online-egitimler-bogazici-enstitusu
Satış Geliştirme Yöneticisi Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Satış Geliştirme Yöneticisi Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?


Satış geliştirme yöneticisi olmak için İktisat, İşletme veya Pazarlama gibi bölümlerde eğitim alınması gerekmektedir. Satış geliştirme yöneticisi olmak isteyen kişiler, satış ve pazarlama ile ilgili sertifika programlarına katılarak da kendilerini bu alanda geliştirebilir. Çalıştığı kurumun satış geliştirme biriminde görev yapan satış geliştirme yöneticisi, farklı stratejiler hazırlayarak satış alanındaki karı arttırmaya yönelik çalışmalar gerçekleştirir.

Satış Geliştirme Yöneticisi Nedir?

Satış geliştirme yöneticisi, bir şirketin ürün veya hizmetlerini pazarlama ve satış stratejileri geliştirerek şirketin gelirini artırmaya odaklanan profesyonele verilen mesleki ünvandır. Bu kişiler genellikle satış ekibini yönetme, yeni müşteri ilişkileri kurma ve mevcut müşteri tabanını genişletme gibi sorumluluklara sahiptir.

Satış geliştirme yöneticisi, görevini sürdürdüğü şirketin ürün veya hizmetlerinin hedef kitlesine en etkili şekilde ulaşmasını sağlamak için stratejiler oluşturur. Aynı zamanda müşteri geri bildirimlerini dikkate alarak ürün veya hizmetin geliştirilmesine katkıda bulunarak satış hedeflerini belirler ve bu hedeflere ulaşmak için ilgili ekipleri yönlendirir.

Satış Geliştirme Yöneticisi Ne İş Yapar?

Satış geliştirme yöneticisi, bir şirketin gelirini arttırmak veya müşteri tabanını genişletmek için stratejiler oluşturma ve bu stratejileri uygulama konularında sorumluluk sahibidir.

Satış geliştirme yöneticisi; pazar analizi yaparak potansiyel müşterileri belirler, rakip analizleri yaparak rekabet avantajlarını tespit eder ve şirketin ürün ya da hizmetlerini hedef kitleye uygun biçimde pazarlamak için stratejiler geliştirir. Aynı zamanda müşteri ilişkilerini güçlendirmek ve satış oranını yükseltmek için çaba gösteren satış geliştirme yöneticileri, satış ekiplerinin koordine edilmesi alanında da sorumluluk sahibidir.

 

 

Satış Geliştirme Yöneticisi Olma Şartları Nelerdir?

Satış geliştirme yöneticisi olma şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Üniversitelerin İşletme, İktisat ya da Pazarlama bölümlerinden mezun olmak
 • Satış ve pazarlama alanlarında çeşitli sertifikalara sahip olmak
 • Satış tekniklerine hakim olmak
 • Satış alanında mesleki tecrübe kazanmak
 • Liderlik özellikleri taşımak
 • Etkili iletişim kurabilmek
 • İkna tekniklerine hakim olmak

Satış Geliştirme Yöneticisi Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

Satış geliştirme yöneticisi olmak için üniversitede İşletme Bölümü, İktisat Bölümü ya da Pazarlama Bölümü okumak gerekmektedir. Mezun olunduktan sonra ise satış ve pazarlama alanında deneyim kazanılmalıdır.

Telefonda Satış Eğitimi, Satış Teknikleri ve Pazarlama Eğitimi gibi sertifika programlarına katılım sağlamak ise bireyin mesleki yeterliliğini kanıtlamasına yardımcı olur. Bu eğitimler ile kişi; iş dünyasının dinamiklerini anlar, müşteri ihtiyaçlarını doğru tespit eder ve ürün ya da hizmetleri başarılı bir şekilde pazarlama konusunda pratik bilgiler kazanır.

Aynı zamanda Etkili İletişim Teknikleri Eğitimi ve Kriz Yönetimi Eğitimi gibi programlara katılım sağlamak kişinin bu alanlarda sertifika sahibi olmasını sağlayarak satış ve pazarlama alanında daha etkili görev yapmasını destekler. Bu eğitimlere katılım sağlayan satış geliştirme yöneticileri; kriz anlarını daha doğru yönetir, müşterilerle kurduğu iletişimin kalitesini arttırır ve iş dünyasının karmaşıklığına daha kolay uyum sağlar.

Satış Geliştirme Yöneticisi Maaşları Ne Kadar?

Satış geliştirme yöneticisi maaşı 18.500 TL ile 60.000 TL aralığında değişmektedir.

Maaş aralığı iş yerinin büyüklüğüne ve çalışanın yöneticilik deneyimine bağlı olarak değişir. Örneğin mesleğe yeni başlayan bir satış geliştirme yöneticisinin aldığı maaş ortalama 18.500 TL olarak belirlenmiştir ancak uzun yıllardır bu mesleği sürdüren ve yeterli mesleki tecrübe kazanmış kişilerin maaşı 60.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Satış Geliştirme Yöneticisi Emeklilik Şartları Nelerdir?

Özelde satış geliştirme yöneticisi olarak çalışan erkekler, 8 Eylül 1999'dan sonra işe başladılarsa sigortalılık süresi önemli olmaksızın 7000 gün prim ödedikleri takdirde 60 yaşında emekli olur. 1 Mayıs 2008 itibarıyla işe başlayan erkeklerin ise 7200 prim günü sayısını doldurması gerekir. Bu kişiler için emeklilik yaşı kademeli olarak artar ve 60 yaşından başlayıp 65 yaşına kadar devam eder.

Özelde satış geliştirme yöneticisi olarak çalışan kadınlar, 8 Eylül 1999'dan sonra işe başladılarsa sigortalılık süresi önemli olmaksızın 7000 gün prim ödedikleri takdirde 58 yaşında emekli olur. 1 Mayıs 2008 itibarıyla işe başlayan kadınlar ise sigortalılık süresi önemli olmaksızın 7200 gün prim ödedikleri takdirde 58 yaşında emekli olmaya hak kazanır.

Yurt Dışında Satış Geliştirme Yöneticisi Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında satış geliştirme yöneticisi olabilmek için öncelikle ilgili üniversite bölümlerinden mezun olunması ya da ilgili sertifikalara sahip olunması gerekmektedir. Daha sonra ise mezuniyetin ya da sertifikanın yurt dışında da geçerli olduğu belgelendirilmeli ve yurt dışında çalışma izni almak için ilgili kurumlara başvurulmalıdır.

Aynı zamanda yurt dışında görev yapmak isteyen bir satış geliştirme yöneticisinin gitmeyi planladığı ülkenin ana diline hakim olması gerekmektedir. Bu alanda sorun yaşayan kişilerin A1-A2 Seviye İngilizce Eğitimi veya A1-A2 Seviye Almanca Eğitimi gibi çeşitli yabancı dil eğitimlerine katılarak uluslararası geçerliliği de bulunan sertifikalara sahip olması doğru bir tercih olacaktır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?