi için gerekli olan belgeleri hazırlar, başvuruları takip eder ve sürecin sorunsuz bir şekilde ilerlemesini sağlarlar.

Ruhsatlandırma Uzmanı Ne İş Yapar?

Ruhsatlandırma uzmanı, görevini sürdürdüğü kurumun ya da şirketin faaliyetlerini sorunsuz bir biçimde yürütebilmesi için gereken izinlerin alınmasını ve düzenlenmesini sağlar.

Ruhsatlandırma uzmanı; ilgili izinler için gereken belgeleri düzenler, başvuruları yapar ve tüm süreçlerin yasalara uygun bir biçimde ilerlediğinden emin olur. İzin sürecinde ilgili kurumlarla iletişim kurarak gereken ek belgeleri temin eder ve başvurunun onaylanmasını yakından takip eder.

Ruhsatlandırma uzmanı, ürünlerin ya da hizmetlerin yasalara uygun olup olmadığını da değerlendirir ve bu süreçte yapılması gereken testleri planlayarak uygun raporları hazırlar. Aynı zamanda güncel yasal düzenlemelere hakim olur, yasal düzenlemeleri takip eder ve bu yönde gereken güncellemeleri gerçekleştirir.

Ruhsatlandırma Uzmanı Olma Şartları Nelerdir?

Ruhsatlandırma uzmanı olma şartları aşağıda sıralanmıştır.

 • Eczacılık, Biyoloji, Kimya Mühendisliği, Kimya, Hukuk, İşletme, vb. bölümlerden mezun olmak
 • Güçlü bir iletişim becerisi taşımak
 • Ruhsatlandırma süreçlerini yakından takip etmek
 • Mevzuata hakim olmak
 • İş takibi yapabilme becerisine sahip olmak
 • İlgili alanda deneyim sahibi olmak

Ruhsatlandırma Uzmanı Olmak için Hangi Eğitimler Alınır? 

Ruhsatlandırma uzmanı olmak için Biyoloji, Kimya, Eczacılık ve Kamu Yönetimi gibi bölümlerden mezun olmak gerekir. Aynı zamanda ruhsatlandırma uzmanı olabilmek için ileri seviyede İngilizce bilmek de gereklidir. İngilizce konusunda sorun yaşayan kişiler, İngilizce eğitimlerine katılarak kendilerini geliştirme şansı elde edebilirler.

Ruhsatlandırma Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Ruhsatlandırma uzmanının maaşı 18.250 TL ile 22.800 TL aralığındadır.

Ruhsatlandırma uzmanı maaş aralığını çalışılan firma ve kişinin mesleki tecrübesi etkiler. Ruhsatlandırma uzmanı ortalama 18.250 TL maaş alarak işe başlamaktadır. İki sene deneyimli bir ruhsatlandırma uzmanı 19.500 TL, üç yıl ve üzeri kadar deneyimli bir ruhsatlandırma uzmanı ise 20.000 TL-22.800.000 TL arasında maaş alır.

Ruhsatlandırma Uzmanı Emeklilik Şartları Nelerdir?

Bir ruhsatlandırma uzmanı, 8 Eylül 1999'dan sonra çalışmaya başladığı takdirde emeklilik için 7000 gün prim öder ve sigortalık süresinden muaf tutulur. Bu grupta yer alan kadınlar 58, erkekler 60 yaşında emekli olabilir.

Ruhsatlandırma uzmanı 1 Mayıs 2008’den sonra çalışmaya başladığı takdirde emeklilik için 7200 gün prim öder. Bu grupta yer alan bireyler de sigortalık süresinden muaftır. Erkekler 60-65 yaş aralığında, kadınlar ise 58 yaşında emekli olabilir. 

Devlette Ruhsatlandırma Uzmanı Nasıl Olunur?

Devlette ruhsatlandırma uzmanı olmak için öncelikle Kimya, Biyoloji, Kimya Mühendisliği, Hukuk ve Kamu Yönetimi gibi ilgili bölümlerden mezun olmak gerekir. Mezun olduktan sonra ise Kamu Personel Seçme Sınavı’na (KPSS) girmek ve iyi bir puan alarak devlet kurumuna atanmak gerekir.

Devlet kurumlarında görev yapmak isteyen bir ruhsatlandırma uzmanının ruhsatlandırma süreçleri, yasal düzenlemeler ve belge yönetimi gibi alanlarda bilgi sahibi olması da aranan özellikler arasında yer alır.

Aynı zamanda devlette ruhsatlandırma uzmanı olmak için staj programlarına katılmak ve deneyim kazanmak oldukça önemlidir. Bu deneyimler sayesinde uygulamalı becerilerin gelişimi desteklenir ve kişi, alanında uzmanlık kazanır. Ruhsatlandırma uzmanı olarak görev yapmak isteyen kişinin bu alana yönelik düzenlenmiş eğitimlere katılması da büyük önem taşır. Bu eğitimler sonunda alınan sertifikalar ile kişi, alanında başarılı olduğunu kanıtlar ve avantaj elde eder.

Yurt Dışında Ruhsatlandırma Uzmanı Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında ruhsatlandırma uzmanı olmak için gerekli olan ilk durum, ilgili alanların lisans programlarından mezun olmak ve bunu belgelerle desteklemektir. Gidilecek ülkede görev yapabilmek için ilgili kurumlardan gereken izinler alınmalı ve o ülkenin mevzuatı hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.

Aynı zamanda ileri seviyede yabancı dil bilmek, ruhsatlandırma uzmanının görevini yurt dışında da başarılı bir şekilde sürdürebilmesi için oldukça önemlidir. Yabancı dil konusunda sorun yaşayan bireyler, yabancı dil eğitimlerine katılmalı ve kendilerini geliştirerek gidecekleri ülkede yaşanabilecek iletişim sorunlarının önüne geçmelidir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?