Okul Müdürü Nasıl Olunur? Okul Müdürü Ne İş Yapar?

Okul Müdürü Nasıl Olunur? Okul Müdürü Ne İş Yapar?


Üniversitelerin öğretmenlik ile ilgili bölümlerinden mezun olan ya da formasyon eğitimi alan kişiler, belirli bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra Okul Müdürlüğü Sınavı’na (Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı - EKYS) girerek bu mesleği icra edebilir. Ancak özel sektörde okul müdürü olmak için tecrübeli bir öğretmen olmak yeterli gelmektedir. Okul müdürü, okulun genel yönetiminin sağlanmasında büyük bir sorumluluk sahibidir.

Okul Müdürü Nedir?
Okul müdürü, bir okulun yönetiminden sorumlu olan kişiye verilen mesleki unvandır. Genellikle öğretmenlerin ve diğer okul personelinin çalışmalarını denetler, eğitim ve öğretim programlarını yönetir, okulun bütçesini takip eder, öğrenci disiplinini sağlar ve velilerle iletişimi koordine eder. Okul müdürü; okulun genel yönetimi, öğretim kalitesi ve öğrenci başarısı gibi konularda sorumluluk taşır.

Okul müdürü, eğitim ve öğretim deneyimine sahip olmalıdır. Okulun başarısı ve öğrencilerin iyi bir eğitim almaları için önemli bir rol oynayan okul müdürleri; eğitim sistemlerinde liderlik pozisyonlarından biri olarak kabul edilir ve okulun genel performansını etkileyen kararlar ile politikaları belirler.

Okul Müdürü Ne İş Yapar?

Okul müdürü, görevini sürdürdüğü okulun yönetiminden sorumludur ve okulun düzenli bir şekilde işlemesi için görev yapar.

Okul müdürü; bütçe yönetimi yapar, öğretmenleri veya diğer personelleri denetler, okulun bakımını ve güvenliğini sağlar. Ayrıca gerekli durumlarda öğretmenlere veya diğer personellere yönlendirmelerde bulunarak rehberlik sağlar. Okul müdürü, eğitim programlarını da inceler ve ihtiyaç duyulması durumunda güncellemeler yaparak eğitimin kalitesini arttırmak için çaba gösterir.

Okulun genel yönetiminin sağlanması alanında sorumluluk sahibi olan okul müdürü, öğrenci disiplininin sağlanması alanında da aktif rol alır. Gereken durumlarda disiplin uygulamalarından yararlanır ve ilgili toplantıları düzenler. Bunlara ek olarak belirli aralıklarla veli toplantıları düzenler ve öğretmen ile veli arasındaki ilişkinin sağlıklı olmasını sağlar.

 

 

Okul Müdürü Olma Şartları Nelerdir?

Okul müdürü olma şartları aşağıda sıralanmıştır.

 • Eğitim fakültesinden mezun olmak ya da formasyon alarak öğretmen olmak
 • Belirli bir süre öğretmen olarak çalışmak
 • İyi bir yönetici olmak
 • Sorumluluk sahibi olmak
 • Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı’na (EKYS) girmek
 • Liderlik özellikleri taşımak
 • Çocuklarla başarılı bir şekilde iletişim kurabilmek

Okul Müdürü Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

Okul müdürü olmak için eğitim fakültesinden mezun olunması ve bir süre öğretmen olarak çalışılması gerekmektedir. Aynı zamanda çeşitli lisans programlarından mezun olan kişiler, formasyon eğitimi alarak öğretmen olabilir.

Okul müdürü olmak için öğretmenlik bölümlerinde 4 yıl eğitim almak gerekmektedir ancak kişi, farklı lisans bölümlerinden mezun olarak formasyon eğitimi alıyorsa bu süre uzamaktadır. Öğretmen olarak mezun olan bireyler bir süre öğretmen olarak görev yapmalı ve daha sonra okul müdürü olmak için ilgili sınava girmelidir.

Okul Müdürü Maaşları Ne Kadar?

Okul müdürünün maaşı 25.500 TL ile 42.000 TL aralığında değişmektedir.

Okul müdürü maaş aralığını belirleyen faktörler görev süresi ve çalışılan eğitim kurumunun yapısıdır. Okul müdürü ilk yılında ortalama 25.500 TL ile 27.000 TL arasında kazanır. İki yıl deneyime sahip bir okul müdürü 27.500 TL ile 29.000 TL arasında, üç yıl ve üzeri deneyime sahip bir okul müdürü ise 29.500 TL ile 42.000 TL arasında maaş alır.

Okul Müdürü Emeklilik Şartları Nelerdir?

8 Eylül 1999'dan sonra özel sektörde işe başlayan bir okul müdürü emekli olmak için 7000 gün prim ödemeli ve yaş koşulunu yerine getirmelidir. Bu kişiler sigortalı olma süresine tabi tutulmaz. Emeklilik yaşı ise kadınlarda 58, erkeklerde 60’tır. 8 Eylül 1999'dan sonra kamuda göreve başlayan bir okul müdürü yaştan muaftır ve prim ödeyerek emekli olmaya hak kazanır. Prim süresi kadınlarda 20 sene, erkeklerde ise 25 senedir.

1 Mayıs 2008’den sonra özel sektörde göreve başlayan bir okul müdürü, emekli olabilmek için 7200 gün prim ödemeli ve yaş kriterini karşılamalıdır. Emeklilik yaşı kadınlarda 58’dir ve erkeklerde ise 60-65 yaş aralığındadır. 1 Mayıs 2008’den sonra kamuda göreve başlayan bir okul müdürü ise yaştan muaf değildir ve 9000 gün prim ödeyerek emekli olma hakkı kazanır. Emeklilik yaşı ise kadınlarda 58 ve erkeklerde 60 şeklinde belirtilir.

Devlette Okul Müdürü Nasıl Olunur?

Devlette okul müdürü olmak için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve kasten işlenen suçlar sebebiyle bir sene veya üzeri ceza almamış olmak gerekmektedir. Bu şartları karşılayan kişiler, eğitim fakültesinden mezun olmalı ya da formasyon eğitimi almalıdır.

Daha sonra Kamu Personel Seçme Sınavı’na (KPSS) girilerek geçerli bir puan almak ve devlet okullarına atanmak gerekmektedir. Bir süre öğretmen olarak çalışan bireyler, Okul Müdürlüğü Sınavı’ndan (Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı – EKYS) yeterli bir puan almalıdır.

Yurt Dışında Okul Müdürü Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında okul müdürü olmak için ilgili bölümlerden mezun olmak ve yurt dışında da geçerliliği bulunan bir diplomaya sahip olmak gerekmektedir. Bu gereklilikleri yerine getiren kişiler, bir süre öğretmen olarak çalışmalı ve yurt dışında çalışma izni almak için ilgili yerlere başvurmalıdır.

Yurt dışında görev yapmak isteyen bir okul müdürünün iyi seviyede yabancı dil bilmesi gerekmektedir. Bu alanda sorun yaşayan ancak yurt dışında çalışmak isteyen kişilerin yabancı dil eğitimlerine katılım sağlaması doğru bir tercih olacaktır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?