online-egitimler-bogazici-enstitusu
MR Teknikeri Nasıl Olunur? MR Teknikeri Ne İş Yapar?

MR Teknikeri Nasıl Olunur? MR Teknikeri Ne İş Yapar?


Ön lisans programları arasında yer alan Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü’nden mezun olan kişiler, MR teknikeri olarak çalışma şansına sahiptir. MR teknikeri, doktorun belirlediği vücut bölgesinin MR cihazı aracılığıyla taranıp görüntülenmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda MR cihazının bakımından ve düzenli olarak temizlenmesinden sorumludur.

MR Teknikeri Nedir?

MR teknikeri, tıbbi görüntüleme alanında çalışan bir sağlık personelidir. Görevi, manyetik rezonans (MR) cihazı kullanarak hastaların vücutlarının ayrıntılı görüntülerini elde etmektir. Bu teknikerler, doktorların tanı koyma ve tedavi planlama sürecinde önemli bir rol oynamaktadır.

Hastaların radyasyona maruz kalmadan iç organlarının, dokularının ve kan damarlarının ayrıntılı görüntülerini sağlayan MR taramalarını güvenli ve etkili bir şekilde gerçekleştirirler. Ayrıca taramalar sırasında hastalarla iletişim kurarak rahat ve güvende olmalarını sağlarlar. Elde edilen görüntülerin net olması için kalite kontrol önlemlerini uygular ve raporlama sürecine katkıda bulunur. MR teknikerleri, sağlık kuruluşlarında ve hastanelerde çalışabilirler.

MR Teknikeri Ne İş Yapar?

MR teknikeri, manyetik rezonans görüntüleme (MR) cihazları aracılığıyla hastaların vücutlarının detaylı görüntülerini elde etmektedir.

MR teknikeri; hastaları MR taraması için hazırlar, süreci açıklar ve hastaların rahatlamasını sağlar. Tarama sırasında cihazların doğru çalışmasını sağlayarak görüntüleme sürecini yakından takip eder. Aynı zamanda elde edilen görüntüleri değerlendirerek kalite kontrol testleri uygular ve bir sorunla karşılaşılması durumunda görüntüleme işlemini tekrardan gerçekleştirir. Hastaların tanı ve tedavi sürecinde doktorlara büyük ölçüde yardımcı olan MR teknikerleri, hassas ve dikkatli bir biçimde çalışarak görüntüleme sürecinin başarıyla tamamlanmasını sağlar.

 

 

MR Teknikeri Olma Şartları Nelerdir?

MR teknikeri olma şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü’nden mezun olmak
 • MR cihazının kullanımında başarılı olmak
 • Teknik beceriye sahip olmak
 • Detaylara önem vermek
 • Disiplinli bir çalışma anlayışına sahip olmak
 • Hastalarla etkili iletişim kurabilmek

MR Teknikeri Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

MR teknikeri olmak için ön lisans programları arasında yer alan Tıbbi Görüntüleme Teknikeri Bölümü’nden mezun olmak gerekmektedir. Eğitim sürecinde katılım sağlanan staj programları ise kişinin mesleki deneyim kazanmasına yardımcı olarak iş yaşamına daha kolay adapte olmasını sağlayacaktır.

MR Teknikeri Maaşları Ne Kadar?

MR teknikerinin maaşı 14.500 TL ile 21.500 TL aralığında değişiklik göstermektedir.

MR teknikeri maaş aralığının belirlenmesinde çalışılan sektör, iş yeri ve kişinin mesleki tecrübesi etkili olmaktadır. MR teknikeri mesleğin ilk yıllarında 134500 TL civarında maaş alırken iki yıllık deneyimli bir MR teknikeri 16.000 TL, üç yıl ve daha üzeri sayıda deneyimli bir MR teknikeri ise 16.500 TL-21.500 TL arasında maaş alır.

MR Teknikeri Emeklilik Şartları Nelerdir?

MR teknikeri, çalışmaya 8 Eylül 1999'dan sonra özel sektörde başladıysa 7000 gün prim ödeme ve yaş kriterlerine uyarak emekli olabilir. Sigortalılık süresinin önemli olmadığı bu gruptaki kadınlar 58, erkekler 60 yaşında emekli olabilir. MR teknikeri, çalışmaya 8 Eylül 1999'dan sonra kamuda başladıysa kadınlar 20, erkekler 25 yıl olmak üzere prim ödeyerek emekli olmaktadır.

MR teknikeri, çalışmaya 1 Mayıs 2008’den sonra özel sektörde başladıysa 7200 günlük prim ve yaş koşullarına uyarak emekli olabilir. Bu gruptaki erkekler 60-65 yaş aralığında emekli olabilir ancak kadınların emeklilik yaşı 58’dir. MR teknikeri, çalışmaya 1 Mayıs 2008’den sonra kamuda başladıysa 9000 günlük prim ile yaş koşullarına uymak kaydıyla emekli olabilir. Yaş koşulu erkeklerde 60 yaş iken kadınlarda 58 yaştır.

Devlette MR Teknikeri Nasıl Olunur?

Devlette MR teknikeri olmak için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve kasten işlenen suçlar sebebiyle ceza almamış olmak gerekmektedir. Daha sonra ise Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü’nden mezun olunmalı ve Kamu Personel Seçme Sınavı’na (KPSS) girilerek geçerli bir puan alınmalıdır.

Yurt Dışında MR Teknikeri Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında MR teknikeri olmak için Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Bölümü’nden mezun olmak ve yurt dışında da geçerliliği bulunan bir diplomaya sahip olmak gerekmektedir. Daha sonra ise yurt dışında çalışma izni alınmalıdır. Yurt dışında MR teknikeri olarak görev yapabilmek için aranan bir diğer şart ise yabancı dil zorunluluğudur. Yabancı dil alanında sorun yaşayan kişilerin yabancı dil eğitimlerine katılım sağlamaları faydalı olacaktır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?