online-egitimler-bogazici-enstitusu
Stratejik Planlama Uzmanı Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Stratejik Planlama Uzmanı Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?


Stratejik planlama uzmanı; ulaştırma süreçleri, operasyonlar, projeler ve satış departmanları için analiz yapıp rapor hazırlamak ve stratejik planlamalar yapmakla görevli kişidir. Mühendislik ya da iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden mezun olan kişiler, bu alanda yetkinlikleri olduğunu belgelendirdikten sonra stratejik planlama uzmanı olarak görev yapabilme şansına sahiptir.

Stratejik Planlama Uzmanı Nedir?

Stratejik planlama uzmanı, bir kuruluşun veya şirketin stratejik hedeflerini belirlemek ve geliştirmek için çalışan bir profesyoneldir. Bu uzmanlar, kurumun gelecekteki yönünü ve hedeflerini belirleyen stratejik planların oluşturulmasında aktif rol oynarlar.

Stratejik planlama uzmanları, herhangi bir sektörde veya organizasyonda çalışabilirler. Şirketler, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve danışmanlık firmaları gibi çeşitli kuruluşlarda stratejik planlama uzmanlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu uzmanlar, kurumun uzun vadeli başarıya ulaşmasını sağlamak için stratejik yönlendirme ve planlama konusunda oldukça önemli bir konumda yer alırlar.

Stratejik Planlama Uzmanı Ne İş Yapar?

Stratejik planlama uzmanı, görev yaptığı kurumun ya da şirketin çeşitli departmanları için stratejik planlamalar yapmakla görevlidir.

Stratejik planlama uzmanı; mevcut pazar koşullarını, kurumun trendlerini, iç ve dış faktörlerin organizasyon üzerindeki etkilerini değerlendirir. Bu değerlendirmeler sonucunda da kurumun uzun vadeli hedeflerine ulaşabilmesi için gereken stratejileri geliştirir. Stratejik planlama uzmanları, hedeflerin ve stratejilerin uygulanmasını sağlamak için eylem planları oluşturarak bu planları yakından takip.

Aynı zamanda kurumun rekabet avantajını sürdürebilmesi ve uzun vadeli bir başarı sağlayabilmesi için stratejik vizyonun oluşturulmasında da kritik bir rol oynarlar. Bu uzmanlar; analitik düşünme, planlama, iletişim ve liderlik becerilerini kullanarak kurumun stratejik hedeflerine ulaşmasına rehberlik ederler.

Stratejik Planlama Uzmanı Olma Şartları Nelerdir?

Stratejik planlama uzmanı olma şartları aşağıda sıralanmıştır.

 • Mühendislik, İktisadi ve İdari Bilimler lisans programlarından mezun olmak
 • Planlama ilgili yetkinlik sahibi olmak
 • Plan ve strateji geliştirebilmek
 • Sektörde deneyim sahibi olmak
 • Analiz ve yorumlama yapabilmek

Stratejik Planlama Uzmanı Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

Stratejik planlama uzmanı olmak için mühendislik, iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden mezun olmak gerekmektedir. Stratejik planlama uzmanları büyük çoğunlukla Endüstri Mühendisliği ve İşletme Bölümü mezunlarından oluşur.

Stratejik Planlama Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Stratejik stratejik planlama uzmanının maaşı 18.000 TL ile 30.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Bir stratejik planlama uzmanının maaş aralığını kişinin deneyimi, yetkinliği ve çalıştığı kurumun yapısı belirler. Bir yıl deneyimli bir stratejik planlama uzmanı ortalama 18.000 TL, iki yıl deneyimli stratejik planlama uzmanı 24.5000 TL, üç yıl ve üzeri deneyime sahip bir stratejik planlama uzmanı ise 25.000 TL ile 30.000 TL arasında kazanır.

Stratejik Planlama Uzmanı Emeklilik Şartları Nelerdir?

Stratejik planlama uzmanı 8 Eylül 1999'dan sonra özel sektörde çalışmaya başladıysa emekli olmak için 7000 gün prim öder. Bu kişiler, sigortalılık süresi kriterinden muaftır ve erkekler 60, kadınlar ise 58 yaşında emekli olabilir. Stratejik planlama uzmanı 1 Mayıs 2008’den sonra özel sektörde işe başladıysa emekli olabilmek için 7200 gün prim öder ve bu kez erkekler 60-65 yaş aralığında emekli olabilirken kadınlar 58 yaşında emekli olabilir.

Stratejik planlama uzmanı 8 Eylül 1999'dan sonra kamuda çalışmaya başladıysa emekli olmak için kadınlar 20 sene, erkekler ise 25 sene prim ödemek zorundadır. Stratejik planlama uzmanı 1 Mayıs 2008’den sonra kamuda işe başladıysa emekli olmak için cinsiyet fark etmeksizin bütün çalışanlar 9000 gün prim öder ve emeklilik yaşı kriterine de tabi tutulurlar. Bu grupta yer alan erkekler 60 yaşında, kadınlar ise 58 yaşında emekliliğe ayrılabilir.

Devlette Stratejik Planlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Devlette stratejik planlama uzmanı olmak için öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve mühendislik ya da iktisadi ve idari bilimler fakültesinden mezun olmak gerekir. Daha sonra Kamu Personel Seçme Sınavı’na (KPSS) girerek sözlü ve yazılı sınavlardan geçerli bir not alınması gerekir. Aynı zamanda yüz kızartıcı suçlar sebebiyle ceza almamış olmak ve güvenlik soruşturmasından geçmek de devlet kurumlarında stratejik planlama uzmanı olmak için aranan koşullar arasında yer alır.

Yurt Dışında Stratejik Planlama Uzmanı Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında stratejik planlama uzmanı olmak için mühendislik ya da iktisadi ve idari bilimler fakültesinden mezun olmak ve uluslararası geçerli bir diplomaya sahip olmak gerekir. Yurt dışında çalışma izni almak ve yabancı dil bilmek de yurt dışında görev yapmayan isteyen kişiler için gerekli durumlardandır. Ayrıca bir stratejik pazarlama uzmanının mesleki yeterliliğini çeşitli sertifikalar ile belgelendirmesi yurt dışında çalışma sürecinde avantajlı bir durum elde etmesine yardımcı olacaktır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?