Mekaniker Nasıl Olunur? Mekaniker Ne İş Yapar?

Mekaniker Nasıl Olunur? Mekaniker Ne İş Yapar?


Meslek liselerinin ya da ön lisans programlarının makine, mekatronik gibi ilgili bölümlerinden mezun olan kişiler mekaniker olarak çalışabilir. Motorlu araçların onarım ve bakımından sorumlu olan mekaniker; ölçüm cihazlarını kullanarak araçta meydana gelen arızaları tespit eder, montaj ve kurulum işlemlerini yerine getirir.

Mekaniker Nedir?

Mekaniker; otomobil, motosiklet, kamyon gibi taşıtların bakım ve onarım işlerini gerçekleştiren kişiye verilen mesleki ünvandır. Bu araçlardaki mekanik, elektrik ve elektronik sistemlerin analizini yaparak arızaları tespit etmekle görevli olan mekanikerler; onarım işlemleri kapsamında arızalı parçaları değiştirir, bakım süreçlerini düzenler ve ilgili testleri yaparak aracın güvenli bir şekilde çalışmasını sağlar.

Mekanikerler aynı zamanda araç sahiplerine tavsiyelerde bulunarak periyodik bakım zamanlarını hatırlatır ve olası sorunları önceden belirleyerek ciddi hasarların önüne geçmeye çalışırlar. Bu nedenle mekanikerlerin uzmanlığı ve tecrübesi araçların uzun ömürlü olmasını ve güvenli bir şekilde trafiğe çıkmasını sağlamada kritik bir rol oynamaktadır. Bunlara ek olarak teknoloji alanında sürekli yaşanan gelişmelerle birlikte mekanikerler de güncel bilgilere erişebilmek için ileri seviye eğitimlere ihtiyaç duymaktadır.

Mekaniker Ne İş Yapar?

Mekaniker; çeşitli motorlu araçların bakım, onarım, servis gibi işlemlerini gerçekleştirmekle sorumludur.

Otomobil, motosiklet, kamyon gibi taşıtlardaki mekanik, elektrik ve elektronik sistemleri inceleyerek arızaları teşhis eden mekanikerler; arızalı parçaları tamir eder ya da değiştirir, bakım işlemlerini düzenler ve testler yaparak aracın sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar.

Mekanikerler, araçların periyodik bakımlarını düzenleyerek yakıt verimliliğini arttırır ve motor ömrünü uzatır. Ayrıca fren sistemleri, süspansiyon, direksiyon gibi önemli bileşenlerin düzenli kontrolünü sağlayarak trafik güvenliğine katkıda bulunur. Elektronik sistemlerin hata kodlarını analiz ederek gelişmiş teşhis cihazları kullanır ve arızaları tespit eder. Mekanikerlik, sürekli olarak gelişen teknoloji ve otomotiv endüstrisinin yenilikleriyle değişen bir meslek alanı olması nedeniyle mekanikerlerin eğitimlerine ve bilgi birikimlerine sürekli olarak yatırım yapmaları çağın gereksinimlerine uygun olarak hizmet vermeleri önemlidir.

 

 

Mekaniker Olma Şartları Nelerdir?

Mekaniker olma şartları aşağıda sıralanmıştır.

 • Meslek liselerinin ya da meslek yüksekokullarının makine, mekatronik gibi alanlarından mezun olmak
 • Makinelerin işleyişi hakkında detaylı bilgi sahibi olmak
 • Teknik beceriye sahip olmak
 • Disiplinli bir iş anlayışıyla çalışmak
 • Titiz ve planlı olmak

Mekaniker Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

Mekaniker olmak için üniversitelerin ön lisans programları arasında yer alan Makine ya da Mekatronik Bölümü’nden mezun olmak gerekmektedir. Aynı zamanda meslek liselerinin Makine Teknolojisi ya da Mekatronik alanlarından mezun olan kişiler de mekaniker olarak görev yapma şansına sahiptir.

Eğitim süresinde ya da eğitim tamamlandıktan sonra katılım sağlanan staj programları ise alanında başarılı bir mekaniker olmak isteyen kişilerin mesleki deneyim kazanmasına yardımcı olacaktır.

Mekaniker Maaşları Ne Kadar?

Mekanikerin maaşı 14.800 TL ile 23.500 TL aralığındadır.

Mekaniker maaş aralığı üzerinde kişinin tecrübesi ve çalıştığı iş yeri belirleyicidir. Mekanikerler genelde mesleğe yeni başladıklarında 14.800 TL maaş alır ancak ilerleyen dönemde maaşları 23.500 TL’ye kadar artış gösterebilir.

Mekaniker Emeklilik Şartları Nelerdir?

Mekanikerler iş hayatına 8 Eylül 1999'dan sonra özel sektörde başladıkları takdirde emeklilik için yaş koşuluna uymalı ve 7000 günlük prim süresi şartını yerine getirmelidir. Sigortalılık süresinin önemli olmadığı bu gruptaki erkekler 60, kadınlar ise 58 yaşına geldiği zaman emeklilik hakkını kullanabilir. Mekanikerler iş hayatına 1 Mayıs 2008’den sonra özel sektörde başladıkları takdirde emeklilik için yaş koşuluna uymalı ve 7200 günlük prim süresi şartını yerine getirmelidir. Buradaki yaş kriteri, kadınlarda 58 iken erkekler için 60-65 yaş aralığındadır.

Mekanikerler çalışma hayatına 8 Eylül 1999'dan sonra kamu kurumlarında başladıkları takdirde emeklilik için sadece prim ödemelidir. Prim süresi cinsiyete göre belirlenir ve dolayısıyla erkeklerin 25 yıl, kadınların ise 20 yıl prim ödemesi gerekmektedir. Mekanikerler çalışma hayatına 1 Mayıs 2008’den sonra kamu kurumlarında başladıkları takdirde emeklilik için bu kez 9000 günlük primin yanında yaş şartını da yerine getirmelidir. Emeklilik yaşı erkek mekanikerler için 60, kadın mekanikerler için ise 58 olarak belirlenmiştir.

Devlette Mekaniker Nasıl Olunur?

Devlette mekaniker olmak için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve kamusal haklardan mahrum olmamak gerekmektedir. Bu şartları karşılayan ve meslek liselerinin ya da yüksekokulların makine, mekatronik gibi alanlarından mezun olan kişiler; Kamu Personel Seçme Sınavı’na girerek başarılı bir puan almalı ve devlet kurumlarına atanma hakkı kazanmalıdır.

Yurt Dışında Mekaniker Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında mekaniker olmak için öncelikle meslek liselerinin ya da ön lisans programlarının ilgili alanlarından mezun olmak ve bu mezuniyetlerin yurt dışında da geçerliliğinin bulunduğunu belgelendirmek gerekir. Daha sonra ise yurt dışında çalışma izni almak için ilgili alanlara başvurulmalı ve bu süreçte kişinin ilgili alanla ilgili yetkinlik sahibi olduğu kanıtlanmalıdır.

Gidilmesi planlanan ülkenin ana diline hakim olmak da yurt dışında mekaniker olmak isteyen kişilerin karşılaması gereken şartlar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda iş deneyimi kazanılması yurt dışında iş bulma sürecini kolaylaştırmaya yardımcı olacaktır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?