online-egitimler-bogazici-enstitusu
Nükleer Tıp Teknikeri Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Nükleer Tıp Teknikeri Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?


Nükleer Tıp Teknikleri Bölümü’nden mezun olan kişiler nükleer tıp teknikeri olarak özel sektörde veya Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) şartıyla kamu kurumlarında görev yapabilir. Nükleer tıp teknikerleri, uygun radyoaktif maddeleri kullanarak tıbbi görüntüleme cihazlarını kullanır ve vücudun istenilen bölgesinin taranmasını sağlar.

Nükleer Tıp Teknikeri Nedir?

Nükleer tıp teknikeri, nükleer tıp alanında uzmanlık sahibi olan ve nükleer tıp teknolojilerini uygulamakla sorumlu olan sağlık çalışanıdır. Bu teknikerler, hastaların doğru tanı almasına ve uygun tedaviyi almalarına yardımcı olarak hastaların sağlık durumlarının iyileştirilmesine katkıda bulunurlar.

Nükleer tıp teknikerleri, hastalarla doğrudan etkileşimde bulunmaktadır. Bu nedenle iletişim becerileri, hasta güvenliği ve radyasyon güvenliği konularında bilgi sahibi olmaları önemlidir. Ayrıca teknolojik gelişmelere hızla uyum sağlayabilmeli ve görüntüleme cihazlarının bakımını yapabilmelidirler.

Nükleer Tıp Teknikeri Ne İş Yapar?

Nükleer tıp teknikeri, hastaların radyoaktif ilaçları almalarını sağlamaktadır. Bu ilaçlar, vücutta belirli organ ve dokuları vurgulayan radyoaktif izleyiciler bulundurur. Bu izleyicilerin yaydığı ışınlar sayesinde hasta organ ya da doku görüntüleme cihazları aracılığıyla izlenebilir.

Nükleer tıp teknikerleri, hastaların radyasyondan zarar görmemesi için gereken önlemleri alır ve tüm süreci yakından izler. Aynı zamanda görüntüleme cihazlarının doğru çalıştığından emin olur ve hastayı yönlendiren doktorla iletişim sağlayarak gereken bilgileri aktarır.

 

 

Nükleer Tıp Teknikeri Olma Şartları Nelerdir?

Nükleer tıp teknikeri olma şartları aşağıda sıralanmıştır.

 • Nükleer Tıp Teknikleri Bölümü’nden mezun olmak
 • Tıbbi görüntüleme cihazlarını kullanma konusunda donanımlı olmak
 • Radyoaktif maddelerle ilgili bilgi sahibi olmak
 • Sorumluluk sahibi olmak
 • Titiz ve disiplinli çalışmak
 • Sağlık sektörüne ilgi duymak
 • Etkili iletişim kurabilmek

Nükleer Tıp Teknikeri Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

Nükleer tıp teknikeri olmak için ön lisans bölümleri arasında yer alan Nükleer Tıp Teknikleri Bölümü’nün okunması gerekmektedir.

Aynı zamanda ön lisans eğitimini tamamlamak için staj yapma zorunluluğu da bulunmaktadır. Kişi, yaptığı staj sayesinde nükleer tıp alanında mesleki tecrübe kazanır ve görüntüleme cihazlarını kullanmayı öğrenir.

Nükleer Tıp Teknikeri Maaşları Ne Kadar?

Nükleer tıp teknikerinin maaşı 14.500 TL ile 19.500 TL aralığındadır.

Nükleer tıp teknikeri maaş aralığının belirlenmesini sağlayan etkenler arasında çalışılan sağlık kurumu ve kişinin mesleki tecrübesi bulunur. Nükleer tıp teknikeri mesleğe yeni başladığında 14.500 TL maaş alır fakat iki yıl deneyimli bir nükleer tıp teknikeri 17.500 TL, üç yıl ve üzeri deneyime sahip bir nükleer tıp teknikeri 18.000 TL-19.500 TL arasında maaş alır.

Nükleer Tıp Teknikeri Emeklilik Şartları Nelerdir?

Nükleer tıp teknikeri 8 Eylül 1999 tarihinden sonra özel sektörde çalışmaya başladıysa emekli olmak için 7000 gün prim öder. Bu gruptaki kadınlar 58, erkekler 60 yaşında emekli olabilir ve sigortalılık süresinden ise muaftırlar. Nükleer tıp teknikeri 1 Mayıs 2008 tarihinden sonra çalışmaya özel sektörde başladıysa emekli olmak için 7200 gün prim öder. Bu gruptaki kadınlar 58 yaşında emekli olabilir fakat erkekler 60-65 yaş aralığında emeklilik hakkını kullanmaktadır.

Nükleer tıp teknikeri 8 Eylül 1999 tarihinden sonra kamuda çalışmaya başladıysa emekli olmak için kadınlar 20 sene, erkekler 25 sene prim öder. Nükleer tıp teknikeri 1 Mayıs 2008 tarihinden sonra kamuda çalışmaya başladıysa emekli olmak için 9000 gün prim öder. Bu kişiler yaş şartına da tabi tutulur. Nitekim prim ödendikten sonra erkekler 60 yaşında ve kadınlar 58 yaşında emekli olur.

Devlette Nükleer Tıp Teknikeri Nasıl Olunur?

Devlette nükleer tıp teknikeri olmak için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve yüz kızartıcı suçlar sebebiyle ceza almamış olmak gerekmektedir. Daha sonra Nükleer Tıp Teknikleri Bölümü’nden mezun olunmalı ve Kamu Personel Seçme Sınavına (KPSS) girilerek başarılı bir puan alınmalıdır.

Aynı zamanda tıbbi görüntüleme cihazlarını kullanabilmek ve radyoaktif maddeler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

Yurt Dışında Nükleer Tıp Teknikeri Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında nükleer tıp teknikeri olmak için Nükleer Tıp Teknikleri Bölümü’nden mezun olunmalı ve yurt dışında da geçerliliği bulunan bir diplomaya sahip olunmalıdır. Bu şartları karşılayan kişiler, yurt dışında çalışma izni almalıdır.

İleri seviyede yabancı dil bilmek de aranan şartlar arasında yer alır. Yurt dışında nükleer tıp olmak isteyen kişiler, bu alanda sıkıntı yaşamaları durumunda yabancı dil eğitimlerine katılım sağlamalıdırlar.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?