Ticari Pazarlama Müdürü Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Ticari Pazarlama Müdürü Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?


Ticari pazarlama müdürü olmak isteyen kişilerin İktisat, Pazarlama veya İşletme gibi bölümlerden mezun olması gerekmektedir. Ancak bu bölümlerde eğitim almayan kişiler de pazarlama sektöründe yeterince tecrübe edinirse ticari pazarlama müdürü olarak çalışabilir. Ticari pazarlama müdürü, çalıştığı kurumun hizmet ya da ürünlerinin satış ve pazarlama süreçlerini planlayarak hem ticari süreçleri hem de pazarlama ekibini yönetir.

Ticari Pazarlama Müdürü Nedir?

Ticari pazarlama müdürü; bir şirketin ticari faaliyetlerini ve ürünlerini pazara sunma stratejilerini geliştiren, pazarlama ekibini ve pazarlama süreçlerini yöneten kişiye verilen mesleki ünvandır. Ticari pazarlama müdürleri; yeni müşteriler kazanılmasını, ticari hedeflere ulaşılmasını ve mevcut müşterilerle güçlü bir iletişim kurulmasını sağlamaları nedeniyle oldukça önemli bir rol üstlenmektedir.

Şirketin büyümesine büyük ölçüde katkısı bulunan bir ticari pazarlama müdürünün etkili iletişim kurma, analitik düşünme ve yönetme alanında beceri sahibi olması gerekmektedir. Bu beceriler sayesinde ticari pazarlama müdürü; satış ekiplerine liderlik yapar, şirketin karlılığının arttırılmasına katkıda bulunur ve müşterilerle daha sağlıklı bir ilişki kurar.

Ticari Pazarlama Müdürü Ne İş Yapar?

Ticari pazarlama müdürü, görevini sürdürdüğü şirket için ticari pazarlama stratejileri geliştirmekle ve tüm pazarlama faaliyetlerini denetlemekle görevlidir.

Ticari pazarlama müdürü; pazarlama departmanında görev yapar ve pazarlama ekibini yönetme, bütçe planı oluşturma, zaman çizelgesi hazırlama gibi sorumlulukları yerine getirir. Bu sorumlulukları başarılı bir biçimde yerine getiren ticari pazarlama müdürleri sayesinde şirket yeni müşterilere ulaşır ve elde edilen karda artış görülür. Aynı zamanda ticari pazarlama müdürleri; ürün yönetimini en başarılı biçimde sağlamak ve fiyatlandırma stratejilerini en uygun şekilde belirlemek için rakip analizi yapar, pazar araştırmalarını yönetir. Böylelikle pazarlama stratejileri hedef kitleye ve pazara uygun biçimde geliştirilir.

 

 

Ticari Pazarlama Müdürü Olma Şartları Nelerdir?

Ticari pazarlama müdürü olma şartları aşağıda sıralanmıştır.

 • Üniversitelerin Pazarlama, İşletme ya da İktisat gibi bölümlerinden mezun olmak
 • Pazarlama ve satış alanlarında çeşitli sertifikalar almak
 • Pazarlama alanında tecrübe kazanmak
 • Güçlü iletişim becerilerine sahip olmak
 • Çözüm odaklı bir yapıya sahip olmak
 • Analitik düşünebilmek ve stratejiler geliştirebilmek

Ticari Pazarlama Müdürü Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

Ticari pazarlama müdürü olmak için üniversitelerin İşletme, İktisat veya Pazarlama Bölümü’nü bitirmek gerekmektedir. Bu bölümlerden mezun olmayan kişiler ise gereken sertifikaları aldıktan sonra tecrübe kazanarak ticari pazarlama müdürü olarak çalışabilir. 

Aynı zamanda Satış Odaklı Kişilik Tipleri, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Okulu gibi sertifika programları sayesinde ticari pazarlama müdürü; pazarlama stratejilerini daha verimli bir şekilde uygulamayı öğrenebilir. Bu programlar sonunda alınan sertifikalar ise kişinin öz geçmişini güçlendirmesine ve iş başvurularında öncelik kazanmasına yardımcı olacaktır.

Ticari Pazarlama Müdürü Maaşları Ne Kadar?

Ticari pazarlama müdürünün maaşı 18.500 TL ile 46.000 TL aralığındadır.

Maaş aralıkları çalışılan kurumun yapısına, çalışanın müdürlük tecrübesine ve çalışma süresine göre değişkenlik gösterir. Mesleğe yeni başlayan bir ticari pazarlama müdürü ortalama 18.000 TL maaş alarak işe başlarken tecrübe kazanan bir ticari pazarlama müdürünün aldığı maaş 46.000 TL’ye kadar çıkabilir.

Ticari Pazarlama Müdürü Emeklilik Şartları Nelerdir?

Özelde ticari pazarlama müdürü olarak çalışan erkekler, 8 Eylül 1999'dan sonra işe başladılarsa sigortalılık süresi önemli olmaksızın 7000 gün prim ödedikleri takdirde 60 yaşında emekli olurlar. 1 Mayıs 2008 itibarıyla işe başlayan erkeklerin ise 7200 prim günü sayısını doldurması gerekir. Bu kişiler için emeklilik yaşı kademeli olarak artar ve 60 yaşından başlayıp 65'e kadar devam eder.

Özelde ticari pazarlama müdürü olarak çalışan kadınlar, 8 Eylül 1999'dan sonra işe başladılarsa sigortalılık süresi önemli olmaksızın 7000 gün prim ödedikleri takdirde 58 yaşında emekli olmaktadır. 1 Mayıs 2008 itibarıyla işe başlayan kadınlar ise sigortalılık süresi önemli olmaksızın 7200 gün prim ödedikleri takdirde 58 yaşında emekli olmaya hak kazanır.

Yurt Dışında Ticari Pazarlama Müdürü Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında ticari pazarlama müdürü olmak için öncelikle ilgili alanda alınan ve yurt dışında da geçerliliği bulunan bir diplomaya ya da sertifikaya sahip olmak gerekmektedir. Daha sonra ise yurt dışında çalışma izni almak için ilgili kurumlara başvurulmalıdır. Bu süreçte yabancı dil alanında sorun yaşayan kişilerin yabancı dil alanında çeşitli eğitimlere katılmaları avantajlı bir durum olacaktır.

Aynı zamanda Satış Uzmanlığı Eğitimi ve Dijital Pazarlama Eğitimi gibi sertifika programlarına katılım sağlayan kişiler, eğitim programları sonunda alacakları uluslararası geçerliliği bulunan sertifikalar ile yurt dışında iş bulma süreçlerini kolaylaştırma şansı elde ederler.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?