online-egitimler-bogazici-enstitusu
Radyoterapi Teknikeri Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Radyoterapi Teknikeri Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?


Ön lisans programları arasında yer alan Radyoterapi Bölümü’nden mezun olan kişiler radyoterapi teknikeri olarak çalışma şansına sahiptir. Radyoterapi teknikeri; doktorun belirlediği tedavi sürecini yönlendirir ve hastaların radyoterapi sürecini kolay atlatabilmeleri için onları tedavi planları hakkında bilgilendirir.

Radyoterapi Teknikeri Nedir?

Radyoterapi teknikeri, radyoterapi cihazlarını kullanarak doktorların belirlediği tedavi planını gerçekleştirmekle ve hastaların tedavi sürecini yönetmekle görevli sağlık personelidir. Radyoterapi teknikerleri genellikle hastanelerde ve radyoterapi merkezlerinde görev yapar.

Bu teknikerler, tedavi süreci boyunca radyasyon cihazlarını kullanarak tedavi sürecinin başarıyla tamamlanmasını sağlar. Tedavi süresince hastaları rahatlatmak ve prosedürün doğru şekilde uygulanmasını sağlamak da bir radyoterapi teknikerinin görevleri arasında yer alır.

Radyoterapi Teknikeri Ne İş Yapar?

Radyoterapi teknikeri, hastalara doktorların düzenlediği tedavi planına uygun olarak radyoterapi tedavisini uygular.

Radyoterapi teknikeri; hastaların tedavi için hazırlanmasını sağlama amacıyla hastayı uygun pozisyona getirir, radyoterapi ekipmanlarını düzenler ve tedavi süresini belirleyerek hastayı bilgilendirir. Tedavi sürecinde ise hastaların rahatlığını sağlamak için çaba göstererek prosedürün doğru uygulanmasını sağlar.

Tedavi süreci boyunca hastaların sağlık durumunu inceleyen, hasta verilerini kayıt altına alan radyoterapi teknikeri; radyoterapi sürecinde ilgili doktorlarla iletişim halinde olur ve sürecin başarılı bir şekilde tamamlanması için oldukça dikkatli bir şekilde çalışır.

 

 

Radyoterapi Teknikeri Olma Şartları Nelerdir?

Radyoterapi teknikeri olma şartları aşağıda sıralanmıştır.

 • Radyoterapi Bölümü’nden mezun olmak
 • Radyoterapi cihazlarının kullanımı hakkında bilgi sahibi olmak
 • Sağlık sektörüne ilgi duymak
 • Disiplinli bir şekilde çalışmak
 • Teknik beceriye sahip olmak
 • Detaycı ve titiz olmak

Radyoterapi Teknikeri Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

Radyoterapi teknikeri olmak için ön lisans programları arasında yer alan Radyoterapi Bölümü’nün okunması gerekmektedir. Eğitim sürecinde veya sonrasında katılım sağlanan staj programları ise kişinin mesleki deneyim kazanmasına yardımcı olur.

Ayrıca ilgili alanda düzenlenen çeşitli seminerlere ya da eğitim programlarına katılmak kişinin radyoloji alanında güncel bilgileri öğrenmesini sağlar ve mesleki gelişimine katkıda bulunur.

Radyoterapi Teknikeri Maaşları Ne Kadar?

Radyoterapi teknikerinin maaşı 13.500 TL ile 21.000 TL aralığındadır.

Radyoterapi teknikeri maaş aralığını kişinin deneyimine ve çalıştığı sağlık kurumunun yapısına göre farklılıklar gösterir. Radyoterapi teknikeri mesleğin ilk yılında 13.500 TL ortalamasında maaş alırken iki yıllık deneyimli bir radyoterapi teknikeri 16.000 TL, üç yıl ve üzeri tecrübeye sahip bir radyoterapi teknikeri ise 16.500 TL ile 21.000 TL arasında maaş alır.

Radyoterapi Teknikeri Emeklilik Şartları Nelerdir?

Radyoterapi teknikeri, çalışmaya 8 Eylül 1999'dan sonra özel sektörde başladıysa 7000 gün prim ödemeli ve yaş kriterine uymalıdır. Sigortalılık süresinin önemli olmadığı bu gruptaki kadınlar 58, erkekler 60 yaşında emekli olabilir. Radyoterapi teknikeri, çalışmaya 1 Mayıs 2008’den sonra özel sektörde başladıysa 7200 günlük prim ödemli ve yaş koşullarına uymalıdır. Bu gruptaki erkekler 60-65 yaş aralığında, kadınlar ise 58 yaşında emekli olabilir.

Radyoterapi teknikeri, çalışmaya 8 Eylül 1999'dan sonra kamuda başladıysa kadınlar 20, erkekler 25 yıl olmak üzere prim ödeyerek emekli olmaktadır. Radyoterapi teknikeri, çalışmaya 1 Mayıs 2008’den sonra kamuda başladıysa 9000 günlük prim ödemeli ve yaş koşullarına uymalıdır. Bu grupta yer alan erkekler 60, kadınlar ise 58 yaşında emekli olur.

Devlette Radyoterapi Teknikeri Nasıl Olunur?

Devlette radyoterapi teknikeri olmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve yüz kızartıcı suçlar sebebiyle ceza almamış olmak gerekmektedir. Aynı zamanda Radyoterapi Bölümü’nden mezun olunmalı ve Kamu Personel Seçme Sınavı’na (KPSS) girerek başarılı bir puan alınmalıdır.

Yurt Dışında Radyoterapi Teknikeri Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında radyoterapi teknikeri olmak için Radyoterapi Bölümü’nden mezun olmak, yurt dışında da geçerliliği bulunan bir diplomaya sahip olmak ve iyi seviyede yabancı dil bilmek gerekmektedir. Bu şartları karşılayan bireyler, ilgili yerlere başvurmalı ve yurt dışında çalışma izni almalıdır. Yabancı dil konusunda sorun yaşayan kişilerin bu süreçte yabancı dil eğitimlerine katılmaları doğru bir tercih olacaktır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?