Pedodonti Uzmanı Nasıl Olunur? Pedodonti Uzmanı Ne İş Yapar?

Pedodonti Uzmanı Nasıl Olunur? Pedodonti Uzmanı Ne İş Yapar?


Lisans programları arasında yer alan Diş Hekimliği Bölümü’nden mezun olarak çocuk dişleri alanında uzmanlık eğitimi alan bireyler, pedodonti uzmanı olarak görev yapabilirler. Pedodonti uzmanı; çocukların ağız ve diş sağlığıyla ilgilenir, çocuk diş hastalıklarının tanısını koyar ve gereken tedaviyi gerçekleştirir.

Pedodonti Uzmanı Nedir?

Pedodonti uzmanı, çocuk diş hekimliği alanında uzmanlık sahibi olan diş hekimidir. Pedodonti; çocukların diş sağlığının korunması, diş hastalıklarının belirlenmesi ve bu hastalıkların tedavi edilmesiyle ilgilenen bir alandır. Pedodonti uzmanları da çocukların diş ve ağız sağlığını etkileyen hastalıkların tanı ve tedavi sürecini yönetmektedir.

Aynı zamanda çocuklarda gelişebilecek ağız ve diş sağlığı hastalıklarını önlemek için özel eğitim alan pedodonti uzmanları, gelişen ağız ve diş hastalıklarının tedavisinde özel tekniklerden faydalanırlar. Pedodonti uzmanları, çocukların diş hekimine karşı olan korkularının önüne geçmek için çocuk dostu bir ortam oluştururlar ve onları rahatlatmaya çalışırlar.

Pedodonti Uzmanı Ne İş Yapar?

Pedodonti uzmanı, çocuk hastaların ağız ve diş sağlığı alanında çalışarak gelişen hastalıkların tedavisini gerçekleştirir.

Pedodonti uzmanı, çocukların diş sağlığının korunması ve gelişimlerinin takip edilmesi konularında sorumluluk sahibidir. Aynı zamanda çocuk hastaların diş hekimi ziyaretlerinde kötü bir tecrübe yaşamamalarını ve diş hekimlerinden korkmamalarını sağlar. Başarılı bir pedodonti uzmanı; çocukların diş temizliği, diş çekimi, dolgu yapımı ve fissür örtücü gibi uygulamalarını başarıyla tamamlar.

Ayrıca hem çocuklara hem de ebeveynlerine ağız ve diş sağlığı eğitimi vererek diş fırçalama teknikleri, ağız temizliğinin önemi gibi pek çok konuda destek olan pedodonti uzmanları; çocukların ağız ve diş sağlığının uzun vadeli bir şekilde korunmasına yardımcı olur.

 

 

Pedodonti Uzmanı Olma Şartları Nelerdir?

Pedodonti uzmanı olma şartları aşağıda sıralanmıştır.

 • Diş Hekimliği Bölümünden mezun olmak
 • Pedodonti alanında uzmanlığa sahip olmak
 • Çocuklar ile iletişim kurmada başarılı olmak
 • Disiplinli çalışmak
 • Titiz ve dikkatli olmak
 • El becerileri konusunda başarılı olmak

Pedodonti Uzmanı Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

Pedodonti uzmanı olmak için üniversitede Diş Hekimliği Bölümü’nün okunması gerekmektedir. Daha sonra ise çocuk dişleri alanında uzmanlık eğitimi alınmalıdır. Pedodonti uzmanı olmak için ortalama 9 veya 10 sene eğitim almak gerekmektedir. Bu sürenin 5 yılını lisans eğitimi kapsarken 4 ya da 5 senesini çocuk dişleri alanında uzmanlık eğitimi kapsamaktadır.

Pedodonti Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Pedodonti uzmanının maaşı 24.500 TL ile 42.000 TL aralığındadır.

Pedodonti uzmanı maaş aralığı, pek çok faktöre göre değişir. Mesela kişinin deneyimi, görev yaptığı kurum ve bağlı olduğu sektör alacağı maaş üzerinde etkilidir. Bir yıl deneyimli bir pedodonti uzmanı 24.500 TL ile 27.000 TL arasında kazanırken üç yıl ve üzeri deneyimli pedodonti uzmanı 27.500 TL ile 42.000 TL arasında maaş almaktadır.

Pedodonti Uzmanı Emeklilik Şartları Nelerdir?

Özel sektörde pedodonti uzmanı olarak 8 Eylül 1999'dan sonra işe başlayan kişiler için sigortalılık süresine bakılmaz ancak 7000 gün prim ödemek gerekir. Bu grupta yer alan erkekler 60, kadınlar ise 58 yaşında emekli olabilir. 1 Mayıs 2008 tarihi itibarıyla özel sektörde çalışmaya başlayan bir pedodonti uzmanı ise 7200 gün prim ödemelidir. Bu grupta yer alan erkeklerin emeklilik yaşı 60-65 yaş aralığında değişiklik gösterirken kadınlar yine 58 yaşında emekli olmaktadır.

Kamuda pedodonti uzmanı pozisyonunda 8 Eylül 1999 itibarıyla çalışmaya başlayan kişiler ise yaş kriterine bağlı tutulmazlar. Bu grupta yer alan erkekler 25 yıl, kadınlar ise 20 yıl prim ödemelidir. Bu şarta uymayanlar ise gereken prim süresi ve yaşa göre emekli olur. Kamuda 1 Mayıs 2008 tarihi itibarıyla işe başlayan pedodonti uzmanı ise emeklilik hakkı kazanabilmek için 9000 prim gününü doldurmalıdır. Bu gruptaki erkeklerde emeklilik yaşı 60, kadınlarda ise 58’dir.

Devlette Pedodonti Uzmanı Nasıl Olunur?

Devlette pedodonti uzmanı olmak için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması ve kamu haklarında mahrum olunmaması gerekmektedir. Bu şartları karşılayan kişiler, Diş Hekimliği Bölümü’nden mezun olmalı ve pedodonti alanında uzmanlık eğitim almalıdır. Daha sonra ise Sağlık Bakanlığının yaptığı kuraya katılım sağlanarak kamu kurumlarında görev yapma şansı kazanılmalıdır.

Yurt Dışında Pedodonti Uzmanı Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında pedodonti uzmanı olmak için yurt dışında da geçerliliği bulunan diş hekimliği diplomasına ve çocuk dişleri alanında uzmanlık eğitimi belgesine sahip olmak gerekmektedir. Daha sonra ise yurt dışında çalışma izni alınmalıdır.

Bu süreçte yabancı dil alanında sorun yaşayan bireylerin Temel Seviye Almanca Eğitimi, Temel Seviye İtalyanca Eğitimi gibi sertifika programlarına katılım sağlamaları gerekmektedir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?