Mobil Yazılım Uzmanı Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?
Meslek Yazıları

Mobil Yazılım Uzmanı Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Yazılım veya Bilgisayar Mühendisliği gibi bölümlerden mezun olan kişiler, iş deneyimi kazandıktan sonra mobil yazılım uzmanı olarak görev yapma şansına sahiptir. Mobil yazılım uzmanı çalıştığı kurumun ve kurumun hitap ettiği kitlenin ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda ilgili mobil uygulamalarının geliştirilmesini, test edilmesini ve gereken durumlarda geliştirilmesini sağlar.

Mobil Yazılım Uzmanı Nedir?

Mobil yazılım uzmanı; mobil cihazlar için yazılım uygulamalarının geliştirilmesi, test edilmesi ve yönetilmesinden sorumlu olan kişiye verilen mesleki unvandır. Bu uzmanlar; akıllı telefonlar, tabletler veya diğer mobil cihazlar için uygulama geliştirme sürecinde yer alırlar. Mobil yazılım uzmanı, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve işlevselliği artırmak için mobil uygulamaların geliştirilmesinde önemli bir rol oynar.

Mobil yazılım uzmanı, teknoloji trendlerini takip eder ve mobil platformlardaki yenilikleri dikkate alarak kullanıcı dostu ve etkili mobil uygulamaların geliştirilmesine odaklanır. İyi iletişim becerilerini kullanarak proje etkili bir şekilde çalışır. Ayrıca kullanıcı geri bildirimlerini analiz ederek uygulamayı sürekli olarak geliştirir ve iyileştirir. Mobil yazılım uzmanı, mobil teknolojilerdeki gelişmeleri takip ederek kullanıcıların mobil cihazlarında sorunsuz ve güvenli bir deneyim yaşamalarını sağlamak için çalışır.

Mobil Yazılım Uzmanı Ne İş Yapar?

Mobil yazılım uzmanı, mobil cihazlar için yazılım uygulamaları geliştirir ve bu yazılım uygulamalarını denetleyerek gereken durumlarda iyileştirmeler yapar.

Mobil yazılım uzmanı; mobil cihazlarda kullanılabilecek uygulamaların tasarım sürecinden başlayarak kodlama, test etme, hata tespiti ve geliştirilme aşamalarına kadar tüm süreçleri yönetmektedir. Mobil yazılım uzmanı, yazılım uygulamalarının tasarımına başlamadan önce kullanıcıların ihtiyaçlarını ve beklentilerini değerlendirerek onların gereksinimlerine yönelik planlamalar yapar.

Aynı zamanda yazılım programlarının geliştirilmesi sürecinden sonra yazılımları test ederek hataları belirler ve bu hataların çözüme ulaştırılmasını sağlar. Mobil yazılım uzmanının görevleri arasında üretilen yazılımların performansını değerlendirmek, gereken güncellemeleri sağlamak ve kullanıcıların geri bildirimlerini dikkate almak da yer almaktadır.

 

 

Mobil Yazılım Uzmanı Olma Şartları Nelerdir?

Mobil yazılım uzmanı olma şartları aşağıda sıralanmıştır.

  • Bilgisayar Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği gibi üniversite bölümlerinden mezun olmak
  • Mobil uygulama geliştirme alanında tecrübe kazanmak
  • Programlama dillerine hakim olmak
  • Kod yazmayı bilmek
  • Ekip çalışmasına yatkın olmak
  • Disiplinli ve titiz çalışmak
  • Teknolojiye ilgi duymak

Mobil Yazılım Uzmanı Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

Mobil yazılım uzmanı olmak için lisans programları arasında yer alan Bilgisayar Mühendisliği veya Yazılım Mühendisliği gibi bölümlerden mezun olmak gerekmektedir. Yabancı dil alanında gelişmiş olmak ise mobil yazılım uzmanı olmak isteyen kişiler için önemli bir durumdur.

Aynı zamanda Javascript Eğitimi, CSS Kodları Eğitimi ve HTML Kodları Eğitimi gibi çeşitli sertifika programlarına katılım sağlamak kişinin öz geçmişini güçlendirmesine yardımcı olarak iş başvurularında ön plana çıkmasını sağlayacaktır.

Mobil Yazılım Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Mobil yazılım uzmanının maaşı 22.500 TL ile 42.000 TL aralığındadır.

Mobil yazılım uzmanı maaş aralığının belirlenmesinde kişinin iş tecrübesi ve çalıştığı iş yeri etkilidir. Mobil yazılım uzmanı bir yıllık deneyim ile 22.500 TL maaş alırken iki yıl deneyimli bir mobil yazılım uzmanının maaşı 26.000 TL’yi bulur, üç ve üzeri sayıda deneyim kazanan bir mobil yazılım uzmanı ise 26.000 TL ve üzeri maaş alır.

Mobil Yazılım Uzmanı Emeklilik Şartları Nelerdir?

8 Eylül 1999'dan sonra çalışmaya başlayan bir mobil yazılım uzmanının emekli olma şartları arasında yaş kriterini sağlamak ve 7000 gün prim ödeme bulunurken sigortalılık süresi yer almaz. Bu grupta yer alan erkeklerde emeklilik yaşı 60 iken kadınlarda 58’dir. 1 Mayıs 2008’den sonra çalışmaya başlayan bir mobil yazılım uzmanının emekli olma şartları arasında ise 7200 gün prim ödeme ve yaş koşulunu sağlama bulunur. Emeklilik yaşı bu kategoride bulunan kadınlarda yine 58 iken erkeklerde 60-65 arasında değişir.

Yurt Dışında Mobil Yazılım Uzmanı Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında mobil yazılım uzmanı olmak için Yazılım Mühendisliği ya da Bilgisayar Mühendisliği gibi lisans bölümlerinden mezun olmak ve yurt dışında da geçerli bir diplomaya sahip olmak gerekmektedir. Bu kişiler, mobil uygulama geliştirme alanında mesleki tecrübe kazanmalı ve yurt dışında çalışma izni almak için ilgili yerlere başvurmalıdır.

Aynı zamanda kişinin öz geçmişini güçlendirmek ve uluslararası geçerliliği bulunan PHP Eğitimi veya Python Eğitimi gibi sertifika programlarına katılması yurt dışında yapacağı iş başvuruları için avantajlı bir durum olacaktır.

Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat