Sözleşme Uzmanı Nasıl Olunur? Sözleşme Uzmanı Ne İş Yapar?
Meslek Yazıları

Sözleşme Uzmanı Nasıl Olunur? Sözleşme Uzmanı Ne İş Yapar?

Sözleşme uzmanı, görevini sürdürdüğü kurumun yaptığı sözleşmelerin uygunluğunu incelemekle görevlidir. Aynı zamanda şirketin hukuki korumasını sağlamak, maliyetleri azaltmak, verimliliği artırmak ve iş süreçlerini iyileştirmek için sözleşme yönetimiyle ilgili en iyi uygulamaları takip etme gibi görevlere de sahiptir.

Sözleşme Uzmanı Nedir?

Sözleşme uzmanı, bir organizasyonun veya şirketin sözleşmelerle ilgili işlerini yöneten ve denetleyen bir profesyoneldir. Bu uzmanlar, işbirliği yapılan taraflar arasında anlaşmaların düzgün bir şekilde oluşturulmasını ve müzakere edilmesini ve uygulanmasını sağlarlar.

Sözleşme uzmanı; sözleşmelerin yasal ve ticari gerekliliklere uygunluğunu değerlendirir, sözleşme şartlarının taraflar arasında adil ve dengeli olduğundan emin olur, risklerin yönetilmesini sağlar ve sözleşmelerin süresi boyunca düzgün bir şekilde uygulanmasını izler.

Sözleşme Uzmanı Ne İş Yapar?

Sözleşme uzmanı, görev yaptığı şirketin sözleşme süreçlerini yönetir ve denetler. Sözleşme uzmanı; sözleşmeleri hazırlar, revize eder, yasal uygunluğunu kontrol eder, taraflar arasında adil şartlar olmasını sağlar ve risk yönetimi yapar. Aynı zamanda gerekli durumlarda sözleşmelerde değişiklik, yenileme ve iptal gibi süreçleri de yönetir.

Sözleşme Uzmanı Olma Şartları Nelerdir?

Sözleşme uzmanı olma şartları aşağıda listelenmiştir.

  • İlgili bölümden mezun olmak
  • Mesleki faaliyetini başarıyla yerine getirebilmek için hukuk bilgisine sahip olmak
  • Güçlü bir iletişim kurmada beceri sahibi olmak

Sözleşme Uzmanı Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

Sözleşme uzmanı olmak için Hukuk, İşletme, Uluslararası İlişkiler, Muhasebe ve Finans gibi bölümlerden mezun olmak gerekir. Aynı zamanda hukuk eğitimlerine katılmak iyi bir sözleşme uzmanı olmaya yardımcı olur.

Sözleşme Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Sözleşme uzmanının maaşı 35.000 TL ile 85.000 TL aralığında değişiklik göstermektedir.

Sözleşme uzmanı maaş aralığını kişinin çalıştığı kurum ve mesleki deneyimi belirler. Sözleşme uzmanı 35.000 TL maaş ile işe başlar, iki sene deneyim sahibi olduktan sonra ortalama 40.000 TL, üç yıl ve üzeri kadar deneyim sahibi olduktan sonra ise 55.000-85.000 TL aralığında maaş almaya başlar.

Sözleşme Uzmanı Emeklilik Şartları Nelerdir?

Bir sözleşme uzmanı, işe 8 Eylül 1999'dan sonra başladıysa emekli olmak için yaş şartına uymalı ve 7000 gün prim ödemelidir. Bu kişiler sigortalılık süresinden muaf olmakla birlikte erkekler 60, kadınlar 58 yaşındayken emekli olur.

Sözleşme uzmanı işe 1 Mayıs 2008’den sonra başladıysa emekli olmak için yaş şartını yerine getirip 7200 gün prim ödemelidir. Bu grupta bulunan kadınlar 58 yaşında ve erkekler ise 60-65 yaş arasında emekli olmaktadır.

Devlette Sözleşme Uzmanı Nasıl Olunur?

Devlette sözleşme uzmanı olabilmek için öncelikle ilgili üniversite bölümlerinden mezun olmak gerekir. Aynı zamanda hukuk alanında donanımlı olunması ve devlet kurumlarının belirlediği sözleşme yönetimi prosedürlerine hakim olunması gerekir.

Yurt Dışında Sözleşme Uzmanı Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında sözleşme uzmanı olmak için ilgili üniversite bölümlerinden mezun olmak ve yurt dışında geçerliliği olan bir diplomaya sahip olmak gerekir. Gidilen ülkenin hukuki şartlarını bilmek ve yabancı dil bilmek ise yurt dışında sözleşme uzmanı olarak görev yapabilmenin şartlarından biridir.

Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat