Genel (Kategorisiz) Meslekler

Genel (Kategorisiz) Meslekler


Genel (kategorisiz) meslekler; üniversite eğitimi zorunluluğu bulundurmayan, eşit ağırlık, sayısal, sözel, yabancı dil gibi alanlara dahil edilemeyen ya da birden fazla kategoride değerlendirilebilen mesleklerdir. Bu meslekler, genellikle uzun bir eğitim süreci gerektirmediği için avantajlıdır. Fakat genel (kategorisiz) mesleklerin eğitim düzeyi fark etmeksizin herkes tarafından yapılabiliyor olması bir dezavantaj olarak değerlendirilir.

Genel (Kategorisiz) Meslekler Nelerdir?

Genel (kategorisiz) meslekler şunlardır:

 1. Araştırma görevlisi
 2. Akademisyen
 3. Asistan
 4. Antrenör
 5. Araştırmacı
 6. Armadör
 7. Animatör
 8. Asfalt plent operatörü
 9. Bahçıvan
 10. Bakım müdürü
 11. Barboy
 12. Barista
 13. Barmen / barmaid
 14. Balıkçılık
 15. Bekçi
 16. Belediye başkanı
 17. Bölge müdürü
 18. Cankurtaran
 19. Dadı
 20. Dedektif
 21. Dekan
 22. Formen
 23. Fuar hostesi
 24. Gece bekçisi
 25. Direksiyon öğretmeni
 26. Dokümantasyon sorumlusu
 27. E-eğitim yöneticisi
 28. Eğitim danışmanı
 29. Eğitim ve gelişim uzmanı
 30. Eksper
 31. Endeks okuma görevlisi
 32. Muhtar
 33. E-sporcu
 34. Estetisyen
 35. Etkinlik koordinatörü
 36. Etüt öğretmeni
 37. Expat
 38. Fabrika müdürü
 39. Başkomiser
 40. Gişe memuru
 41. Memur

1. Araştırma Görevlisi

Araştırma görevlisi, bir üniversitede çalışan akademik personeldir. Araştırma görevlisi, öğretim üyelerine yardımcı olma amacıyla çeşitli araştırma projelerine katılır ve bu projeler için gereken çalışmaları yapar. Araştırma görevlisi aynı zamanda öğrencilere ders verebilir ve onlara danışmanlık yapabilir.

2. Akademisyen

Akademisyen, bir üniversitede öğretim üyesi olarak görev yapan kişiye verilen akademik unvandır. Akademisyen; çeşitli araştırma projeleri yönetir; lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde ders verir. Bir akademisyen, kendi alanında bilgi birikimini öğrencileri ile paylaşır ve onların gelişimine katkıda bulunur.

3. Asistan

Asistan, görev yaptığı ofiste yanında çalıştığı kişiye yardımcı olan kişidir. Asistan; randevuları düzenler, belgeleri hazırlar, telefonlara cevap verir, gereken görüşmeleri yapar ve dosyaları düzenler.

4. Antrenör

Antrenör, sporcuların yarışmalara veya müsabakalara hazırlanma sürecinde onlara yardımcı olan kişidir. Antrenör, sporcuların yaşını ve seviyesini göz önünde bulundurarak onlar için spor programları hazırlar. Ayrıca sporcuların sağlık durumunu kontrol eden antrenör, yaralanmaların önüne geçmekle de sorumludur.

5. Araştırmacı

Araştırmacı; akademik ya da mesleki amaçla sistemli bir biçimde veri toplayan, verileri analiz eden ve sonuca ulaşan kişidir. Araştırmacı; araştırmalarını sürdürürken anket, deney, gözlem ve görüşme gibi çeşitli tekniklerden faydalanır.

 

 

6. Armadör

Armadör, geminin güvenliğini sağlayarak navigasyon ile ilgilenen kişidir. Aynı zamanda armadör, gemideki günlük işlerin yürütülmesine yardımcı olarak düzeni sağlar.

7. Animatör

Animatör; otel ve tatil köyü gibi konaklama mekanlarında bulunan misafirlerin eğlenceli zaman geçirmesi için çeşitli etkinlikler düzenleyen kişidir. Animatör hem çocuklara hem de yetişkinlere yönelik etkinlik planları yapmalı ve bu etkinliklerin güvenli olduğundan emin olmalıdır.

8. Asfalt Plent Operatörü

Asfalt plent operatörü, yol yapımı ve onarımı gibi alanlarda görev yapan kişidir. Asfalt plent operatörü, görevini sürdürürken işlenmiş asfalt üretebilmek için çeşitli malzemeleri karıştırır ve bu işlemde asfalt plenti ismi verilen makineleri kullanır.

9. Bahçıvan

Bahçıvan, bitki yetiştiren ve bitkilerin bakımıyla ilgilenen kişiye verilen unvandır. Bahçıvan; toprak işleme, çeşitli bitki türleri, sulama yöntemleri ve gübreleme teknikleri hakkında bilgi sahibidir. Bahçıvan; park, golf sahası, botanik bahçeler, ev veya işletme bahçesi gibi pek çok açık hava alanında çalışma şansına sahiptir.

10. Bakım Müdürü

Bakım müdürü, bir kuruluşta bulunan makine ve ekipmanların bakımından sorumlu olan kişidir. Bakım müdürü, bakım çalışmalarının planlı ve programlı yapılmasını sağlayarak bütçeye uygun bir biçimde hareket eder.

11. Barboy

Barboy, bar ya da restoran gibi işletmelerde bulunan ve bar tezgahının arkasında yer alan çalışandır. Barboy, müşterilerin yiyecek ve içki siparişlerini alarak müşterilere siparişlerini servis etmelidir. Aynı zamanda bir barboy, kullanılmış bardak ve tabakları toplayarak barı temizlemekle görevlidir.

12. Barista

Barista, kahve hazırlama alanında profesyonellik kazanmış kişidir. Barista, kahve hazırlama tekniklerini ve demleme yöntemlerini bilmelidir. Ayrıca barista, tüm kahve hazırlama süreçlerini takip etmeli ve müşterilerin isteklerini göz önünde bulundurmalıdır.

13. Barmen (Barmaid)

Barmen (barmaid), genellikle restoran ya da barda alkollü içeceklerin hazırlanması ve servis edilmesiyle ilgilenen kişidir. Barmen, barın düzenini sağlamalı ve hızlı servis yapabilme becerisine sahip olmalıdır.

14. Balıkçı

Balıkçı, balık avlayan kişiye verilen unvandır. Balıkçı; ağ ve olta gibi avlama ekipmanları kullanarak denizlerde, göllerde ve nehirlerde balık avlar.

15. Bekçi

Bekçi, görev yaptığı alanın güvenliğini ve düzenini sağlamakla sorumlu olan kişidir. Bekçi, hırsızlık ve kavga gibi suçların önüne geçmeye yardımcı olmaktadır.

16. Belediye Başkanı

Belediye başkanı, görev yaptığı belediyenin yönetiminden sorumlu olan kişidir. Belediye başkanı, belediyenin bütçesini takip etmeli ve yapılan çalışmaları denetlemelidir. Belediye başkanı olabilmek için seçimlerde halk tarafından seçilmek gerekir.

17. Bölge Müdürü

Bölge müdürü, görevli olduğu bölgede yer alan mağazaların ve bayilerin hem satışı hem personel idaresi hem de ciro işleri ile ilgilenen kişidir. Bölge müdürü bir ekibe sahip olmalı ve ekibi verimli bir biçimde yönetmelidir.

18. Cankurtaran

Cankurtaran, insanları suda meydana gelen boğulma gibi tehlikeli durumlardan kurtaran kişidir. Bir cankurtaran, ilk yardım eğitimine sahip olmalıdır.

 

 

19. Dadı

Dadı, bir bebeğin veya çocuğun bakımını sağlayarak onun günlük ihtiyaçlarını karşılayan yardımcıdır. Dadı, çocukların aileleri çalışırken ya da farklı bir işle ilgilenirken çocuğun tüm ihtiyaçlarını karşılamalı ve çocuğun güvenliğine dikkat etmelidir.

20. Dedektif

Dedektif, bir kurum veya kişi için bilgi toplamakla sorumlu olan kişidir. Dedektif, bu süreci profesyonel bir şekilde yürütmeli ve yasal yollarla tamamlamalıdır.

21. Dekan

Dekan, bir üniversite bölümünde görev yapan en yetkili kişidir. Dekan, diğer eğitimcileri ve görevlileri denetleyerek öğrencilerin eğitim süreçlerinin verimli geçmesini sağlamalıdır. Aynı zamanda öğrencilerin ve diğer çalışanların kurallara uyması konusunda gereken önlemleri almalıdır.

22. Formen

Formen, üretim sektöründe yer alan bir kurumda görev yapan işçileri denetleyen kişidir. Formen, üretim sürecinin disiplinli bir şekilde gerçekleşmesini sağlayarak üretimin sürekliliğini destekler.

23. Fuar Hostesi

Fuar hostesi, kongre ve fuar gibi etkinliklerde görev alan kişidir. Fuar hostesi, gelen müşterileri karşılayarak çeşitli markaların ürünlerini veya hizmetlerini tanıtır.

24. Gece Bekçisi

Gece bekçisi, toplumun güvenliğini sağlayabilmek için gece saatlerinde görev yapan kişidir. Gece bekçisi, silah taşıma yetkisine sahiptir ve halkın güvenliğini tehdit eden durumlarda müdahale etmelidir.

25. Direksiyon Öğretmeni

Direksiyon öğretmeni, ehliyet sahibi olmak isteyen sürücü adaylarına araç kullanma eğitimi veren kişidir. Direksiyon öğretmeni, ders planını öğrencisiyle birlikte hazırlamalı ve uygulamalı bilgilere ek olarak teorik bilgileri de öğretmelidir.

26. Dokümantasyon Sorumlusu

Dokümantasyon sorumlusu, görev yaptığı şirketin tüm bilgilerini düzenleyen ve koruyan kişidir. Dokümantasyon sorumlusu, ihtiyaç halinde düzenlediği bilgilere hızlıca ulaşmalıdır.

27. E-eğitim Yöneticisi

E-eğitim yöneticisi, online eğitim veren kurumların yönetiminden sorumlu kişidir. E-eğitim yöneticisi, eğitim teknolojilerini yakından takip etmeli ve eğitim sürecinin verimli geçmesi için bu teknolojileri kullanmalıdır.

28. Eğitim Danışmanı

Eğitim danışmanı, eğitim kurumlarında öğrenciler ve aileleri ile iletişim kurarak onların kurumu tanıması için bilgi veren kişidir. Eğitim danışmanı, görev yaptığı kurumun yeni öğrenciler kazanmasını sağlar.

29. Eğitim ve Gelişim Uzmanı

Eğitim ve gelişim uzmanı, ilgili firmaların gelişimini desteklemek için eğitim ihtiyaçlarını belirleyen ve eğitim programları hazırlayan kişidir. Eğitim ve gelişim uzmanı, hazırladığı eğitim programlarına yönelik materyaller oluşturmalı ve bu eğitim programlarını sunmalıdır.

30. Eksper

Eksper, ilgili sektörlerde müşterilere danışmanlık yapmakla görevli kişidir. Eksper, gerekli poliçeleri müşterisine sunmalı ve değer tespiti gibi süreçleri yürütmelidir.

31. Endeks Okuma Görevlisi

Endeks okuma görevlisi, konut ve işletmelerin hem su hem de enerji kullanımlarını belirleyerek faturalandıran kişidir. Endeks okuma görevlisi, sayaçların yer aldığı konumlara gider ve sayaç okuması yaparak faturaları teslim eder.

32. Muhtar

Muhtar, bir mahallenin veya köyün yönetiminden sorumlu kişidir. Muhtar, görevini sürdürdüğü bölgenin düzenini sağlamalı ve bu bölgede yaşayan ihtiyaç sahibi bireyler için gerekenleri yapmalıdır.

33. E-sporcu

E-sporcu, hayatını video oyunları ile kazanan kişidir. E-sporcu, çeşitli oyun turnuvalarına katılım sağlayarak bir grupla ya da bireysel olarak hareket eder. E-sporcu, düzenli olarak antrenman yapmalı ve gelişimini desteklemelidir.

34. Estetisyen

Estetisyen; cilt sağlığını iyileştiren, vücut bakımı ve epilasyon uygulayan kişidir. Estetisyen, kullandığı araçların bakımını sağlamalı ve müşterilerine hijyenik bir ortamda hizmet vermelidir. Bir estetisyen, müşterisinin güvenliğini sağlamalı ve riskli uygulamalardan kaçınmalıdır.

35. Etkinlik Koordinatörü

Etkinlik koordinatörü, bir etkinliğin tüm süreçlerinin yönetiminden sorumlu olan kişidir. Etkinlik koordinatörü; menüyü belirler, rezervasyon işlemlerini halleder ve gereken personelleri işe alır. Zamanı verimli kullanması gereken etkinlik koordinatörü, etkinlik planını bütçe kapsamında yapmalıdır.

36. Etüt Öğretmeni

Etüt öğretmeni, öğrencilere okul sonrası müfredata uygun bir biçimde eğitim veren eğitimcidir. Etüt öğretmeni, ders sürecinde öğrenilenlerin pekiştirilmesini sağlar ve öğrencilerin okulda aldıkları eğitimi destekler.

37. Expat

Expat, doğduğu ülkeden ayrılarak farklı bir ülkeye taşınan ve bu ülkede mesleğini verimli bir biçimde sürdüren kişidir. Expat, çalışmalarını yerleştiği ülkenin yasalarına uygun bir biçimde gerçekleştirmelidir.

38. Fabrika Müdürü

Fabrika müdürü, görevini sürdürdüğü fabrikanın faaliyetlerini denetleyen ve kurallara uyulmasını sağlayan kişidir. Fabrika müdürü, güvenliği sağlar ve kaliteyi arttırmak için çaba gösterir. Aynı zamanda üretim verilerinizi değerlendirerek ilgili birimlere önerilerde bulunur.

39. Başkomiser

Başkomiser, görev yaptığı emniyet şubesinin işleyişinden sorumlu olan kişidir. Başkomiser, işlerin doğru yürütülmesini sağlar ve çalışma şartlarının güvenli olması için gereken denetlemeleri yapar.

40. Gişe Memuru

Gişe memuru, müşterilere bilgi sağlayan ve onları yönlendirerek bilet satan kişidir. Gişe memuru; konser salonu, stadyum, banka ve ücretli otoyol geçiş noktası gibi pek çok alanda görev yapabilmektedir.

41. Memur

Memur, bir sisteme bağlı olan ve bu sistemin hizmetlerini yerine getirmekle görevli kişidir. Örneğin verilerin bilgisayara kaydedilmesi, imza ve evrak işlemlerinin halledilmesi gibi işlerden sorumludur. Memur, yetkili kişi tarafından verilmiş olan görevleri kurallara uyarak yerine getirmelidir.

Genel (Kategorisiz) Mesleklerin Avantajları Nelerdir?

Genel (kategorisiz) mesleklerin avantajları şunlardır:

 • Genel (kategorisiz) mesleklerin bazıları uzun bir eğitim süreci gerektirmez.
 • Bu mesleklerden bazılarını yapmak için sınava girmeye gerek yoktur.
 • Genel (kategorisiz) meslekler, farklı iş sahalarında yer alabilir.

Genel (Kategorisiz) Mesleklerin Dezavantajları Nelerdir?

Genel (kategorisiz) mesleklerin dezavantajları şunlardır:

 • Bazı genel (kategorisiz) meslekleri yapmak için uzun bir eğitim süreci gerekir.
 • Bazı meslekleri eğitim seviyesi fark etmeksizin herkes yapabilir.
 • Bu mesleklerden bazıları, özel sektörde yoğun mesai saatlerine sahiptir.

Genel (Kategorisiz) Mesleklerin Emeklilik Şartları Nedir?

Genel (kategorisiz) mesleklerin emeklilik şartları devlet ve özel sektöre bağlı olarak farklılık gösterir. Devlette genel (kategorisiz) meslekleri icra eden kadınlar, 8 Eylül 1999'dan sonra iş hayatına başladıklarında 20 yıl, erkekler ise 25 yıl prim ödemelidir. İstenen prim süresini karşılayan kişiler, belli bir emeklilik yaşı kriterine tabi tutulmaz ve istedikleri yaşta emekliliğe ayrılırlar.

Devlette genel (kategorisiz) meslekleri icra eden kişiler ise 1 Mayıs 2008’den sonra iş hayatına başladıklarında 9000 gün prim ödemelidir. Prim süresi şartını yerine getiren erkekler 60 yaşında ve kadınlar ise 58 yaşında emekli olmaya hak kazanır.

Özel sektörde genel (kategorisiz) meslekleri icra eden kişiler ise 8 Eylül 1999'dan sonra iş hayatına başladıklarında 7000 gün prim ödemelidir. Prim şartını yerine getiren erkekler 60, kadınlar ise 58 yaşında emekli olmaya hak kazanır. Özel sektörde genel (kategorisiz) meslekleri icra eden kişiler ise 1 Mayıs 2008’den sonra iş hayatına başladıklarında 7200 gün prim ödemelidir. Prim şartını yerine getiren kadınlar 58 yaşında emekliliğe ayrılabilir. Erkeklerin emeklilik yaşı ise 60-65 yaş aralığında değişir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?