online-egitimler-bogazici-enstitusu
Mobil Yazılım Mühendisi Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Mobil Yazılım Mühendisi Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?


Yazılım Mühendisliği ya da Bilgisayar Mühendisliği gibi eğitim programlarından mezun olan kişiler, mobil yazılım mühendisi olarak görev yapma şansına sahiptir. Mobil yazılım mühendisi, ilgili mobil uygulamaların geliştirilmesi ve ihtiyaç durumunda uygulamaların güncellenmesinden sorumludur.

Mobil Yazılım Mühendisi Nedir?

Mobil yazılım mühendisi; akıllı telefonlar, tabletler veya diğer taşınabilir cihazlar için uygulama geliştiren kişiye verilen mesleki unvandır. Mobil yazılım mühendisleri, IOS ve Android gibi mobil işletim sistemleri hakkında detaylı bilgi sahibidirler ve bu işletim sistemlerinin gelişimini desteklemek için çeşitli uygulamalar geliştirirler.

Mobil yazılım mühendisleri; uygulamaların performansını optimize etmek, hataları gidermek, güvenlik açıklarını düzeltmek ve yeni özellikler eklemek gibi sürekli iyileştirme çalışmaları yaparlar. Aynı zamanda kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimi tasarımına da dikkat ederler. Böylece uygulamaların kullanıcılar arasında popüler ve kolayca kullanılabilir olmasını sağlarlar. Teknoloji dünyasındaki hızlı değişim nedeniyle mobil yazılım mühendisleri, güncel kalabilmek için yeni teknolojileri ve gelişmeleri yakından takip ederler.

Mobil Yazılım Mühendisi Ne İş Yapar?

Mobil yazılım mühendisi, çeşitli cihazlar için mobil uygulamalar geliştirmekle ve ihtiyaç durumunda bu mobil uygulamalar için iyileştirme çalışmaları yapmakla sorumludur.

Mobil yazılım mühendisleri, uygulama geliştirme sürecinin tüm aşamalarında aktif rol almaktadır. Öncelikle müşteri ihtiyaçlarını ve beklentilerini belirleyerek gereken değerlendirmeleri yaparlar. Daha sonra ise uygulamanın tasarımını gerçekleştirerek yazılım aşamalarını tamamlarlar. Mobil yazılım mühendisleri, uygulamaların test edilme sürecinden sonra iyileştirme çalışmaları yaparlar ve kullanıcıların sorunsuz bir deneyim yaşamasını sağlarlar. Aynı zamanda güvenliğin sağlanmasıyla ilgili sorun yaratabilecek durumları belirleyerek bu eksiklerin giderilmesini sağlayarak uygulamayı iyileştirirler.

 

 

Mobil Yazılım Mühendisi Olma Şartları Nelerdir?

Mobil yazılım mühendisi olma şartları aşağıda sıralanmıştır.

 • Bilgisayar veya Yazılım Mühendisliği gibi lisans programlarından mezun olmak
 • Programlama dillerini bilmek
 • Sayısal alanda başarılı olmak
 • Teknolojiye ilgi duymak

Mobil Yazılım Mühendisi Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

Mobil yazılım mühendisi olmak için lisans programları arasında yer alan Bilgisayar Mühendisliği ya da Yazılım Mühendisliği gibi bölümlerden mezun olmak gerekmektedir. Aynı zamanda eğitim sürecinde veya sonrasında staj programlarına katılım sağlamak kişiyi iş yaşamına hazırlayacaktır.

Online bilişim eğitimleri arasında yer alan C++ Programlama Dili ve Javascript Eğitimi gibi sertifika programlarına katılım sağlamak ise mobil yazılım mühendisinin iş başvurularında ön plana çıkmasına yardımcı olacaktır.

Mobil Yazılım Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

Mobil yazılım mühendisinin maaşı 22.000 TL ile 47.000 TL aralığındadır.

Mobil yazılım mühendisi maaş aralığını etkileyen faktörler arasında çalışılan kurum, kurumun mali koşulları ve kişinin mesleki tecrübesi bulunmaktadır. Mobil yazılım mühendisi ortalama 22.000 TL maaş alarak bu mesleğe başlar fakat ikinci senesinde maaşı 26.000 TL’ye, üçüncü ve diğer yıllarda ise 27.00 TL – 47.000 TL aralığına ulaşır.

Mobil Yazılım Mühendisi Emeklilik Şartları Nelerdir?

Mobil yazılım mühendisi, 8 Eylül 1999'dan sonra işe başlaması durumunda emekli olmak için yaş kriterini karşılamalı ve 7000 günlük prim ödemelidir. Sigortalı olma süresinden muaf olan bu gruptaki kadınlar 58, erkekler ise 60 yaşında emekli olabilir. Mobil yazılım mühendisi 1 Mayıs 2008 tarihinden sonra işe başlaması durumunda emekli olmak için yine yaş kriterine uymalıdır. Prim süresi ise 7200 gündür. Emeklilik yaşı bu gruptaki kadın çalışanlar için yine 58 iken erkekler için bu kez 60-65 yaş aralığında değişmektedir.

Yurt Dışında Mobil Yazılım Mühendisi Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında mobil yazılım mühendisi olmak için öncelikle Bilgisayar veya Yazılım Mühendisliği gibi bölümlerden mezun olunması ve bu alanda alınan diplomanın yurt dışında da geçerliliğinin bulunduğunun kanıtlanması gerekmektedir. Bu şartları karşılayan mobil yazılım mühendisleri, ilgili yerlere başvuru yapmalı ve yurt dışında çalışma izni almalıdır.

İleri seviyede yabancı dil bilmek de aranan şartlar arasında yer almaktadır. Yurt dışında iş bulma sürecini hızlandırmak isteyen kişiler, CSS Kodları Eğitimi veya Python Eğitimi gibi kurslara katılım sağlayarak uluslararası geçerli sertifikalar almaya hak kazanabilirler.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?