Satış Operasyon Uzmanı Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Satış Operasyon Uzmanı Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?


Satış operasyon uzmanı olmak isteyen kişilerin üniversitede satış ya da pazarlama alanında eğitim alması gerekmektedir. Aynı zamanda satış ve pazarlama ile ilgili sertifika programlarına katılım sağlamak kişinin mesleki gelişimine katkıda bulunacaktır. Satış operasyon uzmanı, kurumların satış operasyon alanında verimliliğini arttırma amacıyla sahada satış tekniklerini uygular ve kurumun kar elde etmesini sağlayan çalışmalar gerçekleştirir.

Satış Operasyon Uzmanı Nedir?

Satış operasyon uzmanı, bir şirketin satış departmanının etkin ve verimli bir şekilde işlemesini sağlamak amacıyla görev yapan kişiye verilen mesleki ünvandır. Satış operasyon uzmanları; satış süreçlerinin düzenlenmesi, izlenmesi ve geliştirilmesi için stratejiler oluştururken aynı zamanda satış ekibinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere kaynakları yönetirler.

Aynı zamanda satış ekibiyle sürekli iletişim halinde olan satış operasyon uzmanları, eğitim ve geliştirme programları düzenleyerek satış operasyonlarını iyileştirme çalışmaları yürütürler. Böylece şirketin satış hedeflerini tamamlamasına ve müşteri memnuniyetini arttırmasına yardımcı olurlar. Satış operasyon uzmanları; müşteri ilişkileri yönetimi, stok takibi ve satış sonrası hizmetler gibi konularda sorumluluk üstlenirler.

Satış Operasyon Uzmanı Ne İş Yapar?

Satış operasyon uzmanı, görevini sürdürdüğü şirketin satış departmanının verimli ve düzenli bir şekilde işlemesini sağlamak amacıyla görev yapmaktadır.

Satış operasyon uzmanı; satış süreçlerini analiz eder, verimlilik testleri uygular, ihtiyaç duyulan iyileştirmeleri yapar ve satış trendlerini inceler. Müşteri davranışlarını da değerlendiren bu uzmanlar sayesinde satış hedefleri doğru belirlenir ve ilgili stratejilerin geliştirilmesi kolaylaşır. Ayrıca satış ekibiyle iş birliği yaparak onların performansını arttırmak için gereken desteği sunan satış operasyon uzmanları, ilgili satış raporlarını oluşturur ve bu raporları ekibiyle paylaşarak daha verimli yol alınmasını sağlar.

 

 

Satış Operasyon Uzmanı Olma Şartları Nelerdir?

Satış operasyon uzmanı olma şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Üniversitede satış ve pazarlama alanında eğitim almak
 • Satış ve pazarlama alanında yeterli bilgiye sahip olmak
 • Satış tekniklerine hakim olmak
 • Satış alanında deneyimli olmak
 • Güçlü ikna becerileri taşımak
 • Pazarlama stratejileri geliştirebilmek
 • Güçlü bir iletişim becerisine sahip olmak
 • Çoklu iş yapabilme yetkinliğine sahip olmak

Satış Operasyon Uzmanı Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

Satış operasyon uzmanı olmak için üniversitede İşletme Bölümü ve Pazarlama Bölümü’nden mezun olmak gerekmektedir. Satış operasyon alanında yeterince deneyime sahip kişiler, görev yaptıkları kurumların kararıyla satış operasyon uzmanı olarak çalışabilirler. Üniversitede bu alanda eğitim almayan kişiler ise gerekli deneyim ve yetkinliğe sahip oldukları takdirde satış operasyon uzmanı olarak çalışabilir.

Aynı zamanda katılım sağlanan Satış Odaklı Kişilik Tipleri veya Saha Satış Eğitimi gibi sertifika programları sayesinde kişi, sertifika sahibi olabilir ve satış operasyonlarını verimli bir şekilde yönetmek için gerekli stratejik görüşü kazanmanıza yardımcı olabilir.

Satış Operasyon Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Satış operasyon uzmanı maaşı 17.000 TL ile 32.000 TL aralığında değişmektedir.

Maaş aralığı iş yerinin büyüklüğüne, çalışanın uzmanlık deneyimine, aldığı prim miktarına göre değişiklik gösterir. Örneğin göreve yeni başlayan bir satış operasyon uzmanı ortalama 17.000 TL maaş alarak göreve başlarken tecrübeli bir satış operasyon uzmanının aldığı maaş 32.000 TL’ye kadar çıkabilir.

Satış Operasyon Uzmanı Emeklilik Şartları Nelerdir?

Özel sektörde satış operasyon uzmanı olarak çalışan erkekler, 8 Eylül 1999'dan sonra işe başladılarsa sigortalılık süresi önemli olmaksızın 7000 gün prim ödedikleri takdirde 60 yaşında emekli olurlar. 1 Mayıs 2008 itibarıyla işe başlayan erkeklerin ise 7200 prim günü sayısını doldurması gerekir. Bu kişiler için emeklilik yaşı kademeli olarak artar ve 60 yaşından başlayıp 65'e kadar devam eder.

Özel sektörde satış operasyon uzmanı olarak çalışan kadınlar, 8 Eylül 1999'dan sonra işe başladılarsa sigortalılık süresi önemli olmaksızın 7000 gün prim ödedikleri takdirde 58 yaşında emekli olmaktadır. 1 Mayıs 2008 itibarıyla işe başlayan kadınlar ise sigortalılık süresi önemli olmaksızın 7200 gün prim ödedikleri takdirde 58 yaşında emekli olmaya hak kazanır.

Yurt Dışında Satış Operasyon Uzmanı Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında satış operasyon uzmanı olmak isteyen kişilerin ilgili üniversite bölümlerinden mezun olması ya da gerekli sertifikaları alması gerekmektedir. Üniversite mezuniyeti sonunda alınan diplomanın veya gerekli sertifikaların uluslararası düzeyde geçerliliği olduğunu belgelendiren kişiler, yurt dışında çalışma izni almak için ilgili kurumlara başvurmalıdır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?