Petrofizik Mühendisi Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Petrofizik Mühendisi Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?


Petrofizik mühendisi; doğal gaz veya petrol rezervlerini inceler, gereken ölçümleri yapar ve bu alanla ilgili zemin araştırmalarını yürütür. Petrofizik mühendisi olabilmek için Jeoloji Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği, Fizik gibi bölümlerden mezun olmak gerekmektedir.

Petrofizik Mühendisi Nedir?

Petrofizik mühendisi; petrol ve doğal gaz endüstrisinde çalışan, jeofizik prensiplerini kullanarak yer altı kaynaklarının keşfi, değerlendirilmesi ve üretimiyle ilgilenen bir profesyoneldir. Bu alanda uzmanlık kazanan mühendisler; jeofizik, matematik, fizik ve mühendislik prensiplerini bir araya getirerek yer altı kaynaklarının karakteristik özelliklerini analiz eder ve rezervuar performansını optimize etmek için verileri yorumlar.

Bir petrofizik mühendisi; hidrokarbon rezervuarlarının özelliklerini değerlendirmek için kuyu loglarından, jeofizik verilerden ve diğer kaynaklardan elde edilen verileri kullanır. Bu verileri analiz ederek rezervuarın özelliklerini, hidrokarbon birikintilerinin büyüklüğünü, yer altı kaynaklarının taşınım özelliklerini ve üretim potansiyelini belirlemeye çalışır.

Petrofizik Mühendisi Ne İş Yapar?

Petrofizik mühendisi, ilgili ekipmanlar yardımıyla yer altı kaynaklarının özelliklerini belirler ve bu özellikleri inceleyerek çeşitli araştırmalar yürütür.

Petrofizik mühendisi, yer altında bulunan kayaç ve rezervuarların inceleyerek hidrokarbon birikintilerinin miktarını ve dağılımını belirlemektedir. Bu çalışmalar sonucunda doğalgazın keşfedilmesi ve üretim sürecinin optimize edilmesi gibi süreçlerde aktif rol oynar.

Aynı zamanda yer altı kaynaklarının verimliliğini arttırmak için incelemeler yapan ve stratejiler geliştiren petrofizik mühendisi; rezervuarın içerisinde yer alan gaz veya sıvının hareketlerini modelleyerek akışkanlıklarını, boşluk oranlarını ve geçirgenliği inceler. Petrofizik mühendisleri, yer altı kaynaklarının üretiminin en doğru ve az maliyetli bir şekilde yapılması için de çaba gösterir.

Petrofizik Mühendisi Olma Şartları Nelerdir?

Petrofizik mühendisi olma şartları aşağıda sıralanmıştır.

 • Jeoloji Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği veya Enerji Mühendisliği gibi bölümlerden mezun olmak
 • Çözüm odaklı çalışma becerisine sahip olmak
 • Sayısal alanda başarılı olmak
 • Ekip çalışması alanında başarılı olmak
 • Gereken ölçüm araçlarını kullanmayı bilmek

Petrofizik Mühendisi Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

Petrofizik mühendisi olmak için Jeoloji Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği, Enerji Mühendisliği, Petrol Mühendisliği ve Fizik gibi lisans programlarından mezun olmak gerekmektedir. Aynı zamanda ilgili alanda yapılan staj sayesinde petrofizik mühendisi adayı, mesleki gelişimine katkıda bulunur.

Petrofizik Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Petrofizik mühendisinin maaşı 30.500 TL ile 80.500 TL aralığındadır.

Petrofizik mühendisinin maaş aralığını; bireyin mesleki deneyimi, görev yapılan kurum gibi faktörler etkilemektedir. Petrofizik mühendisi 30.500 TL civarında maaş alarak işe başlar, iki yıl tecrübeli bir petrofizik mühendisi ortalama 35.500 TL, üç yıl ve üzeri kadar tecrübeli bir petrofizik mühendisi ise 40.500 TL-80.500 TL aralığında maaş alır.

Petrofizik Mühendisi Emeklilik Şartları Nelerdir?

8 Eylül 1999'dan sonra işe başlayan bir petrofizik mühendisi, emeklilik için 7000 günlük primi doldurmalı ve yaş şartına uymalıdır. Bu grupta yer alan kadınlar 58, erkekler 60 yaşında emekli olur ve sigortalılık süresinden muaf tutulurlar.

1 Mayıs 2008’den sonra işe başlayan bir petrofizik mühendisinin ise emeklilik için 7200 günlük primi doldurması ve yaş koşulunu sağlaması gerekmektedir. Bu grup yer alan kadınlar yine 58 yaşında emekliliğe ayrılabilir fakat erkeklerin emeklilik yaşı 60’tan başlayıp kademeli şekilde artarak 65’e kadar sürer.

Devlette Petrofizik Mühendisi Nasıl Olunur?

Devlette petrofizik mühendisi olmak için ilgili lisans programlarından mezun olunması ve mezuniyet sonrası Kamu Personel Seçme Sınavı’na (KPSS) girilerek başarılı bir puan alınması gerekmektedir. Aynı zamanda üniversite döneminde veya mezun olduktan sonra staj yapmak deneyim kazanmaya yardımcı olarak kişinin mesleki gelişimini destekler.

Yurt Dışında Petrofizik Mühendisi Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında petrofizik mühendisi olmak için Fizik, Jeofizik Mühendisliği, Enerji Mühendisliği gibi çeşitli lisans programlarından mezun olunması ve yurt dışında da geçerli bir diplomaya sahip olmak gerekmektedir. Aynı zamanda yurt dışında çalışma izni alınmalı ve yabancı dil konusunda başarılı olunmalıdır.

Petrofizik Mühendisi Nasıl Giyinir?

Petrofizik mühendisi kıyafet tüzüğü sahada inceleme yaparken araziye uygun ayakkabı, baret, ikaz yeleği vb. giyilmesi gerektiğini belirtir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?