online-egitimler-bogazici-enstitusu
Nasıl Satış Geliştirme Uzmanı Olunur? Satış Geliştirme Uzmanı Ne İş Yapar?

Nasıl Satış Geliştirme Uzmanı Olunur? Satış Geliştirme Uzmanı Ne İş Yapar?


Üniversitede ya da online eğitim merkezlerinde ilgili alanlarda eğitim alan kişiler, satış geliştirme uzmanı olabilir.  Pazarlama alanında uzmanlığı bulunan satış geliştirme uzmanı, çalıştığı kurumun satış alanında verimliliğini arttıracak çalışmalar gerçekleştirerek kurumun kar elde etmesini sağlar.

Satış Geliştirme Uzmanı Nedir?

Satış geliştirme uzmanı; bir şirketin ürün veya hizmetlerinin daha geniş bir müşteri tabanına ulaştırılması, satışların arttırılması ve gelirin yükseltilmesi amacıyla çeşitli çalışmalar yürüten kişiye verilen mesleki ünvandır. Alanında başarılı bir satış geliştirme uzmanı sayesinde mevcut iş ilişkileri güçlendirilir ve yeni iş fırsatları belirlenir.

Müşteri ilişkilerinin yönetiminden de sorumlu olan satış geliştirme uzmanı, müşteri memnuniyetinin arttırılmasını ve uzun vadeli iş ilişkileri kurulmasını sağlar. Satış geliştirme uzmanı aynı zamanda iş ve dış paydaşlar arasında koordinasyonu sağlayarak satış süreçlerinin verimli bir biçimde yürütülmesine destek verir, şirketin görünürlüğünü arttırır ve şirketin büyüme hedeflerine ulaşmasına yardımcı olur.

Satış Geliştirme Uzmanı Ne İş Yapar?

Satış geliştirme uzmanı, görevini sürdürdüğü şirketin ya da organizasyonun satışlarının arttırılması ve iş hacminin genişletilmesi için çeşitli stratejiler geliştirmektedir.

Satış geliştirme uzmanı; pazar analizi yapar, müşteri ihtiyaçlarını belirler, potansiyel müşterileri araştırır, onlarla iletişim kurar ve ürünlerin ya da hizmetlerin nasıl daha iyi sunulabileceği konusunda etkili önerilerde bulunur. Ayrıca müşteri geribildirimlerini de değerlendirerek karşılaşılan sorunları çözüme ulaştıran satış geliştirme uzmanları, pazarlama ve ürün geliştirme gibi ekiplerin birbirleriyle etkili iletişim kurmasını sağlayarak müşterilere satış süreçlerinin her aşamasında destek olur. Görevini başarılı bir biçimde yerine getiren satış geliştirme uzmanı sayesinde gelir artışı sağlanır ve müşteri tabanı arttırılarak şirketin rekabetçi konumunun güçlenmesine yardımcı olunur.

 

 

Satış Geliştirme Uzmanı Olma Şartları Nelerdir?

Satış geliştirme uzmanı olma şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Pazarlama alanında eğitim almak
 • Satış teknikleri hakkında detaylı bilgi sahibi olmak
 • Stratejik düşünebilmek
 • Çözüm odaklı çalışmak
 • İkna kabiliyetine sahip olmak
 • Etkili iletişim kurabilmek

Satış Geliştirme Uzmanı Olmak için Hangi Eğitimler Alınır?

Satış geliştirme uzmanı olmak için satış ve pazarlama alanında eğitim alınması gerekmektedir. Pazarlama Bölümü ya da İşletme Bölümü gibi lisans programları satış geliştirme uzmanı olmak isteyen kişiler için doğru bir tercih olacaktır.

Aynı zamanda katılım sağlanan Satış Uzmanlığı Eğitimi, Satış Teknikleri ve Pazarlama Eğitimi gibi sertifika programları kişinin öz geçmişini güçlendirmesine ve iş başvurularında ön plana çıkmasına yardımcı olacaktır.

Satış Geliştirme Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Satış geliştirme uzmanı maaşı 16.500 TL ile 34.000 TL aralığında değişmektedir.

Satış geliştirme uzmanının maaş aralığı iş yerinin büyüklüğüne, çalışanın deneyimine ve aldığı prim miktarına göre değişiklik gösterir. Örneğin göreve yeni başlayan bir satış geliştirme uzmanı ortalama 16.500 TL maaş alırken mesleki deneyim kazanan bir satış geliştirme uzmanı 34.000 TL’ye kadar maaş alabilir.

Satış Geliştirme Uzmanı Emeklilik Şartları Nelerdir?

Özelde satış geliştirme uzmanı olarak çalışan kadınlar, 8 Eylül 1999'dan sonra işe başladılarsa sigortalılık süresi önemli olmaksızın 7000 gün prim ödedikleri takdirde 58 yaşında emekli olmaktadır. 1 Mayıs 2008 itibarıyla işe başlayan kadınlar ise sigortalılık süresi önemli olmaksızın 7200 gün prim ödedikleri takdirde 58 yaşında emekli olmaya hak kazanır.

Özelde satış geliştirme uzmanı olarak çalışan erkekler, 8 Eylül 1999'dan sonra işe başladılarsa sigortalılık süresi önemli olmaksızın 7000 gün prim ödedikleri takdirde 60 yaşında emekli olurlar. 1 Mayıs 2008 itibarıyla işe başlayan erkeklerin ise 7200 prim günü sayısını doldurması gerekir. Bu kişiler için emeklilik yaşı kademeli olarak artar ve 60 yaşından başlayıp 65 yaşına kadar devam eder.

Yurt Dışında Satış Geliştirme Uzmanı Olmak için Ne Yapılmalıdır?

Yurt dışında satış geliştirme uzmanı olmak için öncelikle satış ve pazarlama alanında yurt dışında da geçerliliği bulunan bir diplomaya veya sertifikaya sahip olmak gerekmektedir. Daha sonra ise ilgili belgeleri düzenleyerek yurt dışında çalışma izni almak için ilgili kurumlara başvurulmalıdır.

Ayrıca yurt dışında görev yapmak isteyen bir satış geliştirme uzmanının ileri seviyede yabancı dil bilmesi de gerekmektedir. Bu alanda sorun yaşayan kişilerin online yabancı dil eğitimlerine katılması ve uluslararası geçerliliği de bulunan sertifikalara sahip olması avantajlı bir durum olacaktır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?