online-egitimler-bogazici-enstitusu
Satış Uzmanı Nasıl Olunur? Satış Uzmanı Ne İş Yapar?

Satış Uzmanı Nasıl Olunur? Satış Uzmanı Ne İş Yapar?


Satış uzmanı olmak isteyen kişilerin üniversite satış ve pazarlama alanlarında eğitim alması gerekmektedir. Üniversite eğitimine ek olarak katılım sağlanan sertifika programları ise mesleki gelişimlerine katkıda bulunmaları avantajlı bir durum olacaktır. Satış uzmanları, görevini sürdürdüğü kurumun satış departmanında görev alarak kurumun satışlarının arttırılması ve elde ettiği karın yükselmesi amacıyla çeşitli çalışmalar yürütür.

Satış Uzmanı Nedir?

Satış uzmanı; görev yaptığı şirketin ya da kurumun ürünlerini ve hizmetlerini potansiyel müşterilere sunan, müşteri ihtiyaçlarını anlayarak uygun çözümler belirleyen ve satışları arttırmayı amaçlayan kişiye verilen mesleki ünvandır. Satış uzmanları; potansiyel müşterileri belirlerler, müşteri ilişkilerinin güçlendirilmesine katkıda bulunurlar ve geliştirilen pazarlama stratejilerini müşteriye en doğru biçimde açıklarlar.

Satış uzmanları aynı zamanda pazarlama ekipleriyle birlikte çalışarak pazarlama stratejilerinin en verimli biçimde geliştirilmesini sağlarlar. Bu süreçte satış verilerini analiz ederler, güncel gelişmeleri takip ederler ve gereken güncellemeleri gerçekleştirirler. Aynı zamanda pazarlama tekliflerini düzenleyerek müşteri ilişkilerini sürdürülebilir kılmayı amaçlayan satış uzmanları, potansiyel müşterilerin dikkatini çekebilmeyi ön planda tutar.

 

 

Satış Uzmanı Ne İş Yapar?

Satış uzmanı, çalıştığı kurumun veya şirketin ürünlerinin ya da hizmetlerinin satış oranını arttırmak ve müşteriler ile güçlü bir iletişim kurabilmek gibi sorumluluklara sahiptir.

Satış uzmanları; potansiyel müşterileri belirler, müşteri taleplerini göz önünde bulundurur, pazar analizi yapar ve rekabeti değerlendirerek satış sürecinin her aşamasında aktif rol alır. Böylelikle satışların artmasını sağlayarak satış sürecinden alınan verimin maksimum düzeye çıkarılmasına yardımcı olurlar. Satış uzmanları aynı zamanda teknolojik gelişmeleri yakından takip ederler ve dijital platformları etkin bir biçimde kullanarak potansiyel müşterilerin ilgisini çekmeye çalışırlar.

Satış Uzmanı Olma Şartları Nelerdir?

Satış uzmanı olma şartları aşağıda listelenmiştir.

 • İşletme ya da Pazarlama gibi bölümlerden mezun olmak
 • Satış ve pazarlama alanlarında sertifika sahibi olmak
 • Satış alanında tecrübe kazanmak
 • Güçlü iletişim becerilerine sahip olmak
 • Çözüm odaklı çalışmak
 • Güçlü ikna kabiliyetine sahip olmak

Satış Uzmanı Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

Satış uzmanı olmak için üniversitede Pazarlama ya da İşletme Bölümü’nden mezun olmak gerekmektedir. Eğitim sürecinde ise satış ve pazarlama alanında staj programlarına katılmak kişinin iş yaşamına hazırlanmasına yardımcı olacaktır.

Aynı zamanda katılım sağlanan Satış Uzmanlığı Eğitimi, Satış Teknikleri ve Pazarlama Eğitimi gibi sertifika programları sayesinde kişi; mesleki gelişimine katkıda bulunabilir ve iş yaşamında daha başarılı bir biçimde yol alabilir.

Satış Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Satış uzmanı maaşı 16.500 TL ile 28.000 TL aralığında değişmektedir.

Maaş aralığı iş yerinin büyüklüğüne, çalışanın deneyimine ve aldığı prim miktarına göre değişiklik gösterir. Örneğin bu kişiler mesleğe başladıkları ilk yıllarda kazançları ortalama 5000 TL civarındadır. Fakat iki yıl deneyimli olan Satış Uzmanı 16.500 TL, 5 yıl ve üzeri deneyime sahip olanlar ise ortalama 28.000 TL maaş alır.

Satış Uzmanı Emeklilik Şartları Nelerdir?

Özelde satış uzmanı olarak çalışan erkekler, 8 Eylül 1999'dan sonra işe başladılarsa sigortalılık süresi önemli olmaksızın 7000 gün prim ödedikleri takdirde 60 yaşında emekli olurlar. 1 Mayıs 2008 itibarıyla işe başlayan erkeklerin ise 7200 prim günü sayısını doldurması gerekir. Bu kişiler için emeklilik yaşı kademeli olarak artar ve 60 yaşından başlayıp 65 yaşına kadar devam eder.

Özelde satış uzmanı olarak çalışan kadınlar, 8 Eylül 1999'dan sonra işe başladılarsa sigortalılık süresi önemli olmaksızın 7000 gün prim ödedikleri takdirde 58 yaşında emekli olmaktadır. 1 Mayıs 2008 itibarıyla işe başlayan kadınlar ise sigortalılık süresi önemli olmaksızın 7200 gün prim ödedikleri takdirde 58 yaşında emekli olmaya hak kazanır.

Yurt Dışında Satış Uzmanı Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında satış uzmanı olabilmek için ilgili bölümlerden mezun olunması ve yurt dışında da geçerliliği bulunan bir diplomaya sahip olunması gerekmektedir. Daha sonra ise gereken belgeler düzenlenmeli ve yurt dışında çalışma izni almak için ilgili kurumlara başvurulmalıdır.

Saha Satış Eğitimi, Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Okulu gibi pazarlama eğitimlerine katılım sağlayan kişiler ise uluslararası geçerliliği bulunan sertifikalara sahip olarak mesleki yeterliliklerini yurt dışında da belgelendirerek iş başvurularında ön plana çıkabilir. Aynı zamanda ileri seviyede yabancı dil bilmesi gereken satış uzmanları, bu alanda sorun yaşamaları durumunda B1 Seviye İngilizce Eğitimi gibi eğitim programları sayesinde yabancı dil alanında gelişme şansı yakalayabilir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?